Avustralya

Avustralya dünyanın en geniş 6 büyük ülkesinden biridir. Başkenti Canberra’dır. Avustralya'nın en büyük şehri ise Sydney’dir. Avustralya'da konuşulan resmi dil İngilizcedir. Anayasal Monarşi ile yönetilen federal bir devlettir. Nüfusu ise 24 milyondur. Doğal güzellikleri, sıcakkanlı insanları, düzenli şehirleri ile yaşanması en güzel şehirlerden biridir. Avustralya’da çok düzenli bir şehir yapılaşması vardır. Suç oranı çok düşüktür. Her türlü sanat ve spor aktivitelerinin yapılabileceği her şeye sahiptir. Hatta 2013 yılında dünyanın en mutlu ülkesi olarak seçilmiştir. Avustralya kıtası 40,000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Avustralya'nın yerli halkı Aborjinlerdir. Aborjinlerden kalan etnik ve kültürel bir yapısı ve onların ülkeye kattığı bir zenginlik vardır. Kültürel anlamda çeşitli kültürleri içinde barındıran ülkelerinden biridir. Birçok farklı kültürü bir arada barındırır. Avustralya'nın ekonomisini ayakta tutan enerji kaynakları ve maden açısından zenginliğidir. Avustralya aynı zamanda kömür ve elması da ihraç etmektedir. Uzay teknolojileri açısından Tıp, bilgisayar, bilişim mühendislik konularında çok üst düzeyde eğitim vermektedir. Avustralya'nın ekonomisi, Amerika'nın ekonomisine benzemektedir.

Avustralya’da İklim

Avustralya'nın iklimi değişkendir. Ülkenin farklı bölgelerinde farklı iklim türleri yaşanmaktadır. Örneğin, Avustralya'da Mayıs ayından Ekim ayına kadar kış mevsimi yaşanır. Temmuz'da ise havalar en soğuk halini alır. En soğuk hava eksi 5 derecedir. En sıcak ise 30 derece civarındadır. Avustralya'da yaz Kasımda başlar Nisan ayına kadar devam eder. O zaman da ortalama sıcaklık 15 ile 35 derece arasında değişir.

Avustralya Hakkında Genel Bilgi

Avustralya dünyanın Güney Yarım küresinde hem bir kıta hem de bir ada ülkesi olarak bilinmektedir. Güney Pasifik Okyanusu ve Hint Okyanusu'nun ortasında yer alan bir bölgededir. Ayrıca Avustralya'da üretim çok önemlidir. Dünyanın en iyi koyunları ve yünleri burada üretilmektedir. Bir koyundan neredeyse 27 kilo yün çıkmaktadır. Avustralya'nın diğer güzel özelliklerinden biri de dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz hayvan çeşitliliğine bulunmasıdır. Bunlardan en fazla olanı kanguru ve koaladır. Kangurular İnanılmaz bir şekilde ürünler ve sürekli kanguru nüfusu bu bölgede çoğalmaktadır. Kanguru eti Süper marketlerde kırmızı et olarak satılmaktadır. Koalalar ise koruma altına alınmış ve Milli Parklarda özellikle okaliptüs ağaçlarında bakılmaktadır. Avustralya dünyanın en büyük Mercan kayalığına sahip ülkelerden biridir. Queensland sahili açıklarında binlerce mercan kayalıklarını görebilirsiniz. Dalış yapmak isteyen Sporcular burada dalış yapma imkânı bulurlar. Uzun zamandır bu bölge Unesko tarafından dünya mirasları listesine alınmıştır. Bumerangı ile ünlü Avustralya yerlileri, Bumerangın asıl kökeninin Avustralya’da olduğunu söylemektedirler. Özellikle Avustralya'da yaşayan yerliler ve aborjinler bumeranglardan yapıp kazanç kapısı elde etmeye çalışmaktadırlar.

Avustralya Ekonomik Olanakları

Refah seviyesi oldukça yüksek olan bir ülkedir. Avustralya'da dil eğitimi Avrupa ve Amerika ülkelerinle mukayese edildiğinde çok daha ucuzdur. Bu nedenle Avustralya'da dil eğitimi almak ve gelen Türk öğrencilerin sayısı oldukça fazladır. Avustralya'da bulunan bütün üniversiteliler, üniversitelerin dünya geneli sıralamasına bakıldığında çok kaliteli eğitim veren dünyanın ilk 15 bine giren üniversiteler Avustralya’da bulunmaktadır. Aynı zamanda bir ada ülkesi olması sebebiyle Avustralya'da 10 binden fazla plaj bulunmaktadır. Neredeyse Avustralya'nın her tarafı plajdır diyebiliriz.

Avustralya’da Sağlık Sistemi

Avustralya'da sağlık hizmetleri şayet Avustralya’ya göçmen veya öğrenci olarak gitmişseniz kesinlikle bir sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız. Turist olarak gidenlerde ise isteğe bağlı olarak seyahat sigortaları yaptırmaları gerekmektedir. Ancak öğrencilerde durum farklıdır. Avustralya hükümeti ülkeye öğrenciler varmadan önce yabancı öğrenci Sağlık sigortasını mutlaka şart koşmaktadır.

Avustralya’da Gezilecek Yerler

  • Kakadu Ulusal Parkı
  • Great Barrier Reef
  • Sydney
  • Uluru
  • Melbourne
  • Tasmanya
  • Broome
  • Kimberley Bölgesi
  • Whitsunday Adaları
  • Barossa Vadisi

Kakadu Ulusal Parkı

Avustralya'ya gezmeye gittiğinizde görmenizi istediğimiz oldukça güzel, hatta nefes kesici yerler olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan bir tanesi Kakadu Ulusal Parkıdır. Kakadu ulusal Parkı'nın doğal güzelliği gerçekten insanları hayrete düşürecek kadar muhteşemdir. Burada bol miktarda timsah görebilirsiniz.

Great Barrier Reef

Avustralya’nın her yerinde görebileceğiniz eşsiz güzellikler bu bölgede de bulunmaktadır. Burada yunus balıkları, rengârenk denizyıldızları, dev Kaplumbağalar görmeniz mümkün. Denize baktığınızda inanılmaz bir sualtı rengi ile karşılaşıyorsunuz. Yaklaşık olarak denizde 1500 türden fazla balık yaşamaktadır. Ayrıca 400 türde Mercan bulunmaktadır. Bu Denizcilik Parkı Queensland boyunca çok uzun devam etmektedir. Bu park yaklaşık olarak 3000 kilometre uzunluğundadır. Bu uzunluğun Çin Seddinden daha uzun olduğu söylenmektedir. Uzaydan bakıldığında burası yeryüzünde görülebilen tek bölge olma özelliğine sahiptir.

Sydney

Sidney Avustralya'nın en büyük liman şehirlerinden biridir. Burada da manzara büyüleyicidir. Burada sürekli yaşayan yerliler bile buranın güzelliğine doyamadıklarını söylemektelerdir. Bu bölgede Sidney opera havuzunun kule yelkenlerini ve Harbur Köprüsünü, ayrıca da limandan izleyeceğiniz turkuaz deniz rengini, suların yükselişini buradan izleyebilirsiniz. Dünyaca ünlü meşhur Bondi Plajı buradadır. Sörf yapmayı düşünenler bu plajda sörf yapabilirler. Bu bölgede dilediğiniz kadar kafeterya ve restoran bulabilirsiniz. Kahve çeşitlerini de bu bölgede fazlasıyla bulabilirsiniz.

Uluru

Uluru bölgesi gözünüzün alabildiğince Kızıl’ın hâkim olduğu bir görsellik sunmaktadır. Burada güneşin doğuşunu seyretmek muhteşem bir olaydır. Aynı zamanda Uluru Ulusal Parkı da bu bölgede bulunmaktadır. Kum taşından kaya oluşumlarının çeşitlerini burada görebilirsiniz. Bu bölge uzun zamandır Avustralya Aborjin mirasını saklayan Sembol olarak bilinmektedir. Bir turizm alanı olması sebebiyle burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Melbourne

Melbourne, Avustralya'nın ikinci en büyük şehirlerinden biridir. Aynı zamanda burası kültür başkenti olarak kabul edilmektedir. Burası sanki bir sayfiye yeri havasındadır. Barlar ve kafeteryaların en fazla olduğu, en güzel yemekleri yiyebileceğiniz restoranlar ve kültür etkinlikleri için tiyatrolara gidebilirsiniz. Melbourne şehri Avustralya'nın en kozmopolit şehirlerinden biridir.

Tasmanya

Tasmanya bölgesi de tamamen yeşilin hâkim olduğu bir vadidir. Sessizlik ve kyylarin, el değmemiş toprakların ve kıyıların yeridir. Burada kışın hava çok soğuk, yazın da ılık geçer. Şehrin aşırı sıcağından bunaldığımızda burası hafif serinliği ile insanı rahatlatan ve bol oksijenle sarhoş eden yerlerden biridir. Aynı zamanda burada göller, yağmur ormanı valileri ve muhteşem kum sahillerini görebilirsiniz.

Broome

Broome Avustralya’nın muhteşem şehirlerinden biridir. Avustralya’nın batı kıyısında bulunur. Bu görüntü çölün denizle buluştuğu muhteşem bir yerdir. Bu bölge Ilık ve tropikal bir iklime sahiptir. Aynı zamanda Avustralya'da yaşayan insanların hafta sonları kaçamak yaptıkları bir tatil beldesidir. Çok çeşitli bir nüfus yapısı vardır. Avustralya’nın kozmopolit şehirlerinden biridir. Malezyalı, Çinli Japon, Avrupalı ve Aborjin kültürlerini bir arada yaşayan insanların tamamı burada yaşamaktadır. Bu bölgede Ayrıca ünlü Kable Plajı vardır. Kumsalı muhteşem, tıpkı şekeri andırır ve denizin rengi Turkuazdır.

Kimberley Bölgesi

Kimberley bölgesi de macera yaşamak isteyenler için bulunmaz yerlerden biridir. Avustralya'da bile en uzak sakin yer burasıdır. Kimberley turu bahar mevsiminde yani nisan ve kasım aylarında ziyaret edildiğinde çok beğenebileceğiniz bir yer durumundadır. İngiltere'nin 2 katı büyüklüğünde bir çalılık alana sahiptir. Buradaki genel görüntü Kızıl toprak rengindedir. Burada köpüklü doğal havuzlar ve vadilerin şelalelerini görürsünüz. Gerçekten Avustralya'nın muhteşem yerlerinden biridir.

Whitsunday Adaları

Whitsunday adası muhteşem bir mavinin hâkim olduğu güzelliğe sahiptir. Gerçekten büyüleyicidir. Burada deniz kıyısında ufak tefek adalar bulunmaktadır. Buradan dalış yapabilir, mercan kayalıklarında Balık tutabilirsiniz, su kayağı veya deniz sporları yapabilirsiniz. Ayrıca yürüyüş yapmak için de inanılmaz müsait yerlerden biridir. Kendinizi tıpkı bir cennette hissedersiniz. Ayrıca whitsunday’in her Plajı dünyanın en güzel plajlarından olarak kabul edilmektedir. Kum kar beyazı rengindedir ve denizin rengi tam bir turkuaz rengidir. Gece hayatını sevenler için geceleri muhteşem eğlenceli bir hayatı vardır.

Barossa Vadisi

Avustralya'nın eşsiz güzelliklerinden olan bir ye de Barossa vadisidir. Burası dünyanın en kaliteli şaraplarının yetiştirildiği bölgelerden biridir. Ayrıca Avustralya'nın şaraplarının tamamı burada üretilir. En tanınmış şaraplardan Jakops, Drake, Penfolds ve Wolf Plus marka şaraplar burada üretilmektedir.

Avustralya’da Üniversite Eğitimi

Avustralya'da üniversite eğitimi son derece kaliteli ve birçok ülkeler sıralamasında 8. olarak yer almaktadır. Hem eğitimin kalitesi anlamında hem de eğitim süresince yaşam koşulları anlamında son derece tercih edilebilir ülkeler arasında yer almaktadır. Avustralya kıtası Güney Yarım Kürede bulunması nedeniyle eğitim tarihleri diğer ülkelere göre farklılık göstermektedir. Avustralya'da üniversiteler Şubat ayında açılır ve temmuz ayında da sona erer. Ancak Türkiye'den eğitim için Avustralya'ya giden öğrenciler açısından bu durum bir avantaj teşkil etmektedir. Türkiye'de haziran ayında okullarını bitiren öğrenciler şubata kadar Avustralya'da eğitim alabilirler. Ayrıca Avustralya'da dil eğitimi konusunda da birçok Eğitim Kurumu bulunmaktadır.

Avustralya’da Dil Eğitimi Almak

Avustralya'da dil eğitimi alabileceğiniz birçok okul bulunmaktadır. İngilizce öğrenmek için en doğru tercihlerden biri Avustralya’dır. Hem değişik kültürleri tanımak açısından, hem de kaliteli bir dil öğrenmek açısından kesinlikle düşünülmesi gereken yerlerden biridir. Avustralya dil okullarında hızlandırılmış programlar bulunmaktadır. Teknik olarak geliştirebileceğiniz İngilizcenizi de Avustralya dil okullarında geliştirebilirsiniz. Avustralya'nın bir diğer avantajlarından biri ise diğer ülkelere göre burada dil eğitimi daha düşüktür. Avustralya'da dil okulunu tercih eden İnsanlar genellikle buradaki dil okulları ücretlerinin düşük olmasından dolayı burayı tercih etmektedirler. Avustralya dil okulları her zaman devlet tarafından kontrol edilmekte ve her zaman yüksek eğitim kalitesini tutturmak gibi bir dertleri bulunmaktadır. Burada özel dil okullarının yanı sıra Avustralya'da üniversitelerin açtığı dil kursları da bulunmaktadır.

Avustralya’da Dil Eğitimi Olanakları

Avustralya'nın hemen hemen bütün şehirlerinde çok kaliteli dil eğitimi alınabilmektedir. Bunlardan Sidney hem dil okulu bakımından zengin, hem de öğrenciler diğer taraftan çalışma imkânı da bulmuş olurlar. Melbourne dil okulları kendi alanlarında çok başarılıdır, ancak buranın ikliminin diğer yerlere göre daha soğuk olması nedeniyle şehir içi ulaşım da biraz sıkıntı çekilebilir. Avustralya'da Dil Okuluna kayıt olmuşsanız öğrenciler için konaklama imkânları da ekonomik ölçülerdedir. Tek başına ev tutma olanağı bulunurken, diğer taraftan aile yanında konaklama veya öğrenci yurtlarında da kalabilecek imkânları bulunmaktadır. Bunun için hazırlanmış çok fazla öğrenci evleri de Avustralya'da bulunmaktadır. Avustralya'da dil okulu ya da herhangi bir eğitim almak istediğinizde Avustralya öğrenci vizesi almak durumundasınız. Aynı zamanda Avustralya'da dil eğitimi alan öğrenciler haftalık 20 saatlik çalışma iznini de alırlar. Bu da bir yandan dil eğitimi alırken öbür taraftan da öğrencilerin harçlıklarını çıkarma olanağını sunmaktadır.

Avustralya Eğitim Sertifikaları

Avustralya'da dil eğitimi devam eden öğrenciler dil eğitimi sonunda sertifika alırlar. Eğitim sonunda verilen sertifika her yerde kullanabilme olanağına sahip olurlar. Avustralya'da eğitim almış öğrencilerin uluslararası düzeyde haklarını koruyan bir yasada bulunmaktadır. Dolayısıyla Avustralya'da öğrenim görmeye gelen öğrenciler garanti altına alınmış olurlar. Dünyanın en iyi 500 Üniversitesinin 27’si Avustralya'da bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
2
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Son yıllarda İrlanda dil eğitimi için oldukça iyi bir seçenek oluşturmaktadır. ...
2 Haftalık dil eğitim programlarına; genel İngilizce, mesleki İngilizce ve iyi dil seviyesine sahip ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim