Pasaport Ücretleri 2020

Pasaport yurtdışına çıkış gerekli olan izin belgesidir. Pasaportunuz olmadan başka bir ülkeye giriş ve çıkış yapamazsınız. Pasaportunuz sizin yurtdışında tanınmanızı ve kabul görmenizi sağlayan kimliğinizdir. Pasaport çıkarmak için yapılan bazı işlemler vardır. Pasaport sahibi olabilmek için öncelikle yapmanız gereken ilk şey Nüfus İl Müdürlüğü’ne giderek gerekli başvuruyu yapmaktır. Başvuru yaptıktan sonra yatırmanız gereken harç bedeli vardır. Pasaport harç bedelleri her yıl belli oranda artış göstermektedir. Pasaport ücretleri 2020 olarak bu yılın pasaport fiyatlarından da yazımızın devamında bahsetmeye çalışacağız. Pasaport harç bedelini yatırdıktan sonra yapmanız gereken diğer işlem pasaportunuzun çıkarılması için gerekli olan belgeleri temin etmeniz ve başvuru yaptığınız şubeye ulaştırmanızdır.

Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Belgeler

Pasaport çıkarmak için gerekli olan belgeler de şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı ya da nüfus cüzdanına eş değerde kimlik belgesi
 • Pasaport ve defter ücreti yatırdığınıza dair makbuz
 • Varsa eski pasaportunuz
 • Öğrenci olanlar için öğrenci belgesi
 • Henüz ergen olmayan çocuklar için muvafakat belgesi
 • 2 adet biyometrik açıdan çekilmiş fotoğraf
 • Özel durumlar için çıkarılan pasaportlarda engelli kişiler için istenen belge

Tüm bu belgeleri tamamladıktan sonra ve harç bedelini ödedikten sonra pasaportunuz artık çıkış için işleme hazırdır. Pasaportunuz tüm işlemler tamamlandıktan sonra en geç 1 hafta içerisinde elinize ulaştırılacaktır. Pasaportunuzu kargo aracılığı ile adresinize işlemler tamamlandıktan sonra teslim edilir.

Pasaport Çeşitleri

Yurtdışı çıkışları için lazım olan pasaportlar çeşitli şekilde karşımıza çıkmaktadır. Pasaport çeşitleri şunlardır;

 • Yabancılara ait olan pasaport ( Bu pasaport Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmektedir.
 • Yeşil renkte olan Hususi Damgalı Pasaport
 • Umuma Mahsus Pasaport Bordo renklidir
 • Gri renkte olan Hizmet Damgalı Pasaport
 • Siyah renkte olan Diplomatik Pasaport( Dışişleri Bakanlığı tarafından verilmektedir.)
 • Pembe renkte olan Geçici Pasaport( Dış Temsilciler tarafından verilir.)

Size uygun olan pasaport çeşitlerinden birini tercih ederek siz de yurt dışına çıkış işlemleri için gerekli olan pasaportunuzu ilgili yerlerden çıkartabilirsiniz. Pasaportunuz elinize ulaştığınızda istediğiniz zaman yurtdışına çıkış için hazırsınız.

Pasaport Ücretleri Ne Kadar?

Her yıl artan fiyatlarla yenilen pasaport ücretleri pasaport ücretleri 2020 olarak bu yıl da %22.58 oranda zamlanmıştır. Bu yıl için pasaport ücretlerinin şu fiyat aralıklarında olması beklenmektedir;

 • 1 yıllığa kadar olan pasaportlarda 304.31 TL
 • 2yıllığa kadar olan pasaportlarda 496.44TL
 • 3 yıllığa kadar olan pasaportlarda 704.83 TL
 • 4 ile 10 yıllık arası pasaportlarda 994.12 TL gibi pasaport harç bedeli istenmektedir. Defter Bedeli de 163 TL oranındadır. Pasaport çıkarmak isteyen kişiler İl Şube Müdürlüğü’ne başvuru yaptıktan sonra ve gerekli evraklarını tamamladıktan sonra gerekli ücreti ilgili yerlere yatırmalıdır. Ücret yatırılıp gerekli evraklar tamamlanıp teslim edildiğinde pasaportunuz en kısa zamanda çıkacak ve elinize ulaşacaktır.

Kargo İle Pasaportunuz Evinize Ulaşır

Pasaport işlemleri için gerekli tüm işlemler tamamlandıktan sonra artık pasaportunuz çıkış için hazırdır. Pasaportunuz çıktıktan sonra vermiş olduğunuz adrese pasaportunuz en kısa zaman içinde teslim edilecektir. Pasaportunuzun gelip gelmediğini takip etmek için takip numarasından takip işlemlerini yapabilirsiniz. Pasaportunuzun teslim edilme işe size ve sizin başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz 2. kişiye teslim edilmektedir. Bunun dışında başka kişilere teslim edilmemektedir. Herhangi bir nedenle pasaportunuz elinize ulaşmadıysa en yakın PTT kurumuna uğrayarak pasaportunuzu istediğiniz zaman teslim alabilirsiniz. Burada bizzat kendiniz ya da belirtmiş olduğunuz 2. Kişi teslim almaya gitmelidir. Aksi durumda farklı kişi ya da kişilere pasaport teslim işlemi kesinlikle yapılmamaktadır.

Yazar
9
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Polonya’da Üniversite Lisans eğitimi için Avrupa’da eğitim almak oldukça ...
Dil eğitimi insanların eğitim alanında oldukça önemli bir yeri olan eğitim şeklidir. ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim