İrlanda’da Çalışma İzni

Son yıllarda dil eğitimi denilince akla gelen ülkelerden biriside İrlanda’dır. Bundaki en büyük sebeplerden biri dil eğitimi alırken çalışabilme imkanıdır. Öğrenci vizesiyle İrlanda’ya gelen öğrenciler yasal olarak çalışma iznine sahip olurlar. Bu da İrlanda’nın diğer ülkelere göre daha çok tercih edilmesi sonucunu çıkarmıştır. Bu çalışma izni İrlanda’ya 25 hafta ve üzeri eğitime gelen haftalık olarak minimum 15 saat eğitim alacak olan tüm öğrencileri kapsamaktadır.

Öğrencilerin çalışabildikleri işler genellikle Türkiye’de olduğu gibi öğrenci işleridir. Kafelerde, restoranlarda veya temizlik gibi işlerde çalışabilirler. Bu da saatlik olarak 10 Euro civarında bir ücrete tekabül etmektedir. Öğrenciler normal şartlarda haftalık 20 saat yasal çalışma iznine sahiptir. Ayrıca tatil dönemlerinde bu saatler artabilmektedir. Öğrenciler tatil dönemlerinde 40 saate yakın çalışma iznine sahip olurlar. Öğrenciler yasal çalışma sürelerinde kazandıkları parayla kendi yaşam masraflarını çıkartabilmektedir. Bu da öğrencilerin İrlanda’da eğitim aldıkları sürede ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

İrlanda’da sadece dil eğitimine gelen öğrenciler için değil yüksek lisans yapmak için gelen öğrenciler için de yasal çalışma izni bulunmaktadır. Onlarda haftalık 20 saat çalışabilir, aynı şekilde tatil dönemlerinde de haftalık 40 saate kadar çalışabilirler. Yüksek lisanstan mezun olan öğrenciler için ayrıca 2 yıl tam zamanlı çalışma izni verilmektedir. Bu da öğrencilere hem uluslararası iş deneyimine sahip olmalarını hem de İrlanda’da yaşama fırsatı vermektedir. 2 yıl sonunda çalıştığınız şirket sizden memnun kalır devam etmek isterse size vizenizi uzatma ve daha uzun süre orada kalma için yardımcı olabilirler.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Türkiye’de bulunan üniversitelerdeki işletme bölümü deyince akla gelen ...
Yabancı dil programlarına katılmak isteyen kişiler için en cazip ülkelerden biri olan ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim