TOEFL Nedir?

Toefl Sınavı

Toefl Sınavı açılımı ile ‘Test of English as a Foreign Language’ yani Yabancı Dil İngilizce Sınavı’dır. Teofl genel olarak yurtdışında eğitim almak ya da yaşamak isteyenlerin İngilizce seviyelerinin belirlendiği sınavdır. Aslında sadece yurt dışı değil üniversiteler ve büyük şirketlerde Toefl puanı talep etmekteler. Amerikan sistemi olan Toefl sınavının uluslararası geçerliliği vardır. Yaklaşık olarak 130 ülkeden fazla kabul görmektedir. Dünya çapında 10.000 den fazla kurum tarafından talep edilmektedir. Toefl Sınavı 4 Bölümden oluşmakta ve 120 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bilgisayar üzerinden gerçekleşen Toefl Sınavının Geçerlilik süresi 2 yıldır.

Toefl Sınavı 130’dan fazla ülkede yapılmaktadır. Sınav ücretleri yapıldığı ülkeye bağlı olarak 160 ile 250 Dolar arasında değişmektedir. Toefl başvurusu internet üzerinden online olarak 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilmektedir. Ülkemizde Toefl sınav ücreti 185 Dolar’dır. Başvurularda Amerikan Doları haricinde başka bir para birimi kabul edilmemektedir. Toefl Sınavı 2 haftada bir düzenlenmektedir. Sınava gireceğiniz tarihten en az 7 gün öncesinden başvurunuzu tamamlamış olmanız gerekmektedir. Geç kaldığınızda Toefl sınavı için geç kayıt imkanı da bulunmaktadır. Sınava gireceğiniz tarihten en az 4 gün önce geç kayıt olabilirsiniz. Tahmin edeceğiniz üzere geç kayıtlarda sınav ücretinin yanı sıra geç kayıt ücreti de ödemek durumda olursunuz.

Toefl Sınavı’nın 4 bölümden oluştuğunu söylemiştik. Bu bölümlerin içerikleri Reading, Listening, Speaking ve Writing şeklindedir.

Toefl Reading

Bu bölümde İngilizce Okuma seviyenizi test etmek amacıyla oluşturulmuş bölümdür. Akademik metinlerden oluşan 3, 4 metini okuduktan sonra o metinlerle ilgili olan sorulara cevap vermeniz beklenmektedir. Bu bölümde 60 ile 80 dakika arasında süreniz bulunmaktadır. Reading bölümü için 36 ile 56 soru sayısı arasında soru karşınıza gelebilmektedir. Reading bölümünde süre talimatlarına dikkat etmenizde fayda var. Bu talimatlarda ne kadar süreniz olduğunu ve kaç okuma parçası alacağınız sizlere bildirilir.

Toefl Listening

Bu bölümde size bir ses kaydı dinletilir ve ses kaydıyla ilgili sorulan sorulara yanıt vermeniz beklenir. Listening kısmında ses kayıtları genel olarak konuşma ve sohbet içerikli olacaktır. Ancak bu bölümde en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise soruları görmeden ses kaydının dinletilmesidir. Bu noktada sizlere bir tavsiye verebilirim. Ses kaydını dinlerken bir yandan önemli olabileceğini düşündüğünüz noktaları not alabilirsiniz. Sorular geldikten sonra anımsatıcı notlarınız yardımıyla soruları daha rahat cevaplandırabilirsiniz. Listening bölümünde 60-90 dakika arasında süre verilmektedir. Soru sayısı olarak 34-51 soru arasında değişen soru sayısı gelebilmektedir.

Toefl Writing

Bu bölüm Task 1 ve Task 2 adında iki kısımdan oluşmaktadır. Task 1 kısmında size verilen konu ile ilgili 250 kelimelik bir özet sentez yapmanız beklenmektedir. Task 1 de Süreniz 20 dakikadır. Diğer bölüme baktığımızda ise serbest yazım kısmıdır. Bu bölümde süreniz 30 dakikadır. 300-350 kelime arasında bir konu üzerine yazı yazmanız beklenmektedir. Toefl Writing kısmı için söylenmesi gereken en önemli nokta yazınızın doğru dil bilgisi kullanımının yanı sıra bütüncül tutarlı bir metin olması beklenir. Toplamda 2 yazı yazmanız beklenir ve 50 dakika süreniz olacaktır. Tutarlı olmak için cümle geçişleri ve paragraf geçişlerinin yanı sıra yazınızın tümünde mantıklı bir tutarlılık beklenmektedir. Bu nokta da bir püf noktası sunmak gerekirse Task 1 bölümünde çok net cümlelerle bir fikri çok net olarak yazmamanız çünkü Task 2 ‘de nasıl bir konu geleceğini bilmiyorsunuz. Task 1 le tutarlı olabilmesi noktasında zorlanabilirsiniz.

Toefl Speaking

Bu bölümde 20 dakikanız vardır. Genel olarak bilinen bir konu ile ilgili fikirlerinizi söylemeniz beklenmektedir. Bu bölümde insanları en çok zorlayan kısım bilgisayar üzerinde mikrofon ve kulaklıkla karşınızda insan olmadan akıcı konuşmadır. Karşılıklı bir etkileşim yoktur. Belirlenen konu üzerinde daha sonra siz mikrofonla konuşurken sesiniz kayıt edilir ve daha sonradan değerlendirir.

Genel olarak söylemek gerekirse Toefl 4 - 4 bucuk saat sürer ve İngilizce seviyenizi değerlendirmek için okuma, konuşma, dinleme, yazma bölümlerinden oluşur. Oldukça kapsamlı bir sınavdır.

Tüm TOEFL hazırlık kurslarımız için tıklayın

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Pasaport yurtdışına çıkış gerekli olan izin belgesidir. Pasaportunuz olmadan başka bir ...
Kanada’da Dil Okulları Kanada, Kuzey Amerika’da yer alan dünyanın en gelişmiş ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim