Yurtdışında Çalışma Fırsatları

31-10-2018

Yurtdışında Çalışma Fırsatı

Yurtdışında çalışmak pek çok insanın ulaşmak istediği hayaller arasında bulunmaktadır. Ancak genel mantığa baktığınız zaman yurtdışı planlamaları hep baştan sağma yapılmakla birlikte çoğu zaman planlanmamakta. Ancak doğru planlandığı zaman doğru hareket edildiğinde yurtdışında çalışmak hayal olmaktan çıkmaktadır.

Kanada’da Collegeları tarafından sunulan CO-OP programı bu planlamalara güzel bir örnek oluşturacaktır. Kanada’da College eğitimi alırken bir yandan da maaşlı bir şekilde staj yapma fırsatına sahip olursunuz. Kanada’da bulunan Collegelar sizlere alanınızla ilgili eğitim verirken, iş bulma süreçleriniz ile ilgili ayrı bir eğitim daha vermektedir. İş bulma süreçleri içşin verilen eğitimler detaylı ve kapsamlıdır. Nasıl iş arayacağınızdan başlayarak, mülakatta nasıl konuşmanız gerektiğine kadar bir çok alanda derinlikli eğitim alırsınız. Aldığınız bu eğitimle birlikte ilk etapta sizden maaşlı staj yapacağınız işi bulmanız beklenir. Eğer siz bu süre içerisinde bulamazsanız, Collegelar kendi anlaşmaları olduğu şirketlerle temasa geçerek sizleri alanınızla ilgili bir maaşlı staja yerleştirmektedirler. Kanada’da 2 yıl College eğitimi aldığınız taktirde, Kanada sizlere artı olarak 3 yıl boyunca oturma ve çalışma izni vermektedir. Toplamda 5 yıl boyunca Kanada’da eğitim almış ve çalışmış oluyorsunuz. CO-OP programlarının en büyük avantajı ise maaşlı staj yapan çoğu öğrenci eğer şirket içerisinde kendilerini gösterirlerse, genellikle çalıştıkları şirketlerden kalmaları için iş teklifi almaktadırlar. Bu sayede oturum ve çalışma izninin uzatılması mümkün olabilmektedir. Kanada’da uzatılan çalışma izni ve oturumla birlikte Kanada’da yerleşmenin kapıları da açılmaktadır.

Bir diğer yurtdışında çalışma izni alabileceğiniz fırsat ise Amerika ve Kanada’da bulunan sertifika programlarıdır. Sertifika programları, belirli bir alanda uzmanlaşarak çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Amerika ve Kanada’da sertifika programlarını tamamladıktan sonra 1 yıl yasal çalışma izni alma fırsatınız bulunmaktadır. Bu süreyi uzatabilmeniz elbette mümkündür.

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı Soru Sor
Ankara'da yurtdışı eğitim konusunda her türlü sorunuzu sorabileceğiniz, danışmanlarımızdan ...
Yaz Okulu olarak Amerika seçiminizin en doğru olacağı yerdir. Birçok ırkı içinde barındıran ...

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim