İngiltere'de Çalışma İzni Ve Eğitim

İngiltere eğitim bakımdan dünyanın en iyi ülkelerinden biridir ve çok kaliteli eğitim kurumlarına sahiptir. Ülkede bulunan dil okulları ve üniversiteler, her yıl çok sayıda yabancı öğrenciye veriyor. Ülkemizden de eğitim amaçlı İngiltere'ye gitme planı kuran birçok öğrenci bulunur. Bu öğrenciler farklı eğitimler almak için İngiltere'de bulunan kaliteli üniversiteleri veya kurumsal dil okullarını tercih edebilir. İngiltere'de eğitim almak için bir yurt dışı danışmanlık hizmetinden yararlanılabilir ve bu sayede bütün işlemler doğru bir şekilde yapılarak İngiltere'ye gidilebilir. Öğrencilerin bu noktada en fazla merak ettiği konulardan biri ise eğitim alırken çalışmanın mümkün olup olmadığıdır. İngiltere'de 3 farklı vize bulunuyor. Eğitim amaçlı bu ülkeye gelecek olan kişilere, 3 vizeden biri verilir. Çalışma izinleri ise vizeye bağlı olarak veriliyor. Yani İngiltere’de eğitim alırken vizenize bağlı olarak çalışma imkânına sahip olabilirsiniz.

Maksimum 6 Aylık Öğrenci Ziyaretçi Vizesi

İngiltere'ye eğitim amaçlı gelecek olanlara verilen en kısa süreli vize, öğrenci ziyaretçi vizesidir. Bu vizenin geçerlilik süresi 1 ve 6 ay arasında olur. Maksimum altı aylık olarak alınabilen bu vize, genel olarak dil okullarına gelen öğrencilere verilir. Dil okulu, yaz okulu gibi olanaklardan yararlanmak isteyenlere verilen bu vize, öğrencilere çalışma izni vermez. Ziyaretçi öğrenci vizesi sadece eğitim olanağı verir. Bu vizeye sahip olan öğrenciler İngiltere'de eğitim süreci boyunca çalışamaz ve eğitim bitince ülkeyi terk eder. Aynı zamanda bu vizenin tarihi sona erdiği zaman uzatma gibi bir imkân yoktur. Yani sadece kısa süreli eğitimler için kullanıma uygundur ve çalışma izni vermez.

Öğrenciler İçin Uzatılmış Ziyaretçi Vizesi

İngiltere'de eğitim almak isteyenlere verilen 3 vizeden ikincisi, uzatılmış öğrenci ziyaretçi vizesidir. Bu vize ile 6 ve 11 ay arasında ülkede kalmak ve eğitim almak mümkündür. Maksimum 11 ay sonunda ise öğrencinin ülkeden çıkış yapması gerekir. Bununla birlikte vize süresi sona erdikten sonra herhangi bir şekilde uzatma işlemi yapılmaz. Bu vize, normal öğrenci ziyaretçi vizesinden çok da farklı değildir. İki vize arasındaki tek fark, süredir. Diğer bütün şartlar aynıdır. Bu vize de öğrencilere yasal çalışma izni vermez. Bu yüzden dil, sertifika eğitimleri için kullanılır ve süre bitiminde öğrenci Türkiye'ye geri döner.

TIER 4 Öğrenci Vizesi

TIER 4 öğrenci vizesi, İngiltere'de öğrencilere çalışma izni veren tek vizedir. İngiltere'ye uzun dönem eğitimi almak için gelen kişilere bu vize verilir. Yani bu, bir uzun dönem vizesidir. İngiltere'de eğitim almak isteyen kişiler, uzun dönem vizesine sahip olarak aynı zamanda çalışma iznine de sahip olurlar. Bu vize ile lisans ve yüksek lisans eğitimleri almak mümkündür. Aynı zamanda dil okullarına, sertifika eğitimlerine başvurmak için de TIER 4 vizesi kullanılabiliyor. TIER 4 vizesi ile eğitim sürecinde part time, tatil zamanlarında ise full time çalışma olanağı vardır. Part time çalışma süresi haftalık 20 saat olarak belirlenmiştir. Full time ise bu sürenin iki katı olarak 40 saattir. TIER 4 vizesi ile İngiltere'de eğitim almanız ve bu süre boyunca da bir işe girmeniz mümkündür. Bu vize İngiltere'de öğrencilere yasal çalışma izni tanıyan tek vizedir. TIER 4 vizesinin süresi bittikten sonra İngiltere'de vize süresini uzatmak mümkündür. İngiltere'deki eğitim olanakları ve çalışma izinleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve bu konuda destek almak için yurtdışı eğitim danışmanlığı

Yazar
2
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı Soru Sor
Dünyada birçok öğrenci üniversite için yurtdışı eğitimlerini tercih ...
VANWEST COLLEGE Kanada’da yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için oldukça ...

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim