Schengen Vizesi

Schengen Vizesi

Shengen Vizesi, Shengen Bölgesi olarak adlandırılan Avrupa Birliği üye ülkelerini kapsayan bölgede ziyaret etme ve seyahat etmeye izin veren vize türüdür. Schengen Bölgesi tek bir vizeyle serbest dolaşımı kabul eden 26 ülkeden oluşmaktadır.

Avrupa Ülkeleri arasında, Schengen Bölgesi üye ülkeler tarafından elde edilen ve geçerliliği süresince Avrupa Birliği Schengen üyeleri ve aynı zamanda EFTA Schengen üye ülkelerince serbest dolaşım vizesidir.

Avrupa’da serbest dolaşım fikri çok eski zamanlara dayanır. Modern zamanlar da ise bu fikir 2. Dünya Savaşı’ndan sonra sebep olduğu felaketler göz önünde bulundurularak yeniden gündeme gelmişti. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra hiçbir sınır kontrolü olmadan Avrupa içerisinde serbest gezme fikri ile buna karşı olanlar arasında oldukça yoğun ve uzun çekişmeler sonucunda Almanya ve Fransa arasında serbest dolaşımla ilgili ilk somut adım atılmıştır. Avrupa Konseyi’nde bu konunun üzerinde duran ilk ülkelerdir. Bu sürecin sonunda 14 Haziran 1985’te Lüksemburg’un Moselle Nehri üzerinde yer alan Schengen isminde ki köyde Fransa, Almanya, Belçika, Lüksemburg, Hollanda arasında Schengen Antlaşması imzalanmıştır.

5 yıl sonra 19 Haziran 1990 tarihinde, Schengen Anlaşmasının uygulamasına ilişkin sözleşme imzalanmıştı. Bu sözleşme ile Schengen Bilgi Sistemi olarak bilinene tüm üyelerin kullanabileceği tek bir veri tabanı faaliyete geçebilecek şekilde geçişler de ve göçmenlik makamları arasında iş birliği kurulmasını öngörüyordu. Bunu takip eden sürçte 27 Kasım 1990 tarihinde İtalya, 25 Haziran 1991’ de Portekiz ve İspanya 6 Kasım 1992’ de Yunanistan Schengen Bölgesine katıldı. Schengen Bölgesinin uygulaması olarak 26 Mart 1995’ te Fransa, Almanya,Belçika, Lüksembrg, Hollanda, Portekiz ve İspanya iç sınır kontrollerini kaldırmıştı. Bununla birlikte Schengen Bölgesi uygulamaya geçilirilmiştir.

Bugün Schengen Bölgesi’nde yer alan ülkeler;

 1. Belçika
 2. Avusturya
 3. Çek Cumhuriyeti
 4. Danimarka
 5. Estonya
 6. Finlandiya
 7. Fransa
 8. Almanya
 9. Yunanistan
 10. Macaristan
 11. İzlanda
 12. İtalya
 13. Letonya
 14. Litvanya
 15. Lüksemburg
 16. Malta
 17. Hollanda
 18. Norveç
 19. Polonya
 20. Portekiz
 21. Slovakya
 22. Slovenya
 23. İspanya
 24. İsveç
 25. İsviçre
 26. Lihtenştayn

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Avustralya’da Üniversite Avustralya, güney yarımkürede bulunan bir ada ülkesidir. ...
Kanada dil okulları son derece güvenli ve kaliteli hizmet sunmaktadır. Kanada dünyanın en ...
Schengen Vizesi

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim