Yurtdışında Hemşirelik Okumak

Gelişen teknolojiyle birlikte sağlık sektörünün gelişiminin ayak uydurulamayacak kadar hızlı bir seyirde olduğunu gözlemlemek oldukça kolaydır. Bu nedenle üniversiteye geçecek adayların bölüm araştırmalarında en çok tercih edilen sektörlerden olan sağlık, tercih eden adaylar için pek çok farklı bölüm barındırır. Tıp, diş hekimliği, eczacılık, fizyoterapi ve rehabilitasyon ve hemşirelik bunlardan bazılarıdır. Hemşirelik okulları ülkemizde liseden de eğitimi alınabilecek okullara sahiptir. Meslek okullarında edindiğiniz bu bilgilerle üniversitede de hemşirelik okuyarak sağlık kurumlarında çalışmanız mümkündür ancak, Türkiye’de bulunan üniversitelerin prestij açısından güçlü olmaması ve bunun yanı sıra eğitim sisteminin gerekliliklerine ayak uydurmanın zorluğu gibi nedenler zaman içerisinde üniversite adaylarını farklı arayışlara sokmuştur. Bu arayışlar sonucunda günümüzde oldukça popüler hale gelen yurtdışında eğitim fırsatı seçeneğiyse oldukça ön plandadır. Hayallerini tek bir sınava bağlamayan veya yüksek kalitedeki eğitim imkanlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin tercih ettiği yurt dışı eğitim planında hemşirelikte oldukça önemli bir alanı kapsamaktadır. Yurtdışında eğitim almak artan bilinç sayesinde artık hayal olmaktan çıkmıştır. Bu nedenle yurtdışında hemşirelik okumak isteyen adayların elindeki imkanların farkına varmaları ve bu imkanları değerlendirmeleri için Karya International, profesyonel ekibiyle birlikte hizmet vermektedir.

YURTDIŞINDA HEMŞİRELİK LİSANS EĞİTİMİ İÇİN BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Yurtdışında hemşirelik okumak için başvuru yapan adaylarda aranan özellik şüphesiz ki lise mezunu olmalarıdır. Lise eğitimini tamamlayıp yüksek öğrenim programında eğitim almaya hak kazana tüm adaylar yurtdışında üniversite eğitimi almak için başvuru yapabilir. Başvuru süreleri içerisinde dikkat etmeniz gereken belirli hususlar vardır. Eksik veya hatalı başvurular sonucu programa kabul edilmeme durumu oluşabilir, bu nedenle başvuru yaparken, bu alanda bilgi sahibi eğitmenlerle başvurunuzu yapmanız başvurunuzu daha kesin kılar. Karya International, bu alanda uzman profesyonelleriyle sizlere destek vermek için vardır. Bunların yanı sıra yabancı dilde eğitim alacak olmanız dolayısıyla dil seviyenizi kanıtlamak için geçerli sayılan sınavlara girerek, yeterli puanı aldığınız belgenizin sunulması istenebilir.

YURTDIŞINDA HEMŞİRELİK EĞİTİM SÜRESİ KAÇ YIL

Seçeceğiniz ülkenin veya üniversitenin eğitim modeline göre değişiklik gösterebilecek olan bu durum 4 veya 5 yıl şeklinde şekillendirilmiştir. Eğitim dili yabancı olacağından dolayı, yeterli bir dil bilgisine sahip olmamanız durumunda hazırlık sınıfı okuma zorunluluklar doğar. Bu sebeple eğitim sürenizde yıl artışı olması da kaçınılmaz olur. Bunun yanı sıra staj çalışmalarınız, sağlık alanında eğitim görecek olmanız nedeniyle klinik çalışmalarınız da bu eğitim süresinin artmasına neden olacak maddelerden biridir.

YURTDIŞINDA HEMŞİRELİK EĞİTİMİ VE YÖK DENKLİĞİ

Denklik konusu yurtdışında eğitim almak isteyen herkesin aklında soru işareti oluşturabilecek hususların başında gelir. Bu nedenle bu konuda titiz bir araştırma yapmak gerekir. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversitenizin YÖK tarafından denkliği olup olmaması bu durumda işleri biraz değiştirebilir. YÖK tarafından denkliği olan bir üniversiteye yaptığınız başvurunuz sonucunda mezuniyet sonrasında sorunsuz bir şekilde Türkiye’de çalışmaya başlayabilirsiniz. Ancak tercih edeceğiniz üniversitenin YÖK tarafından denklik kapsamına alınmaması durumunda Türkiye’de gireceğiniz denklik sınavı ile diplomanızı geçerli kılmanız mümkündür.

YURTDIŞINDA HEMŞİRELİK OKUMANIN AVANTAJLARI

Mesleki yabancı dil edinmeniz dışında tercih ettiğiniz üniversitenin yerleşkesinde yaşayacak olmanız sebebiyle farklı kültürlerle etkileşim halinde olmanız size vizyon katacaktır. Bunun yanı sıra yurtdışında hemşirelik okumak için adım atmanız, sizler gibi yurtdışında üniversite okumaya, farklı farklı ülkelerden gelecek olan yabancı öğrencilerle tanışmanızı ve vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Yüksek prestij sahibi okullarda alacağınzı eğitim sayesinde iş başvurusunda bulunduğunuzda diğer adaylardan daha farklı olmanız sebebiyle daha ön planda olacaksınız.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
9
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Avustralya, güney yarımkürede bulunan bir ada ülkesidir. Avustralya dünyanın en ...
Yurt dışı eğitim olanakları, oldukça geniş. Bu nedenle hangi alana nasıl başvuru yapacağınızı ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim