2019 Yeşil Pasaport Harçları

Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

Türkiye’de pasaport türleri renklerine göre bilinirler. Resmi adıyla Hususi Pasaport olan Yeşil Pasaport Kamu görevlilerine verilen önemli bir pasaport türüdür. En büyük avantajı yurtdışı seyahatlerin de Bordo Pasaporta göre daha fazla noktaya vize başvurusunda bulunmadan sadece pasaportla gidebiliyor olması.

Yeşil Pasaporta kimler başvurabilirler?

Yeşil pasaporta başvurabilmek için devlet memurlarının belirli kıdemlerinin bulunması gerekiyor. 1. 2. Ve 3. Derece kadrolarda bulunması ya da sözleşmeli devlet memuru olması şartı bulunuyor. TBMM Eski üyeleri, yani eski milletvekilleri de yeşil pasaporta başvururlar. Görevleri sırasında Siyah Pasaport kullanırlar. Eski Bakanlar yine görevleri sırasında siyah pasaport kullanıyorlar. Görevlerinin bitiminde yeşil pasaport kullanabiliyorlar.

Yeşil Pasaportlu kişilerin aileleri de yeşil pasaport kullanmaya hak kazanırlar. Yeşil Pasaport hakkı bulunan kişinin eşi ve çocukları da yeşil pasaport hakkından yararlanabiliyor. 25 yaşını doldurmamış hak sahibi anne ya da babayla birlikte ikamet eden, evli olmayan, çocuklar da Yeşil Pasaporta başvurabiliyorlar. Eş dolayısıyla Yeşil Pasaport almaya hak kazananlar eşlerinin hiç pasaportu bile olmasa Yeşil pasaporta başvurabiliyorlar.

Yeşil Pasaport Başvuru Süreci

Yeşil Pasaport en az 6 ay en çok 5 yıl süreyle verilir. Harç parasından muaftır. Sadece 133 lira olan defter bedelini ödeyerek başvuru yapılabilir. Gereken belgeler toplanarak, defter bedeli ödenerek İl Nüfus Müdürlüklerinden başvuru yapabilirler. Pasaportunuz başvuru sırasında belirttiğiniz adrese en fazla 10 iş günü içerisinde gelecektir.

Yeşil Pasaport İçin Gereken Belgeler;

 1. İç İşleri Bakanlığı’na hitaben yazılması gereken Yeşil Pasaport Talep Yazısı.
 2. Nüfus Cüzdanı aslı
 3. Varsa önceden alınmış pasaportunuzun aslı
 4. 2 adet biyometrik fotoğraf
 5. Reşit olmayan ve ya engelli vatandaşlarının muvafakatname
 6. Defter Bedelinin ödendiğine dair dekont

Yeşil Pasaport Ücretinin Yatıralacağı Bankalar

Yeşil Pasaport, harç bedellerinden muaftır. Bu nedenle sadece 133 Lira defter bedeli yatırılmalıdır.

 • Akbank
 • Aktifbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Alternatif Bank
 • Arap Türk Bankası
 • Citibank
 • BurganBank
 • FibaBank
 • Finansbank
 • Garanti Bankası
 • HSBC Bank
 • ING Bank
 • Odeabank
 • Şekerbank
 • TC Ziraat Bankası
 • Türkiye Halk Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Öğrenciler açısından birçok avantajlar sunan yurtdışı yaz kursları geçmiş ...
İngiltere eğitim alanında hem kurumları hem de programları ile dünyanın sayılı ülkeleri ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim