2 Yıllık Pasaport Defter Ücreti

Pasaport çıkartırken vatandaşlardan birtakım ücretler istenir. Bunlardan birisi de pasaport cüzdanı için istenilen ücretlerdir. Pasaport başvuru yaparken en az pasaport ücreti kadar önemli olan pasaport cüdanınız ya da pasaport defteri bedeli de pasaportun kullanım süresine bağlı olarak değişiklik göstermesidir. İlgili bankalara yatırılan pasaport defter ve harç ücretleri için bankadan alacağınız dekontu pasaport için gerekli evraklar içerisine ilave ederek nüfus il müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Tıpkı pasaport harçları gibi her yıl Maliye bakanlığınca zamlanan pasaport cüzdan ücretleri pasaportunuzun kullanım süresine bağlı değildir. Bu yıl pasaport defter ücreti 133 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Pasaport Defter ve Harç Ücreti Alan Bankalar Hangileridir

Akbank, Aktif bank, Alternatif bank, Albaraka Türk Katılım bankası, Anadolu bank, Citibank, Arap Türk bankası, Fibabank, Denizbank, Ziraat katılım bankası, Garanti banka ve daha birçok banka Pasaport defter bedeli ile pasaport harç bedelini ödeyeceğiniz anlaşmalı bankalardır. Bu bankalara giderek, nüfus cüzdanınız ile harç ve defter bedelini yatırmanız ve veznelerden hem pasaport hem de defter ücreti için iki ayrı ödeme dekontu almanız gerekmektedir. Eğer vezneler size bir dekont verirse, dekontu üzerine hem harç hem de defter ücretinin yatırıldığını ifade eden mührün yer almasına dikkat etmeniz gerekir.

Yanlış Yatırılan Harç ve Defter Bedelleri Ne Olur?

Yanlış yatırılan harç ve defter bedellerinin iadesini geri alabilirsiniz. Bunun için nüfus cüzdanları ya da pasaportlarınızın fotokopisi ve aslı ile, pasaport şube müdürlüğüne iade başvurusu yapmanız gerekmektedir. Eğer başvurunuzu kendini müracaat edemem veya takip edemem gibi durumlarda bir yakınınıza noterden vekâletname vererek, işlemlerinizi takip ettirebilirsiniz.

Pasaport Cüzdan ve Harç Bedelini İnternet Ödeme

İnternettin üzerinden ya ödemesi yapılan pasaport harç ve defter ücretleri başvuru sırasında kabul edilmektedir. İnternet üzerinden ödeme yapan vatandaşlarda bunu kanıtlayan ödeme makbuzunu alıp, ibraz ettirerek başvuru yapabilirler.

Süresi Biten Pasaportlar için Yenileme Ücreti

Pasaportunuzu süresi bitebilir ya da sayfalarında yer kalmayabilir. Dolayısı ile yeni pasaport çıkartmak zorunda kaldınız. Bunu için belirli harç ve defter ücreti ödeyerek pasaportunuzu yeniletebilirsiniz. Pasaport yenileme işlemleri de tıp ki pasaport çıkarma işlemleri gibi aynı süreçten geçmektedir.

Pasaport Yenileme İşlemi Nedir?

Vizeydi, damgaydı derken pasaportunuzu süresi bitmeden pasaporttan yer kalmadığından dolayı pasaportunuzu yenilemeye ihtiyaç duyacaksınız. Vize ile gideceğiniz ülkeler pasaportunuzda yer isteyecekleri için pasaportunuzu yenilemeniz gerekmektedir. Ayrıca yıpranınca, yırtılınca, çipi hasar görünce veya kaybolunca da yenilemeniz gerekmektedir. Yenileme işlemleri bundan birkaç dönem öncesinde karakollarda yapılıyordu. Şimdiler de ise nüfus il müdürlüklerinden yapılmaya başlanmıştır. Pasaportunuz yeni çıkaracaklar ya da yenilemek isteyenler, nüfus il müdürlüklerine gidip, sıra alarak işlemlerini halledebilirler.

Pasaport yenileme ve Defter Ücreti

Pasaport yenileme işleminde sadece defter ücreti ödeyeceksiniz. Harç ödemeden yenileyeceğiniz pasaport için yaklaşık 133 Türk lirası defter bedeli ödeyerek pasaportunuzu yeniletebilirsiniz. Yanınıza alacağınız bir adet biyometrik fotoğraf ile defter ücretini ödendiğini belirten bir adet dekontu kimliğinizi, eski pasaportunuzu aslı ya da fotokopisi pasaport yenileme evraklar için yeterli olmaktadır. Nüfus cüzdanınızın olmadığı durumlarda ise nüfus müdürlüklerinden alacağınız geçici kimlik belgesi alabilirsiniz. Ayrıca nüfus müdürlüğü yenileme işlemeleri için gerekli evrakları teslim alırken, parmak iziniz de almaktadır. Eski pasaportunuza ise iptal kaşesi vurarak size teslim etmektedirler. İmzanızı atıp ikametgâh adresinizi verdikten sonra başvurunuz onaya gönderiliyor. Yenilenen pasaportunuz en geç bir hafta içinde kargo ile adresinize teslim edilmektedir.

Yazar
9
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Hollanda’da Üniversite Avrupa’nın en merkezi konumlarından birisi olan Hollanda ...
Yurtdışı eğitim danışmanlığı yurtdışında eğitim almak isteyen kişilere en iyi hizmeti veren ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlköğretimi tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim