İrlanda Hakkında Genel Bilgiler

İrlanda Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. İrlanda ve Büyük Britanya’yı birbirinden Kuzey Kanalı, İrlanda Denizi ve St George’s Kanalı ayırmaktadır. İrlanda İngiliz Adaları arasındaki en büyük ikinci adadır. Aynı zaman Avrupa’da bulunan adalar arasındaki üçüncü, dünya genelindeki adalar göz önünde bulundurulduğunda ise yirminci büyük adadır.

Coğrafik olarak İrlanda ve Kuzey İrlanda birbirinden ayrılmıştır. Ada olan kara parçasının altıda beşini İrlanda, altıda birini ise Kuzey İrlanda kaplamaktadır. İrlanda’da Büyük Britanya’dan bağımsız olmasına rağmen Kuzey İrlanda Büyük Britanya’ya bağlıdır.

İrlanda genel olarak yeşil bir doğaya sahiptir. Ülkenin orta kısmı düzlüktür. Bu düzlükte ortaklar ve ormanlar bulunmaktadır. Genel olarak çok yüksek dağlara sahip olmayan İrlanda’da en yüksek dağ Güney Batı bölgesinde bulunan yüksekliği 1040 metre olan Macgillycudys Reeks Dağı’dır. Ayrıca İrlanda’da ülkenin altıda birini kaplamış olan bataklıklar bulunmaktadır. Bu bataklıklar 385 kilometre uzunluğundaki Britanya genelinde bulunan nehirlerin en büyüğü olan Shannon Nehri’nin etrafındadır.

Coğrafi Konum

İrlanda Kuzey Atlantik Okyanusu’nda olan bir ada ülkesi olduğu için iklim olarak ılıman deniz iklimine sahiptir. İrlanda ikliminde Temmuz ayrında güneyde 15-17 derece arasında, kuzeyde ise 13-14 derece arasında seyretmektedir. Kış mevsimleri diğer ülkelere nazaran ılık geçmektedir. Ocak ayı sıcaklık değerleri 3-8 derece arasındadır. Ülke ayrıca Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgarla yıl boyunca yağış almaktadır.

Ekonomik anlamda İrlanda dünyanın önde gelen devletleri arasında gösterilmektedir. Ülke ekonomisi tarıma ve endüstriye bağlıdır. Bu ekonomik güç İrlanda’yı dünyadaki en güçlü ilk on ekonomisi içine sokmaktadır. İrlanda’da bulunan düşük vergi oranı uygulaması dünyaca ünlü şirketlerin Avrupa ayağı olarak kullanmasını sağlamaktadır. Bu şirketler arasında Apple, Facebook, Twitter ve Google dünya devi şirketler bulunmaktadır. İrlanda ekonomisinde önemli bir yere sahip olan tarımda patates, yulaf, buğday ve şeker yetiştirilmektedir.

Son yıllarda dil eğitimi konusunda popüler hale gelen İrlanda uluslararası öğrencilerin tercih ettiği ülkelerden biri haline gelmiştir. Yurtdışında gelen öğrenciler genelde İrlanda’da Dublin şehrini, Kuzey İrlanda’da ise Belfast şehrini tercih etmektedir.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
4
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Yurtdışında okul değişim programları genellikle üniversite öğrencileri için popüler ...
Dünya dili olarak bilinen İngilizceyi yerinde öğrenmek bireyin kariyeri ve hayatı açısından ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim