Yurtdışı Eğitim Bursları

Yurtdışı Eğitim Bursları

Ülkemizdeki başarılı öğrencilerin pek çoğu eğitimlerine yurtdışındaki yüksek kaliteli eğitim kurumlarında devam etmek istemektedir. Yurtdışı eğitim, ülkemize oranla hem eğitim kalitesi hem de kurlar nedeniyle bir miktar daha maliyetli olduğu için öğrencilerimiz yurtdışı eğitim bursları konusunda arayışa girerek, yurtdışı eğitim maliyetlerinin bir kısmını ya da tamamını karşılama yoluna gitmeye çalışmaktadırlar.

Bu yazımızda yurtdışında eğitim almanız konusunda sizlere yardımcı olacak ve yurtdışı eğitim bursu sağlayabilecek kurum ve kuruluşlar işleyeceğiz. Yurtdışı eğitim maliyeti yüksek bir konu olduğundan burs sağlayacak kurum ve kuruluşlar genellikle bu bursları kısıtlı sayıda öğrenciye, yüksek başarı şartı ile sağlayabilmektedir. Bu nedenle burs arayan öğrencilerin yurtiçindeki eğitimleri boyunca yüksek başarı göstermiş olmaları ve not ortalamalarının olabildiğince yüksek olması burs arayan öğrenciye artı olarak dönecektir. Burs sağlayan kurum ve kuruluşlardan başlıcaları ise şunlardır.

Tubitak Yurtdışı Eğitim Bursları

Tübitak ülkemizin önde gelen bilimsel ve teknik eğitime önem veren kurumlarından birisi olarak her yıl çeşitli alanlarda ve çeşitli yaş aralıklarına yönelik burslar sağlamaktadır. Tubitak web sitesi üzerinde güncel bursları ve burs duyurularını takip edebileceğiniz bir alan bulunmakta olup güncel bursları bu alandan takip edebilirsiniz.

Tüba – Türkiye Bilimler Akademisi Yurtdışı Eğitim Bursları

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulmuş olan Türkiye bilimler akademisi, TÜBİTAK benzeri bir yapılanmaya sahip olup, yine TÜBİTAK gibi yurtdışı ve yurtiçi alanlarda burslar sağlamaktadır. TÜBA web sitesi üzerinden güncel bursları takip edebilirsiniz.

YÖK – Yüksek Öğretim Kurumu Yurtdışı Eğitim Bursları

YÖK genellikle yüksek öğretim öğretime yönelik , Akademik personel için zaman zaman yurtdışı dil eğitimi konularında burslar sağlayabilmektedir.

MEB – Milli Eğitim Bakanlığı Yurtdşı Eğitim Bursları

Yine YÖK benzeri bir yapılanmayla, genellikle personeline yönelik olarak yurtdışı eğitim imkanları sağlamakla birlikte son yıllarda YLSY bursu ile öğrencilere yurtdışında eğitim konusunda burs alabilecekleri bir imkan yaratmıştır.

Bu burslar dışında genellikle yabancı menşeili vakıflar yurtdışı eğitim için burslar sağlamaktadır fakat bunlar sürekli olmadıkları ve belirli diller için, belirli süreler ve detaylı şartlar içerdikleri için bu burslara burada yer veremedik. Yine bu vakıflardan bazılarının web siteleri incelenerek burslar konusunda bilgi edinilebilir.

www.onassis.gr

www.americancouncils.org

www.britishcouncil.org/turkey.htm

www.bifonds.de/cgi-bin/index.pl

www.daad.de/ibz/ankara

www.fao.org

www.fulbright.org.tr

www.humboldt-foundation.de/en/programme/index.htm

www.nafsa.org

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
2
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Dil eğitiminde yurtdışı programlarına katılmak her zaman daha avantajlıdır. Böylece bir ...
Dünyanın en çok kullandığı ve özellikle bilim alanında yoğun şekilde tercih edilen ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim