TOEFL Nedir?

Toefl Sınavı açılımı ile ‘Test of English as a Foreign Language’ yani Yabancı Dil İngilizce Sınavı’dır. Teofl genel olarak yurtdışında eğitim almak ya da yaşamak isteyenlerin İngilizce seviyelerinin belirlendiği sınavdır. Aslında sadece yurt dışı değil üniversiteler ve büyük şirketlerde Toefl puanı talep etmekteler. Amerikan sistemi olan Toefl sınavının uluslararası geçerliliği vardır. Yaklaşık olarak 130 ülkeden fazla kabul görmektedir. Dünya çapında 10.000 den fazla kurum tarafından talep edilmektedir. Toefl Sınavı 4 Bölümden oluşmakta ve 120 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bilgisayar üzerinden gerçekleşen Toefl Sınavının Geçerlilik süresi 2 yıldır.

Toefl Sınavı 130’dan fazla ülkede yapılmaktadır. Sınav ücretleri yapıldığı ülkeye bağlı olarak 160 ile 250 Dolar arasında değişmektedir. Toefl başvurusu internet üzerinden online olarak 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilmektedir. Ülkemizde Toefl sınav ücreti 185 Dolar’dır. Başvurularda Amerikan Doları haricinde başka bir para birimi kabul edilmemektedir. Toefl Sınavı 2 haftada bir düzenlenmektedir. Sınava gireceğiniz tarihten en az 7 gün öncesinden başvurunuzu tamamlamış olmanız gerekmektedir. Geç kaldığınızda Toefl sınavı için geç kayıt imkanı da bulunmaktadır. Sınava gireceğiniz tarihten en az 4 gün önce geç kayıt olabilirsiniz. Tahmin edeceğiniz üzere geç kayıtlarda sınav ücretinin yanı sıra geç kayıt ücreti de ödemek durumda olursunuz.

Toefl Sınavı’nın 4 bölümden oluştuğunu söylemiştik. Bu bölümlerin içerikleri Reading, Listening, Speaking ve Writing şeklindedir.

Toefl Reading

Bu bölümde İngilizce Okuma seviyenizi test etmek amacıyla oluşturulmuş bölümdür. Akademik metinlerden oluşan 3, 4 metini okuduktan sonra o metinlerle ilgili olan sorulara cevap vermeniz beklenmektedir. Bu bölümde 60 ile 80 dakika arasında süreniz bulunmaktadır. Reading bölümü için 36 ile 56 soru sayısı arasında soru karşınıza gelebilmektedir. Reading bölümünde süre talimatlarına dikkat etmenizde fayda var. Bu talimatlarda ne kadar süreniz olduğunu ve kaç okuma parçası alacağınız sizlere bildirilir.

Toefl Listening

Bu bölümde size bir ses kaydı dinletilir ve ses kaydıyla ilgili sorulan sorulara yanıt vermeniz beklenir. Listening kısmında ses kayıtları genel olarak konuşma ve sohbet içerikli olacaktır. Ancak bu bölümde en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise soruları görmeden ses kaydının dinletilmesidir. Bu noktada sizlere bir tavsiye verebilirim. Ses kaydını dinlerken bir yandan önemli olabileceğini düşündüğünüz noktaları not alabilirsiniz. Sorular geldikten sonra anımsatıcı notlarınız yardımıyla soruları daha rahat cevaplandırabilirsiniz. Listening bölümünde 60-90 dakika arasında süre verilmektedir. Soru sayısı olarak 34-51 soru arasında değişen soru sayısı gelebilmektedir.

Toefl Writing

Bu bölüm Task 1 ve Task 2 adında iki kısımdan oluşmaktadır. Task 1 kısmında size verilen konu ile ilgili 250 kelimelik bir özet sentez yapmanız beklenmektedir. Task 1 de Süreniz 20 dakikadır. Diğer bölüme baktığımızda ise serbest yazım kısmıdır. Bu bölümde süreniz 30 dakikadır. 300-350 kelime arasında bir konu üzerine yazı yazmanız beklenmektedir. Toefl Writing kısmı için söylenmesi gereken en önemli nokta yazınızın doğru dil bilgisi kullanımının yanı sıra bütüncül tutarlı bir metin olması beklenir. Toplamda 2 yazı yazmanız beklenir ve 50 dakika süreniz olacaktır. Tutarlı olmak için cümle geçişleri ve paragraf geçişlerinin yanı sıra yazınızın tümünde mantıklı bir tutarlılık beklenmektedir. Bu nokta da bir püf noktası sunmak gerekirse Task 1 bölümünde çok net cümlelerle bir fikri çok net olarak yazmamanız çünkü Task 2 ‘de nasıl bir konu geleceğini bilmiyorsunuz. Task 1 le tutarlı olabilmesi noktasında zorlanabilirsiniz.

Toefl Speaking

Bu bölümde 20 dakikanız vardır. Genel olarak bilinen bir konu ile ilgili fikirlerinizi söylemeniz beklenmektedir. Bu bölümde insanları en çok zorlayan kısım bilgisayar üzerinde mikrofon ve kulaklıkla karşınızda insan olmadan akıcı konuşmadır. Karşılıklı bir etkileşim yoktur. Belirlenen konu üzerinde daha sonra siz mikrofonla konuşurken sesiniz kayıt edilir ve daha sonradan değerlendirir.

Genel olarak söylemek gerekirse Toefl 4 - 4 bucuk saat sürer ve İngilizce seviyenizi değerlendirmek için okuma, konuşma, dinleme, yazma bölümlerinden oluşur. Oldukça kapsamlı bir sınavdır.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Türkiye’ye göre dünyanın bir ucunda yer alan Avustralya, sıcakkanlı halkıyla ...
Tüm dünya dilleri arasında İngilizcenin önemi oldukça büyüktür. ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim