Yurtdışı Yüksek Lisans Seçenekleri

Yurtdışı Yüksek Lisans Seçenekleri

Yüksek lisans günümüzde akademik kariyer haricinde, iş dünyasında yükselmek isteyen kariyer hedefleri olan öğrenciler için oldukça önemli hale gelmiştir. Yüksek Lisans eğitimi ile fark yaratmak isteyen öğrenciler için yurtdışı eğitim oldukça iyi bir seçenek oluşturmaktadır. Yurtdışı eğitim seçenekleri arasında Kanada, Amerika, İngiltere, Avustralya gibi ülkeler başta gelmektedir. Bu ülkelerin en büyük avantajları kaliteli eğitim sistemlerinin yanı sıra hem resmi dillerinin hem eğitim dillerinin İngilizce olmasıdır. Yüksek lisans eğitimi için hemen hemen her alanda eğitim bulabilmek mümkündür. Makul fiyatlarda yurtdışında yüksek lisans eğitimi alabilmek mümkündür. Yüksek lisans eğitiminizi alırken bazı ülkelerde yasal çalışma izni alabilmeniz mümkündür. Bu durum sizlere oldukça büyük fırsatlar sunmaktadır. Eğitim ve yaşam masraflarınızın bir kısmını çalışarak karşılama fırsatı bulabilirsiniz. Yurtdışında çalışma fırsatları size aynı zamanda yaşam deneyimi de kazandıracaktır.

Amerika’da Yüksek Lisans

Amerika akademik anlamda dünyanın en kaliteli eğitim veren ülkelerindendir. Amerika üniversite ve yüksek lisans programlarında çok fazla seçenek vardır. İlk adım bu seçenekler arasında size en uygun olanı bulmak ve planlamak olmalıdır. Amerikan üniversiteleri yüksek lisans kabul şartları üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterse de genel olarak baktığımızda İngilizce seviyenizi belgeleyeceğiniz TOEFL IBT puanı istenmektedir. Eğer İngilizce seviyenizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız yurtdışı dil okulu seçenekleriyle dil eğitimi alabilir bu eksikliğinizi tamamlayabilirsiniz. Diğer kabul şartlarına baktığımızda transcript, referans mektubu, niyet mektubu gibi şartlar bulunmaktadır. Amerika’da yüksek lisans eğitiminiz boyunca kampüs içi yurtlarında ya da aile yanı konaklama seçenekleriyle kalacağınız yeri ayarlayabilirsiniz. Yüksek lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra Optical Practical Training adı verilen 2 yıla kadar yasal çalışma izniniz bulunmaktadır.

Kanada’da Yüksek Lisans

Kanada, son yıllarda yurtdışı eğitim seçenekleri açısından yükselişe geçmiş bir ülkedir. Refah düzeyi oldukça yüksek olan Kanada suç oranının en düşük olduğu ülkelerden birisidir. Bu duruma kaliteli eğitim seçenekleri de eklendiğinde tüm dünyadan öğrencilerin tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Kanada, eğitim için gelen yabancı öğrenciler için çalışma izni tanımaktadır. Kanada’da eğitim ücretleri diğer ülkelere göre daha makuldür. Kanada’da eğitim, çalışma izni ile birlikte oldukça iyi fırsat oluşturmaktadır. Akademik açıdan da oldukça kaliteli bir eğitim sunulmaktadır. Kanada’da yüksek lisans kabul şartları genel olarak İngilizce yeterliliğinizi belgeleyeceğiniz TOEL puanı, transcript, referans mektubu, özgeçmiş gibi şartlardan oluşmaktadır. Kanada’da eğitiminiz süresince yurt konaklaması seçeneğiniz ve ya aile yanı konaklama seçenekleriniz mevcuttur. Aile yanı konaklama Kanada’da profesyonelleşmiş ve yaygın bir konaklama sistemidir. Kanada’da yüksek lisansın en büyük avantajlarından birisi ise yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 3 yıl süren oturma ve çalışma izni verilmektedir. Kanada’da yaşamak isteyen öğrenciler için ise Kanada vatandaşlığına gidilen yolda iyi bir adım olacaktır.

İngiltere’de Yüksek Lisans

Akademik eğitim açısından en kaliteli eğitim veren ülkelerin başında İngiltere gelmektedir. İngiltere’de bulunan üniversiteler tüm dünyada kabul gören markalaşmış üniversitelerdir. Prestijli bir eğitim ve diploma anlamında düşünecek olursak İngiltere’de yüksek lisans eğitimi oldukça güçlü bir seçenektir. İngiltere’nin en büyük avantajlarından birisi de yüksek lisans eğitiminin bir yıl sürmesidir. Bu size hem zaman hem de maddi açıdan tasarruf imkanı sağlamaktadır. İngiltere’de yüksek lisans kabul şartları genel olarak İngilizce seviyenizi belgeleyeceğiniz IELTS puanı, referans mektubu, niyet mektubu gibi kabul şartları bulunmaktadır. İngiltere’de yüksek lisans yapmanın en büyük avantajlarından birisi de bazı üniversitelerde program içerisinde öğrencilerin ders süreçleri içerisinde zorunlu stajları bulunmaktadır. Bu staj programlarıyla öğrenciler çalışma pratikliği kazanmaktadır. Staj sürecinde kazandığınız deneyim ve çevre ile yüksek lisans programı bittikten sonra İngiltere’de çalışma fırsatı yaratılabilmektedir.

Yazar
2
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı Soru Sor
Karya International Yurtdışı Eğitim olarak, 1994 yılından günümüze her geçen ...
Kanada’da Konaklama Kanada’da kaldığınız süre boyunca birçok konaklama ...

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim