Kanada'da Lise Eğitimi

Kanada’da Lise

Çocuklarının iyi bir lise eğitimi almasının yanı sıra markalaşmış büyük üniversitelere devam etmesini isteyen ailelerin en çok tercih ettiği seçeneklerden birisidir. Kanada’da lise eğitimi elbette ki gelecek için harika bir adım oluşturacaktır. Ancak Kanada eğitim, Türkiye’den farklıdır. Durum böyleyken Kanada eğitim sistemi iyi anlaşılmalıdır. Kanada, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisidir. Eğitim sistemi tamamen devletin kontrolü altındadır. Hem liselerin hem de üniversitelerin büyük çoğunluğunu devlet okulları oluşturmaktadır. Kanada’ da devlet okulları eyaletler tarafından finanse edilmektedir. Okutulan müfredatlar eyaletler arasında küçük farklar gösterebilir ancak tüm müfredatlar federal devletin denetimi ve kontrolü altındadır. Özel liseler ve özel üniversiteler sayıları az olduğu halde Kanada eğitim sisteminin birer parçasıdır. Ancak özel okullar da eyaletlerin denetimi altında olduğu gibi eyaletlerin onayladığı belirlediği müfredatın dışında dersler ver veremezler. Özel okulların en büyük artısı yabancı dil ve bir iki ekstra ders koyabilmeleridir. Elbette öğretmenlerini de kendileri belirlemekteler. Kanada’da eğitim sistemi bu sayede tüm federal ülke genelinde belirli bir kalite standardına ulaşmış durumdadır.

Kanada’da lise eğitimi alırken pek çok kişinin duyduğu en büyük endişelerden biri çocuğumuz yıl kaybı yaşar mı? Sorusu oluyor. Aslında bu durumda Kanada’da ki liseler gelen yabancı öğrencilere sene kaybı yaşamadan öncelikle müfredatta olan, zaten alması gereken İngilizce dersleri öncelikli olarak veriyor. Öğrenciler İngilizce dersleriyle sene kaybı yaşamadan eğitim hayatlarına devam ediyorlar. Zaten Kanada’da giden öğrenciler Kanada’da okulda gördükleri derslerin haricinde günlük yaşamlarında da İngilizce çok sık pratik yapma fırsatı yakalıyorlar. Bu durumda İngilizceyi hızlı ve doğru öğrenmelerinin önünü açmaktadır.

Kanada’da eğitim sisteminde devlet okulları hakim olması, İnsanların aklında eğitimin ücretsiz olabileceği düşüncesini getirmekte. Ancak Kanada’da devlet okulları kendi vatandaşlarına ücretsiz olarak eğitim vermektedir. Yabancı öğrenciler için belirli bir ücret alınmaktadır. Bu rakamlar çok yüksek rakamlar değil. Genellikle fiyatlar makul rakamlarda. Kanada’da eğitim almak isteyen öğrenciler için konaklama seçenekleri yurt konaklamaları genellikle bu tip konaklamalar eğer okullar şehrin merkezine uzaksa tercih ediliyor. Eğer ulaşımı kolay bir konumdaysa okulun aile yanı konaklama seçeneği daha çok tercih edilen seçenektir. Çünkü Kanada’da aile yanı konaklama profesyonelleşmiş bir sistemdir.

Yazar
9
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Malta, İngilizce öğrenmek için, diğer bazı ülkelerle kıyaslayınca uygun fiyatlı olmasından ...
İngiltere dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak her yıl çok fazla insan ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim