2021 Pasaport Harçları

Yurt dışına çıkışlarda en önemli belgelerden birisi pasaporttur. Giriş belgesi olarak bilinen pasaportlar yurt dışına çıkışlarda olmazsa olmaz belgelerdendir. Yeni pasaport çıkaranlar ya da pasaport yenileyenler için 2021 pasaport harçları olarak fiyatları sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Pasaport almak isteyen ya da pasaport yenilemek isteyen kişiler müracaat için kendilerine en yakın olan il müdürlüklerine giderek öncelikle şubelerden randevu almaları gerekir. Randevu aldıktan sonra belirtilen gün ve saatte şubeye gidilerek pasaport işlemleri yapılmaya başlanır. Pasaport işlemlerinin yapılması ve sonuçlanma süreci eskiye nazaran artık hızlı ve pratik bir şekilde sonuçlanmaktadır. Günler süren bekleyişlere girmenize gerek kalmadan en kısa zaman zarfında pasaport işlemleriniz tamamlanmaktadır. Pasaport işlemlerinin eksiksiz bir şekilde tamamlanması için gerekli bilgi ve evrakları tamamladıktan sonra pasaportunuz en geç 1 hafta içerisinde tamamlanmış olur. Gerekli harç bedelini yatırdıktan sonra ve istenen evrakların tam bir şekilde verilmesi ile pasaport işlemleriniz sonuca ulaşır ve pasaportunuz hazır olur. İstediğiniz sene ya da ay kadar almış olduğunuz pasaportunuz ile istediğiniz ülkeye güvenle gidebilirsiniz.

Pasaport Ücretleri

Yurt dışına çıkışlar için gerekli olan pasaport işlemlerinin yapılması için gerekli evraklar dışında harç bedelinin de ödenmesi gerekir. Her yıl pasaport harç bedellerinde artış olmaktadır. Bu yıl da pasaport harçlarında beklenen ücret artışı yapılmıştır. 2021 pasaport harçları olarak yıla göre genel olarak harç bedelleri tahmine şu şekildedir;

  • 1 yıllık yurt dışı çıkışları için pasaport harç bedeli 304 TL,
  • 2 yıllık yurt dışı çıkışları için pasaport harç bedeli 496.44 TL,
  • 3 yıllık yurt dışı çıkışları için pasaport harç bedeli 704. 83 TL
  • 4 yıldan 10 yıla kadar yurt dışı çıkışları için pasaport harç bedeli 994.12 TL olarak ücretlendirilmesi düşünülmektedir.

Pasaport İşlemleri Nasıl Yürütülür ve Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yurt dışı çıkışları için gerekli izin belgesi olarak adlandırılan pasaport için öncelikle il müdürlüğüne giderek şubeden randevu almanız gerektiğini belirtmiştik. 2021 pasaport harçları olarak bu yılın tahmini harç bedellerini sizlerle paylaşmaya çalıştık. Şimdi de pasaport çıkarmak için harç bedeli dışında lazım olan evrakların neler olduğunu yazalım. Pasaport çıkarmak için gerekli olan evrak listesi şu şekildedir;

  • Nüfus cüzdanınız ya da T.C kimlik kartınız,
  • 2 tane biyometrik olarak çekilmiş fotoğrafınız,
  • Harç ve defter bedellerinin yazılı olduğu makbuz,
  • Elinizde varsa eski pasaportunuz,
  • Öğrenci olanlar için öğrenci belgesi,
  • Çocuklar için muvafakat belgesi istenmektedir. Tüm bu evrakları tamamladığınız takdirde ve gerekli olan harç bedelini yatırdığınızda pasaportunuzu almanız için gerekli işlemler yapılacaktır. Tüm bu işlemler 1 hafta içinde tamamlanarak yurt dışına çıkmak için gerekli olan pasaportunuz hazır hale getirilecektir.

Pasaport Teslim İşlemi

Pasaport işlemleri için il müdürlüğüne başvuru yaptıktan sonra sunmuş olduğunuz belgelere taranır. Tarama işlemi bittikten sonra il nüfus müdürlükleri tarafından belgeleriniz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Baskı Merkezi’ne hemen online olarak iletilir. Pasaportunuz bu şekilde hazırlanır ve basılır. Hazır edilen pasaportunuz belirtmiş olduğunuz adrese PTT kargo aracılığıyla gönderilir. Kargo takip numarası için vermiş olduğunuz numaraya mesaj gelir. Bu şekilde pasaport takibinizi yapabilirsiniz. Gönderilen takip numarasıyla pasaportunuzun ne zaman elinize ulaşacağını an ve an takip edebilirsiniz. Pasaport teslimi size ve başvuru sırasında belirtmiş olduğunuz 2. Kişiye sadece teslim edilir. Bunun dışında 3. Kişi ya da kişilere kesinlikle güvenlik açısından teslim edilmez. Belirtilen adreste sizi bulamazlarsa ikinci dağıtım gerçekleşiyor.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
6
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İnsanlar günümüzde yurtdışında birçok farklı alanda eğitim alabiliyorlar. ...
Almanya’nın en büyük ve köklü üniversitelerinden biri olan Köln ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim