Yurtdışında İş Bulmayı Kolaylaştıracak Bilgiler

Öğrencilerin mezuniyet sonrasında en çok merak ettikleri konu kariyerlerini ne şekilde ilerletecekleridir. Elbette bu konuda öncelikli önemli olan nokta kişinin seçtiği meslek ve bu meslek dalının icra edildiği alanlar olacaktır. Burada devreye giren uluslararası kariyer fırsatları hem kişinin ülkesinde ilerleteceği gelecek kariyeri için, hem de dünyaya açılabilmesi adına en iyi seçeneklerden biridir. Bu anlamda kişi yurtdışında iş imkanlarını değerlendirebilir. yurtdışında alanına yönelik iş deneyimi elde edebilmek için farklı pek çok seçenek değerlendirilebilir.

Yurtdışında iş bulabilmek için öncelikle bakılması gereken nokta kişinin yurtdışında çalışabilmek için gerekli koşullara sahip olup olmadığıdır. Aynı zamanda kişinin yapacağı iş dalına karar vermesi, iş başvurularını gerçekleştireceği kanalları ve yapacağı işi bulduktan sonra izleyeceği yolu belirlemesi oldukça önemlidir.

Uluslararası alanda elde edilebilecek bir iş deneyimi yeni kariyer fırsatları için kişiye çokça kapı açmasının yanı sıra, farklı bir ülkede ve kültürde yaşamak da kişinin vizyonunu değiştiren en büyük etkenlerden biridir. Bu anlamda uluslararası iş fırsatları için arayışı hiçbir zaman ertelenmemelidir.

Yurtdışında Ne İş Yapabilirim?

Bu soru kişinin yetkinliklerine göre değişkenlik gösterse de son yıllarda uluslararası alanda en çok kazandıran meslekler arasında bilişim ile ilgili meslekler, hemşirelik, cerrahlık gibi sağlık alanına yönelik meslekler, mühendislik dalları ve özellikle de mutfak sanatlarına yönelik işlerdir.

Türklerin çalışmak ve yaşamak için en çok başvuruda bulundukları ve gittikleri ülkeler arasında ise Almanya, İtalya, Hollanda, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Amerika, İngiltere, İrlanda ve Kanada gibi ülkeler de yer almaktadır.

Farklı program alternatifleri sayesinde akademik eğitimle birlikte bu ülkelere gidilebileceği gibi dil yeterliliğinin ve mesleki yetkinliğin kanıtlanması sayesinde direkt iş başvuruları da mümkündür. Yurtdışında çalışmanın aynı zamanda kişilere pek çok katkısı da bulunmaktadır. Bunların en önemlilerinden biri ise çalışma hayatına ve günlük hayata adapte olan öğrencinin dil yeterliliğini çok daha hızlı bir şekilde sağlayabilmesidir. Aynı zamanda yurtdışında iş deneyimi elde etmiş bir aday kendi ülkesindeki işverenler tarafından da her zaman öncelikli olarak değerlendirilmekte. Kişiler bu sayede daha iyi şartlarda ve firmalarda çalışma fırsatına sahip olabilmektedir.

Yurtdışında Adım Adım İş Bulmanın Yolları

Araştırma Yapılmalı

Yalnızca yapacağınız işe değil aynı zamanda yaşayacağınız ülkeye de odaklanmalısınız. Hali hazırda tüm yetkinliklere sahip bir aday da olsanız ülkenin kültürel yapısı, yaşam koşulları, yaşayacağınız şehirle ilgili genel bilgileri mutlaka öğrenmeli ve buna uygun hazırlıklarınızı yapmalısınız. Bu nedenle araştırmaya öncelikle gitmeyi düşündüğünüz ülke ile ilgili sizin için yaşanabilirlik kriterlerine uygun olup olmadığını araştırarak başlamalısınız. Gittiğinizde nelerle karşılaşacağınızı bilmek alışma sürecinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda gidilecek ülkenin vize koşulları, ne kadar zaman aldığı da iyi araştırılmalı ve bu konuda da bilgi sahibi olunmalıdır.

Etkili bir Özgeçmiş ve Motivasyon Mektubu Yazılmalı

İster kendi ülkenizde isterse de yurtdışında bir kariyer adımı atmak için önceliklerinizin başında iyi bir CV yani Özgeçmiş hazırlamak yer almalıdır. İşvereni sıkmayacak şekilde sizi anlatan kısa, maksimum 2 sayfalık bir kısa özet yapmanız gerekecek. Bunun yanı sıra yurtdışında bir iş başvurusu yapacaksanız iyi bir motivasyon mektubu ile kendinizi ayrıntılı şekilde anlatıp, şirkete neler katabileceğinize dair de bilgiler vermelisiniz. Bu süreç içerisinde başvuracağınız pozisyon ve yapacağınız iş doğrultusunda ekstra istenebilecek belge ve referanslar ile ilgili de bilgi sahibi olmalı, hazırlıklarınızı buna uygun olarak yapmalısınız.

İş Mülakatına İyi Hazırlanılmalı

Başvurularınızı yaptınız ve cevapları almaya başladınız. Şimdi sıra mülakatta. İş mülakatları her zaman adayın işe alınıp alınmayacağını belirlemekte önemli bir rol oynamaktadır. Mülakata çağrıldığınız tarihe kadar şirket ile ilgili araştırmalarınızı iyi yapmış olmalı ve şirketin faaliyet gösterdiği alanlara hakim olunmalıdır. Global firmaların ülke bazlı olarak yöneldikleri alanlar değişebilir, bu nedenle gidilecek ülkede hangi faaliyetleri gösterdiği ile ilgili iyice bilgi edinmek oldukça önemlidir.

Yurtdışında İş Bulma Kanallarına Hakim Olunmalı

Öncelikle yurtdışında çalışmaya karar verdiğinizde yapılması gereken ilk şey yabancı medyayı takip etmek, çalışmayı düşündüğünüz iş alanı ile ilgili haberlere ve gelişmelere hakim olmaktır. Bunun yanı sıra kullanabileceğiniz uluslararası bir network ağınız varsa bu kişilerle iletişime geçmeli veya bu networkü sağlamak adına adımlar atmalısınız.

Yurtdışında iş bulabilmenin bir diğer yolu da gitmeyi planladığınız ülke ve yapmayı düşündüğünüz iş alanına yönelik iş ilanı sitelerini incelemeniz, bu sitelerde CV oluşturarak iş ilanı açık olan firmalara başvurularınızı göndermeniz gerekmektedir.

Özel Bir Alanda Uzmanlaşılmalı

Özellikle spesifik bir alana yönelik uzmanlıklar yurtdışında iş bulma ihtimalini büyük ölçüde artırmaktadır. Aynı zamanda farklı bir ülkeye gidecek olmanız dolayısıyla yaptığınız iş ile ilgili özellikle neden farklı ülkeden bir adaya karar verildiği hükümete ve konsolosluklara iyi açıklanmalıdır. Bu nedenle şirketin sizi eşitleriniz arasında değerlendirirken fark yaratabileceğiniz bir şekilde yetkinliğe sahip olmanız sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Yurtdışı Sertifika ve Diploma Programları ile Çalışma İmkanı Yakalayabilirsiniz

Direkt iş başvurularında bulunmak, farklı bir ülkeden adayın seçilmesi konusunda tereddütlerin bulunması nedeniyle daha zor bir süreçtir. Bu süreçte kendinizi ne kadar iyi tanıtırsanız tanıtın işverene sizi seçmesi için özel bir neden mutlaka sunmanız gerekir. Bu noktada çalışmayı planladığınız ülkeye öncelikle profesyonel bir eğitim için gitmek ve bu programlar sayesinde bir çalışma hakkı elde etmek hem ülkedeki network ağınızı geliştirecek, hem de iş bulma şansınızı çok daha fazla artıracaktır. Ayrıca sertifika ve diploma programları süresince elde ettiğiniz yetkinlikler sayesinde henüz programınız bitmeden dahi iş imkanları ile karşılaşma şansınız da ortaya çıkacaktır.

Dil Eğitimi Alarak Çalışma Şansı Elde Edebilirsiniz

Bazı ülkeler dil eğitimi için kendisini tercih eden öğrencilere eğitimleri süresince kullanabilecekleri yarı zamanlı çalışma hakları tanımaktadır. Bu çalışma hakkı sayesinde öğrenciler hem dil gelişimlerini daha hızlı ilerletebilmekte, hem de sonrasında ülkede kalıcı iş seçenekleri için de şans elde edebilmektedirler.

Yurtdışında eğitim programları ile çalışma hakkı elde edebilmek hakkında daha ayrıntılı bilgi elde edebilmek için sitemizde bulunan bilgi istek formunu doldurabilir, ayrıca iletişim bilgilerimiz üzerinden uzman danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
4
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Karya Yurtdışı Eğitim sayesinde; isteyen herkes dilediği alanda kariyer yapabilmek adına gerekli ...
Dil öğrenmenin en önemli unsuru yerinde pratik yaparak öğrenmedir. Dil öğrenmek ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim