SAT sınavı nedir? Yeni SAT sınavı özellikleri

SAT; Scholastic Aptitude Test isminin kısaltması olan bir üniversite yerleştirme sınavıdır. Amerikan standartlarında bir sınav olup hem Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı öğrencilerin hem de uluslararası öğrencilerin üniversiteye yerleşmeleri için, SAT sınavına girmeleri ve gerekli skoru sağlamaları gerekir ve oldukça prestijli bir sınavdır. SAT 2 ayrı sınavdan oluşmaktadır ve bu sınava girebilmeleri için öğrencilerin belirli bir İngilizce seviyesinde olmaları gerekmektedir.

Öğrencilerin, başta İngilizceleri ve İngilizce okuma ve yazma bilgilerini değerlendiren sınav, aynı zamanda kompozisyon bölümü ile öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini başarılı bir şekilde metine dönüştürüp dönüştüremediklerini de ölçmek üzere tasarlanmıştır.

SAT sınavı, İngilizce yeterliliklerini ölçmenin yanı sıra öğrencilerin matematik bilgilerini üç farklı ana başlık ve zorlukta değerlendirmektedir. SAT sınavında yer alan matematik soruları birinci derece denklemler, gelişmiş denklem ve fonksiyonlar, oran orantı ve muhakeme konularından gelmektedir.

Öğrenciler, ucu açık sorular yerine daha kesin cevaplı sorular ile karşılaşıp çoktan seçmeli kompozisyonlar yazacaklardır. Eski SAT sınavından farklı olarak, Yeni SAT sınavı öğrencinin çözdüğü sorulardan yanlış verdiği cevaplar doğrularını götürmeyecek şekilde yeniden düzenlenmiştir. Toplam sınav puanı 400-1600, okuma-yazma yetenekleri 200-800 puan ve matematik yetenekleri 200-800 puan arasında değerlendirilmektedir. Türkiye' deki sınav mantığına göre sözel ve matematik yetenekleri eşit puan ağırlıkları şeklinde değerlendirilerek SAT puanı oluşturulmaktadır. Öğrenciler Yeni SAT sınavına dijital olarak da girebilmektedirler ve sınav başvurularını başvuru merkezlerinden ya da online olarak yapabilmektedirler.

Sınav süresi 3 saattir. 50 dakikalık bir süre verilen yazının yorumlanması istenen bir kompozisyon (essay) yazma kısmı bulunmaktadır. Bu 50 dakikalık kısım sınava giren öğrencilerin isteğine bağlı olarak seçilebilir, zorunluluk yoktur. Bu bölümün sınav puanına doğrudan bir etkisi bulunmamaktadır ancak bu bölümü isteyen okullar da bulunmaktadır. 2 ayrı sınavdan oluşan SAT sınavının SAT 1 kısmı bütün okullar ve bölümler tarafından istenmektedir ancak; SAT 2 okunmak istenen bölüm ve okula göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle öğrencilerin okumak istedikleri okul ve bölümün SAT 2 isteyip istemediğine emin olmaları gerekmektedir.

SAT sınavı Amerika’ da yılda yedi defa, diğer ülkelerde ise, yılda altı defa yapılmaktadır ve tüm sınavlar aynı kurum tarafından hazırlanmaktadır. Bu sınava online eğitimler, sınavlar veya özel dersler ile hazırlık yapabilirsiniz. Ancak İngilizce seviyeniz burada en önemli nokta olacağı için öncelikle İngilizcenizi geliştirmek, hatta İngilizce dergi, makale ve kitaplar okuyarak kelime dağarcığınızı akademik anlamda da genişletmek oldukça önemlidir. Böylece üniversite eğitimine başladığınızda da eğitiminiz için faydalı olacak bir dil seviyesine sahip olmuş olursunuz.

Eski SAT programını bilenler için eski SAT ve yeni SAT sınavlarını karşılaştıran tablo şu şekildedir:

Eski SAT

Yeni SAT

Uygulama

2005-Ocak 2016

Mart 2016-günümüz

Puan Aralığı

600-2400

400-1600

Test Süresi

3 saat 45 dakika

3 saat (Deneme hariç)
3 saat 50 dakika (Deneme ile)

Toplam Soru / Görev Sayısı

171

154 (155 w / Deneme)

Bölümler

  • Eleştirel okuma
  • Yazma + Deneme
  • Matematik
  • Kanıta Dayalı Okuma ve Yazma (EBRW)
  • Matematik
  • Deneme (İsteğe bağlı)

Tahmin Cezası

Yanlış cevap başına eksi 1/4 puan

Yok

% 75 ile Skoru (İyi) *

1720

1190-1200

% 50 ile Skor (Ortalama) *

1480

1050-1060

% 25 ile Skor (Kötü) *

1260

910-920

SAT Sınav Merkezleri

Sınav yerleri Adres
THE AMERICAN COLLEGIATE INSTITUTE IZMIR
TED BURSA COLL BURSA
TED ANKARA KOLEJI HS ANKARA
TARSUS AMERICAN SCH TARSUS
ST GEORG AUSTRIAN COLLEGE ISTANBUL
OZEL OGUZKAAN KOLEJI ISTANBUL
HISAR SCHOOLISTANBUL
BILKENT LABORATORY + INTL SCH ANKARA
BILKENT ERZURUM LABORATORY SCH ERZURUM

Gitmek istediğiniz üniversitenin hangi sınavları istediği ve başvuru için gerekli olan tüm süreçler için bizlerden bilgi alabilirsiniz. Sınav süreciniz tamamlandıktan sonra da Karya Yurtdışı Eğitim olarak, size ve hedeflerinize uygun ülke, okul ve konaklama tercihi, gerekli belgeler ile başvuru süreci ve okul kabulünün alınması, vize başvurusu ve takibi, uygun uçak bileti, ülkeye gitmeden önce gerekli bilgilendirmenin yapılması, eğitiminizi alırken herhangi bir desteğe ihtiyacınız olduğunda veya eğitiminizi uzatmak istediğinizde her zaman yanınızda olacağız.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
9
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İngilizce hepimizin bildiği üzere bir dünya dilidir. Siz de İngilizce öğrenmek için ...
Avustralya’da Dil Okullarında En Çok Tercih Edilen Şehirler Avustralya, yurtdışı ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim