2 Yıllık Pasaport Defter Ücreti

2 Yıllık Pasaport Defter Ücreti

Pasaport çıkartırken vatandaşlardan birtakım ücretler istenir. Bunlardan birisi de pasaport cüzdanı için istenilen ücretlerdir. Pasaport başvuru yaparken en az pasaport ücreti kadar önemli olan pasaport cüdanınız ya da pasaport defteri bedeli de pasaportun kullanım süresine bağlı olarak değişiklik göstermesidir. İlgili bankalara yatırılan pasaport defter ve harç ücretleri için bankadan alacağınız dekontu pasaport için gerekli evraklar içerisine ilave ederek nüfus il müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Tıpkı pasaport harçları gibi her yıl Maliye bakanlığınca zamlanan pasaport cüzdan ücretleri pasaportunuzun kullanım süresine bağlı değildir. Bu yıl pasaport defter ücreti 133 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Pasaport Defter ve Harç Ücreti Alan Bankalar Hangileridir

Akbank, Aktif bank, Alternatif bank, Albaraka Türk Katılım bankası, Anadolu bank, Citibank, Arap Türk bankası, Fibabank, Denizbank, Ziraat katılım bankası, Garanti banka ve daha birçok banka Pasaport defter bedeli ile pasaport harç bedelini ödeyeceğiniz anlaşmalı bankalardır. Bu bankalara giderek, nüfus cüzdanınız ile harç ve defter bedelini yatırmanız ve veznelerden hem pasaport hem de defter ücreti için iki ayrı ödeme dekontu almanız gerekmektedir. Eğer vezneler size bir dekont verirse, dekontu üzerine hem harç hem de defter ücretinin yatırıldığını ifade eden mührün yer almasına dikkat etmeniz gerekir.

2 Yıllık Pasaport Defter Ücreti

Yanlış Yatırılan Harç ve Defter Bedelleri Ne Olur?

Yanlış yatırılan harç ve defter bedellerinin iadesini geri alabilirsiniz. Bunun için nüfus cüzdanları ya da pasaportlarınızın fotokopisi ve aslı ile, pasaport şube müdürlüğüne iade başvurusu yapmanız gerekmektedir. Eğer başvurunuzu kendini müracaat edemem veya takip edemem gibi durumlarda bir yakınınıza noterden vekâletname vererek, işlemlerinizi takip ettirebilirsiniz.

Pasaport Cüzdan ve Harç Bedelini İnternet Ödeme

İnternettin üzerinden ya ödemesi yapılan pasaport harç ve defter ücretleri başvuru sırasında kabul edilmektedir. İnternet üzerinden ödeme yapan vatandaşlarda bunu kanıtlayan ödeme makbuzunu alıp, ibraz ettirerek başvuru yapabilirler.

2 Yıllık Pasaport Defter Ücreti

Süresi Biten Pasaportlar için Yenileme Ücreti

Pasaportunuzu süresi bitebilir ya da sayfalarında yer kalmayabilir. Dolayısı ile yeni pasaport çıkartmak zorunda kaldınız. Bunu için belirli harç ve defter ücreti ödeyerek pasaportunuzu yeniletebilirsiniz. Pasaport yenileme işlemleri de tıp ki pasaport çıkarma işlemleri gibi aynı süreçten geçmektedir.

Pasaport Yenileme İşlemi Nedir?

Vizeydi, damgaydı derken pasaportunuzu süresi bitmeden pasaporttan yer kalmadığından dolayı pasaportunuzu yenilemeye ihtiyaç duyacaksınız. Vize ile gideceğiniz ülkeler pasaportunuzda yer isteyecekleri için pasaportunuzu yenilemeniz gerekmektedir. Ayrıca yıpranınca, yırtılınca, çipi hasar görünce veya kaybolunca da yenilemeniz gerekmektedir. Yenileme işlemleri bundan birkaç dönem öncesinde karakollarda yapılıyordu. Şimdiler de ise nüfus il müdürlüklerinden yapılmaya başlanmıştır. Pasaportunuz yeni çıkaracaklar ya da yenilemek isteyenler, nüfus il müdürlüklerine gidip, sıra alarak işlemlerini halledebilirler.

2 Yıllık Pasaport Defter Ücreti

Pasaport yenileme ve Defter Ücreti

Pasaport yenileme işleminde sadece defter ücreti ödeyeceksiniz. Harç ödemeden yenileyeceğiniz pasaport için yaklaşık 133 Türk lirası defter bedeli ödeyerek pasaportunuzu yeniletebilirsiniz. Yanınıza alacağınız bir adet biyometrik fotoğraf ile defter ücretini ödendiğini belirten bir adet dekontu kimliğinizi, eski pasaportunuzu aslı ya da fotokopisi pasaport yenileme evraklar için yeterli olmaktadır. Nüfus cüzdanınızın olmadığı durumlarda ise nüfus müdürlüklerinden alacağınız geçici kimlik belgesi alabilirsiniz. Ayrıca nüfus müdürlüğü yenileme işlemeleri için gerekli evrakları teslim alırken, parmak iziniz de almaktadır. Eski pasaportunuza ise iptal kaşesi vurarak size teslim etmektedirler. İmzanızı atıp ikametgâh adresinizi verdikten sonra başvurunuz onaya gönderiliyor. Yenilenen pasaportunuz en geç bir hafta içinde kargo ile adresinize teslim edilmektedir.

Yazar
9
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Uluslar arası bir dil olan İngilizce, iyi bir kariyer sahibi olmanın en önemli koşulu olmaktadır. ...
Liseden mezun olan öğrencilerimizin en büyük problemi gelecek kaygısıdır. Yurtiçi ...

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim