Amerika Dil Okulu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yurtdışında İngilizce başta olmak üzere yabancı dil öğrenebileceğiniz pek çok ülke bulunur. Bunların başında ise Amerika gelir. Ancak Amerika da dil eğitimi ya da herhangi bir alanda eğitim almak isteyenlerim mutlaka sahip olması gerekenlerin başında Amerika’ya gitmek için alacağı vize türüdür. Bunu için mutlaka Amerika öğrenci vizesi alınması gerekmektedir. Bu da sadece Amerika ‘da herhangi bir dil eğitim kurumunda tam zamanlı eğitim gören öğrenciler alabileceklerdir. F- vizesi olarak isimlendirilen bu vize türü, günümüzde en çok kullanılan vize türleri arasında yer almaktadır. Bu vize ile Amerika’ya öğrenci olarak girebilecek ve eğitiminiz bitinceye kadar Amerika’ da kalma imkânınız olacaktır.

Amerika Dil Eğitimi Öğrenci Vizesi

Amerika öğrenci vizesi dil eğitim üniversite, lise vs. eğitim görmek isteyen öğrenciler için gerekli olan vize türüdür. Bu vizeye ilişkin olarak öğrenci vizesi alacak öğrencilerin, aldıkları eğitim türüne ve eğitimi süresi boyunca yanında bulunacağı aile fertlerine de farklı vizeler veriliyor. Amerika öğrenci vizesi genel olarak tam zamanlı eğitimi gören öğrencilere verilir ve F1 veya M-1 vizesi olarak adlandırılır. Yanında eşlik edeceği, anne baba eş çocuk ya da arkadaşlarına ise F-2 ya da M-2 vizesi verilmektedir. Amerika da herhangi bir eğitim programına başvurunuz kabul edildikten sonra Amerika’ya giriş yapmanızı sağlayacak öğrenci vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Amerika ‘da herhangi bir üniversite, ya da yabancı dil eğitim programına kabul ettiğinde size I-20 adında bir belge gönderecektir. Sizlerde bu belgeyi ve DS- 160 formunu doldurarak öğrenci vizesi başvurunuzu yapabilirsiniz. Öğrenci değil de Amerika ‘ya değişim ziyaretçisi olarak gitmeniz gerekiyorsa, sponsor olan kuruluş veya Amerika Devleti tarafından tarafınıza DS-2019 formu gönderilir. Sizlerde bu form ile J- 1 Vize başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Amerika Dil Eğitim Vizesi Almak İçin Gerekli Belgeler

Amerika dil okulu vizesi almak için gerekli belge ve evraklar şunlardır;

  • Öğrencini nüfus cüzdanı örneği,
  • Pasaport (eski pasaportla seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olmak şartı ile kabul edilir)
  • 2 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf,
  • Aile ve adres bilgileri içeren nüfus kayıt örneği,
  • Online doldurulmak koşulu ile DS-160 formu ve
  • I-20 ve I-539 formu
  • Sevıs I-90 ödeme dekontu,

Diploma ve Transkript ile SAT, DMAT, TOEFL ve GRE gibi yabancı dil eğitimi kurumlarından aldığınız dil yeterlilik puanlarınızı gösteren belge ve evraklar Amerika dil okulu vizesi için gerekli olan belgeler arasında yer alıyor. Bunların dışında size sponsor olacak kişiler için de alacağınız vizeler için gerekli belgeler bulunmaktadır. Ancak size referans olan kişi, işveren, devlet memuru, SSK’lı ya da emekli gibi kriterlerine göre istenen belgeler değişiklik göstermektedir.

Amerika Dil Eğitim Vizesi Kaç Günde Verilir?

Amerika dil eğitim vizesi için gerekli evrakları toplayıp vize başvurunuzu yaptıktan sonra, konsolosta katılacağınız mülakat genel olarak vize başvurunuzdan sonra ilk 2 hafta sora gerçekleşmektedir. Dil eğitim müzeniz ise konsolosluktan katıldığınız mülakattan hemen 3 gün sonra sonuçlanarak vizeniz posta ile adresinize gönderilir. Ancak Amerika dil okulu vizenizi çıkma süresi biraz da Amerika konsolosluğunun kararı ve o anki şartlara göre farklılık göstermektedir. Ayrıca dil okulu vizeniz iptal edilmediği takdirde son kullanma tarihine kadar geçerliliği korur. Ayrıca son kullanma tarihi dolmuş pasaportunuzda vize başvurusu yapmayın eğer katılacak kişi 14 yaş ve üzeri ise mutlaka kendisi de konsolosluğa gelmesi gerekmektedir.

Yazar
6
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Avrupa’da alınabilecek olan ekonomik bazda birçok dil kursu bulunur. Bu dil kursları ...
Kurs ya da okula gitmeden bilgisayar üzerinden ingilizce öğrenme programıkullanarak ingilizcenizi ...

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim