Almanya Yüksek Lisans

Almanya yüksek lisans eğitimi almak dünya ülkelerinde rahat bir iş bulmak ve kariyer yapmak açısında her geçen gün biraz daha gerekli hale geldi. Almanya’da aldığınız eğitim size birçok açıdan avantaj sağlayacaktır. Hayatınızın her alanında sizi bir adım daha öteye getiren Almanya yüksek lisans eğitim programları ücretsiz olmakla birlikte Almanca dilini anadiliniz seviyesinde öğrenmenize olanak tanımaktadır. Oldukça maliyetli ve prestijli bir yüksek lisans olanağı sunan Almanya üniversitelerinden mezun olmak çok önemli bir ayrıcalık olacaktır.

Almanya yüksek lisans Başvuru ve Kabul Şartları

Almanya yüksek lisans eğitim programlarına katılmak için öncelikle üniversite mezunu olmanız ya da son üniversite son sınıfta olmanız gerekmektedir. Almanya da yüksek lisans almak isteyenler için istenen başvuru şartlarında en önemli diğer 3 maddesi şu şekildedir; Mezun olduğunuz lisans not ortalamanız minimum 2.70 ve üzerinde olması telem şarttır. Not ortalaması 2.70 altında olanların başvuruların üniversiteler kabul etseler bile öğrenci vizesi başvurularını ilgili Konsolosluklar red etmektedir. Hangi bölümünden mezun olduysanız yine başvurunuzu o bölümün yüksek lisansına yapmanız gerekmektedir. Farklı bölüm üzerinden başvuruyu kabul etmedikleri için kendi alanınızdan master yapmanız gerekiyor. Üniversiteden aldığınız referans mektubu ile motivasyon mektubunuzun ileri seviyeli olması gerekmektedir.

Neden Almanya Yüksek Lisans Yapmalıyım?

Bunun birçok nedeni vardır. En önemlisi ise üniversite eğitim masraflarına devlet karşılamaktadır. Burada yer alan üniversite ücretleri üniversitelerin bulunduğu şehirlere göre farklılık göstermektedir. Üniversiteler master yapmak isteyenlerden farklı fon ya da üyelikler ile yılda yaklaşık 300 ile 650 Euro arasında bir ücret talep etmektedir. Ayrıca Almanya yüksek lisansı önemli hale getiren bir diğer unsur ise burada yer alan üniversite eğitimi kurumlarını Almanya da faaliyet gösteren dünyaca ünlü sanayi ve ticaret kuruluşları ile entegre olarak eğitim sunmasıdır. Bu sayede Almanya da master yapmak isteyen öğrenciler eğitim görürken aynı zamanda bu şirketlerde proje görevi alarak, staj yapma ve iş bulma imkânı bulurlar. Öylece yüksek lisans eğitimlerinizi hem uygulamalı olarak görecek hem de dünyaca ünlü markalarla çalışma imkânı bulacaksınız.

Almanya Yüksek Lisans Eğitiminde Dil Seçenekleri

Aynı zamanda Almanya da eğitim sunan üniversiteler yüksek lisans eğitim programlarını İngilizce veya Almanya yabancı dil seçenekleri ile vermektedir. Almanca ile yüksek lisans eğitim almak isteyenlerin yabancı dili C1 İngilizce dili ile lisans yapmak isteyenlerin ise IELTS 6,5 seviyesinde olması gerekmektedir. Ayrıca Almanya’daki üniversite genellikle sakin ve daha az nüfuslu eyaletlerde bulunuyor. Bu sayede öğrenciler akademik alanda kendilerini daha rahat geliştirme olanağı bulmaktadır.

Almanya Yüksek Lisans Ücretleri

Almanya üniversiteleri devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler olmak üzer ikiye ayrıldığından dolayı ücretlerde farklılık göstermektedir. Birkaç okul dışında devlet üniversitelerinde yüksek lisans ücretsiz iken özel üniversitelerde ise ücretler yıllık 6.00, ile 18.000 Euro arasında farklılık göstermektedir.

Almanya’daki üniversitelerin eğitim kalitesinin ve istikrarını üst düzey olmasının ve ücretsiz olmasının temel nedeni lisans ücretlerini devletin karşılamasıdır. Devlet tarafından eğitim öğren öğrenciler yalnızca üniversitelerin bulunduğu şehir göre yıllık belirli oranlarda üyelik ücreti almaktadır. Öğrencilere sunduğu imkânlar sayesinde Almanya yüksek lisans yapmak için tercih edilebilecek en iyi seçenektir.

İngilizce ve Almanca Eğitim

Almanya yüksek lisans yapmaya karar verme aşamasında öğrencilerin en zorladığı konulardan biri de Almanya dilidir. Eğer Almanca’nız yoksa bile üniversitelerde Almanya hazırlık okuyarak dilinizi geliştirme fırsatı bulacaksınız. Ayrıca bazı üniversitelerde İngilizce ile yüksek lisans imkânı sunmalarını yanı sıra anlaşmalı olduğu şirketler ile öğrencilere staj ve iş imkânı sunmaktadır.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Avustralya, İngilizce dil eğitimi için tercih edilen avantajlı ülkelerden biridir. Farklı ...
Başka bir ülkeye giderken vize aşamasında sunulan ve aynı zamanda lisans, yüksek lisans ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim