Work and Study

Work and Study programı , öğrencilerin eğitim alırken aynı zamanda part time çalışma izinlerine sahip oldukları eğitim programıdır. Avustralya,İrlanda ve Malta work and study programına fırsat veren ülkelerdir.Avustralya’da 16 hafta ve üzeri eğitim aldğınızda,İrlanda’da 25 hafta ve üzeri eğitim aldığınızda ve son olarak Malta’da 90 gün üzeri eğitim aldığınız takdirde work and study programının verdiği çalışma izninden yararlanabiliyorsunuz.

Work and Study programı ile öğrenciler dil eğitimi alırken aynı zamanda çalışarak hem masraflarını hem de ülkenin kültürünü daha yakından tanıyarak dil becerilerini daha kolay geliştirirler. Ve beraberinde kendi ayaklarının üzerinde durarak özgüven sahibi olurlar.

Work and Study programı ailelerine yük olmak istemeyen öğrenciler için ideal bir programdır. Work and Study programlarında herhangi bir dil seviyesi istenmemektedir. Ve öğrencilerin iş bulma süreçleri İngilizce seviyelerini göre değişkenlik göstemektedir.

IRLANDA’DA WORK AND STUDY

Öğrenciler 25 Hafta ve üzeri eğitimlerde Work and Study programından yararlanabilmektedir. Programda zorunlu tarih başlangıcı yoktur her pazartesi eğitim başlamaktadır. Ve eğitime başladığı tarih itibari ile çalışma iznine sahip olurlar. Haftada 20 saat part time çalışma izni , tatil dönemlerinde 40 saat full time olmaktadır.

Work and study programında İrlanda’da özellike Dublin’de birçok çalışma imkanı mevcuttur.Bu çalışma imkanlarının başında hizmet sektörü gelmektedir.

Öğrenciler bulundukları şehirdeki işyerleri ile görüşerek, gazete, internet ve okul ilan panolarındaki ilanlar üzerinden iş başvurusunda bulanabilirler. Yeterli seviyede İngilizceye sahip ise hizmet sektörünün dışında kendi mesleklerine yönelik işlerde de çalışabilirler.

İrlanda aynı zamanda silikon vadisinin Avrupa merkezi olarak da bilinmektedir. Teknoloji sektöründe öncü olan Facebook,Google,Yahoo,Twitter,Intel,Apple,Linkedin,Pay Pal, gibi firmalarda kariyer yapmak isteyen öğrenciler için büyük bir fırsat sunmaktadır.

İrlanda’da asgari saat ücreti 10.95 Eurodur. Bu saat ücretini baz aldığımızda 40 saat çalışıldığında ortalama 1700 Euro , 20 saat çalışıldığında ortalama 880 Euro kazanç sağlanmaktadır.

AVUSTRALYA’DA WORK AND STUDY

Öğrenciler 16 Hafta ve üzeri eğitimlerde Work and Study programından yararlanabilmektedir. İrlanda ile kıyaslama yaptığınızda Avustralya’da dil eğitimi maliyeti oldukça uygundur. Bunun sebebi Avustralya dolaranın değeridir. Programda zorunlu tarih başlangıcı yoktur her pazartesi eğitim başlamaktadır. Okul resmi olarak başladığında çalışma iznine sahip olurlar. Work and study programında Avustralya’da birçok şehrinde çalışma imkanı mevcuttur.Bu çalışma imkanlarının başında hizmet sektörü gelmektedir.

Avustralya’da work and study programında öğrencilerin çalıştığı alanlar cafe, restoran, coffee shoplar süpermarketler, giyim mağazaları, otel ve motellerdir. Ve İngilizce seviyesine bağlı olarak iş bulma şansı daha fazladır.

Avustralya’da asgari saat ücreti 14 AUD’dır Öğrenciler eğitim alırken haftada 20 saat, tatil dönemlerinde ise süresiz çalışma imkanına sahiptirler.

MALTA’DA WORK AND STUDY ?

Öğrenciler Work and Study programından faydalanmaları için 90 Gün üzeri bir eğitim programını seçmelidirler.

90 günlük süre doldurulduktan sonra çalışma izni için başvuru yapılmaktadır. Başvuru sırasında ilk etapta 150 Euro , çalışma izni onaylandıktan sonra 80 Euro daha ödeme yapılması gerekmektedir. Çalışmak istenilen işlerin JobPlus sisteminde kayıtlı olma zorunluluğu mevcut olup, işveren ya da firma tarafından işe alacağı öğrenciye neden ihtiyacı olduğu ve Bir Avrupa Birliği vatandaşı yerine neden onu almak istediğini açıklayan bir referans mektubu hazırlanmalıdır. Haftada maksimum 20 saat çalışma izni olmakla beraber,dil eğitime %75 devam zorunluluğu vardır. Haftada en az 20 derslik programa kayıt yaptırma zorunluluğu mecvuttur.

Malta’da asgari saat ücreti 6 ile 6,50 Euro arasında değişmektedir. Maksiumum 20 saat çalışama izni olduğundan aylık ortalam kazanç 500 Euro civarındadır.

Malta’da work and study programında çalışma imkanın olduğu alanlar hizmet ve turizm sektörüdür.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
6
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İngiltere dil okulları, her yıl dünyanın birçok farklı yerinden insanlar tarafından ...
Dünya dili olarak bilinen İngilizceyi yerinde öğrenmek bireyin kariyeri ve hayatı açısından ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim