Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Schengen Vizesi, Avrupa Birliği Schengen Bölgesinde ki ülkeler arasında başvuru esnasında istenilen belgeler başvurduğunuz ülkeye göre küçük değişiklikler gösterebilir. Ancak en temelde istenilen başvuru dosyanızda olması gereken Turistik Schengen vizesi olan C Tipi için gereken belgeleri sıraladık. Ancak Eğitim amacıyla ya da iş seyahatleriniz için Schengen Vizesinin ilgili vize tiplerine başvurmanız gerekmektedir.

Turistik C Tipi Schengen Vizesi için gereken belgeler;

Vize Başvuru Dilekçesi

Başvuru dilekçenizi hazırlarken Schengen Vizesine başvuruda ki seyahat amacınızı yazmalısınız. Bunun yanı sıra planladığınız seyahat sürelerini yani giriş yapacağınız tarih kalacağınız süre ve planladığınız ayrılış tarihinizi belirtmelisiniz. Ayrıca maddi açıdan Schengen Bölgesinde kaldığınız süre boyunca masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı ve seyahat masraflarının kimin üstlendiğini yazmalısınız. Bunu daha net örnekle açıklamak gerekirse, seyahat masraflarımı babam karşılıyor ve şu kadar kira gelirimiz var ya da masrafları kendim karşılıyorum 6 yıldır çalıştığım şirkette lojistik müdürüyüm maaşım şu kadar gibi bir somut net bir biçimde açıklamalısınız. Eğer uzun süreli Schengen Vizesine başvuruyorsanız yine somut bir şekilde Schengen bölgesine sinema festivallerini takip etmek amacıyla çok sık gidiyorum ya da arkadaşımın yanına sık gitmem gerekiyor gibi uzun süreli Schengen vizesi almanız gerektiğini belirten somut bir şekilde açıklamalısınız. Bunun yanı sıra eğer daha önceden Amerika, İngiltere ya da Kanada vizesi aldıysanız bunu da yazmanızda fayda var.

 1. Vize Ücret Dekontu

Schengen Vize ücretini konsolosluk ve elçiliklerde başvuru esnasında ödeyebilirsiniz.

 • 7 Gün 8-10 €
 • 1 Ay 18-80 €
 • 3 Ay 30 €
 • 6 Ay 40 €
 • 1 Yıl 60 €
 1. Kimliğinizin Fotokopisi
 2. Schengen Vize Başvuru Formu

Başvuru formu başvurduğunuz Schengen Bölgesi ülkelerine göre değişiklik gösterebilir.

 1. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 2. Kullandığınız Pasaportunuz ve varsa eski pasaportunuz
 3. Varsa daha önce aldığınız Schengen vizelerinin fotokopisi
 4. Uçuş ve Konaklama Rezervasyonlarınız
 5. Seyahat Sağlık Sigortası
 6. Davet Mektubu

Başvurduğunuz Schengen Bölgesinde ki ülkede bir tanıdığınız varsa sonucun olumlu çıkması güçlendirmek için orada yaşayan tanıdığınızdan vize davet mektubu isteyebilirsiniz.

İş Seyahati için Eklemeniz Gereken Ek Belgeler;

Çalışanlardan İstenilen Ek Belgeler:

 • İşveren kurum tarafından, çalışanının mesleki durumunu, çalıştığı pozisyonu, seyahat amacı gibi konularda yazılacak başvurulan Schengen ülkesinin konsolosluğuna hitaben yazılmış ıslak imzalı ve kaşeli vize talep dilekçesi
 • SGK 4A Hizmet Dökümü
 • Son 3 Ayı gösterecek şekilde maaş bordrosu

İş Verenlerden İstenilen Ek Belgeler

 • Şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasından alınması gereken Ticaret Faliyet Belgesi
 • Güncel Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi
 • Vergi Levhasının fotokopisi

Emeklilerden İstenilen Ek Belgeler

 • Emekli maaşını gösteren belgeler. (Banka Hesap Özeti vs)

Öğrencilerden İstenilen Ek Belgeler

 • Öğrenci Belgeli
 • Tüm masraflarını karşılayacağı kişi ya da kişilere ait maddi destek verebileceğine dair kanıtlayıcı belgeler
 • Masrafları karşılayacağı kişinin başvurulan ülkenin konsolosluğuna hitaben imzalı vize talep dilekçesi

Yazar
9
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İngilizce öğrenmek uluslar arası platformda yer almak isteyen herkesin ihtiyacı olan bir zorunluluktur. ...
Pek çok kişi uluslararası dilin İngilizce olmasından dolayı İngilizce öğrenmek istemektedir. ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim