2019 Pasaport Harçları

2019 Yılı Pasaport Harçları

Pasaport harçları her yıl değişen oranlarda fiyatlarla zam yapılıyor. Yeni yıla günler kala yeni yılda güncel pasaport harçlarının ne kadar olacağı merak konusu olmaya başladı. Yeni yılda pasaport harçlarının ne kadar olduğu Resmi Gazete ’de yayımlanan tebliğ ile birlikte belli oldu. 2019 yılı ile birlikte pasaport harçlarına %23,73 oranında zam yapılacak.

Yeni dönemde pasaport ve sürücü belgeleri Nüfus müdürlüklerinden verilemeye başlandı. Nüfus müdürlüklerinde randevu ile pasaport başvurularında bulunabiliyorsunuz. Nüfus Müdürlüklerine geçmeye başlamasıyla birlikte yeni dönemde başvuru noktalarında da artış gerçekleştirildi. 503 olan pasaport başvuru noktası 761 e yükseldi.

2019 pasaport harçları güncel fiyatları şu şeklide;

Süre Harç Defter Toplam

6 ay 170,00 TL 133,50 TL 303,50 TL

1 yıl 248,40TL 133,50 TL 381,80 TL

2 yıl 405,50 TL 133,50 TL 539,00TL

3 yıl 575,90 TL 133,50 TL 709,40 TL

10 yıl 811,60 TL 133,50 TL 945,10 TL

Pasaporta başvuru için gerekli belgeler

1) Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı

2) Harç ve cüzdan bedeli makbuzu

3) 2 adet biyometrik fotoğraf

4) Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için)

5) Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi

6) Varsa eski pasaport

7) Umuma mahsus pasaportlarda geçerlilik süresi 6 aydan az kalmış ise yeni bir pasaport düzenlenebilmesi için ek olarak en az 6 aylık harç yatırılması gerekmektedir.

Pasaport Türleri

Pasaportlar genellikle renkleriyle özdeşleşmiş durumdadır. Umuma Mahsus Pasaport, Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşlarına genel olarak verdiği pasaport türüdür. Ancak Umuma Mahsus Pasaportlar Bordo rengindedir ve neredeyse herkes Bordo Pasaport olarak bilmektedir. Bir diğer pasaport türü ise Hususi Pasaporttur. Bu pasaportun rengi yeşildir. Yine herkes Yeşil Pasaport olarak tanır ve bilir. Yeşil Pasaport, Bordo pasaporta göre daha prestijli bir pasaporttur. Bazı ülkelerde yeşil pasaporta vize istenmemektedir. Bir diğer pasaport türü ise gri pasaporttur. Bu pasaport Hizmete mahsus pasaport olarak verilmektedir. Hizmet Pasaportu olarak isimlendirilse de gri renkte olduğu için gri pasaport olarak bilinmektedir. En prestijli ve son pasaport türü ise Diplomatik Pasaporttur ve siyah renklidir. Bu nedenle Siyah Pasaport olarak bilinmektedir.

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Kanada’da Eğitim Kanada’da eğitim görmenin avantajlarını anlatmakla başlamak ...
İngiltere'ye gidip orada dil eğitimi almak İngilizce öğrenmek isteyen pek çok kişinin aklından ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 532 346 40 80 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim