Amerika'da Üniversite Okumak

Amerika’da Üniversite Okumak

Yurtdışı eğitim konusunda, öğrencilerin en çok talep ettiği ülkelerden birisi de Amerika’dır. Amerika lisans eğitimi için oldukça avantajlı bir seçim olacaktır. Amerika’da üniversite okumak tüm dünyadan gençlerin hayallerini süslemektedir. Köklü üniversiteleriyle kaliteli eğitim veren Amerikan üniversiteleri tüm dünyaca kabul gören prestijli eğitim ve prestijli diploma fırsatı sunmaktadır.

Neden Amerika’da Üniversite?

Amerika, dünya tarafından süper güç olarak tanınan, en gelişmiş ülkelerin başında gelmektedir. Böylesine gelişmiş bir ülkede köklü ve tüm dünya tarafından bilinen marka denilecek üniversitelerde eğitim almak gelecek açısından oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. Her alanda Amerika’da üniversite okuma şansınız bulunmaktadır. Akademik bir eğitim aldığınızda Amerika’da haftalık olarak 20 saat yasal çalışma izniniz bulunmaktadır. Bir yandan okurken bir yandan da çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Amerika’da yaşam deneyimi ile eğitim aldığınız süre boyunca yaşam İngilizce seviyenizi mükemmel hale getirebilirsiniz. Amerika, dünyanın birçok yerinden gelen yabancı öğrencileri kabul etmektedir. Amerika’da eğitim süreciniz boyunca Amerikan kültürünü yakından tanıma, deneyimleme fırsatına da sahip olabilirsiniz. Bu sizlere farklı bakış açıları, yeni ufuklar kazandıracaktır. İş yaşamanızda da edindiğiniz bu tecrübe ve deneyimlerden oldukça fazla yararlanabilirsiniz. İyi bir eğitim ve iyi bir gelecek fırsatı için Amerika’da üniversite okumak doğru tercih olacaktır.

Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika’da üniversitelerin akademik takvimleri Ağustos veya Eylül ayında başlar, Mayıs veya Haziran aylarında eğitim yılı tamamlanır. Genellikle üniversiteler iki yarıyılda eğitim yılını tamamlarlar. Bazı üniversitelerin isteğe bağlı olarak yaz dönemleri de vardır. Amerika’da üniversitelerin eğitim sistemlerine baktığımızda genellikle öğrencilerin fikirlerini söyledikleri derse katılımlarıyla, sunumlar yapmaları beklenir. Bu durum Amerikan eğitim sisteminin farklılıklarından birisi olarak değerlendirilmektedir. Bazı öğrenciler de bölümlerine göre zorunlu laboratuvar dersleri bulunmaktadır. Her dersin kendine ait ders sayısından oluşan ders kredileri bulunmaktadır. Bir ders genellikle 3 ya da 5 kredidir. Tam zamanlı programlar genellikle 12-15 krediden oluşmaktadır. Öğrenciler mezun olma hakkı elde edebilmek için her dönem tam zamanlı derslerini tamamlamak zorundadır. Üniversite eğitimi için Amerika’yı tercih eden öğrencilerin kampüs içinde yurtlarda kalma fırsatları bulunmaktadır. Kampüs içi yurtlar genellikle 2-3 kişilik odalardan oluşmaktadır. Kampüs içi yurtlarda tek kişilik oda da bulma şansınız vardır. Aile yanı konaklama seçenekleri mevcut olduğu gibi genellikle okullara 30-40 dakikalık mesafede olduğundan dolayı pek tercih edilmemektedir. Ancak her zaman için sizin ev arkadaşınızla kendiniz ayrı bir eve açıp konaklama şansınız vardır. Amerika’da üniversitelerin kabul şartları üniversiteden üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Ancak genellikle yabancı dil seviyenizi belgeleyecek TOEFL veya IELTS puanı, referans mektubu, niyet mektubu, transcript istenmektedir.

Yazar
9
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Küreselleşen dünyayla birlikte ülkemizde de turistik geziler başta olmak üzere, ...
Yurtdışında yaz okulu almak öğrencilerin dil gelişimi için çok yararlı bir durumdur. ...
Amerika'da Üniversite Okumak

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim