Gri Pasaport Fiyatları Ve Harçları

Gri Pasaport Fiyatları Ve Harçları

Pasaport insanların bulunmuş olduğu ülkeden başka bir ülkeye verilen izinler ile rahatça geçmesini sağlayan resmi bir defterdir. Gri pasaport ve yeşil pasaport aynı özellikleri taşıyan defter olarak karşımıza çıkar. Bu pasaportlar devlet çalışanlarına yönelik hazırlanır. Devlet çalışanlarının başka bir ülkeye hizmet için gitmesi durumunda verilen pasaport modelidir. 5682 pasaport kanunu dâhilinde birçok vizesiz ülkeye gitmeleri sağlar. Görev sürelerini kapsayan süre için verilir. Görev pasaportu olarak tanımlanır. Ve bu yüzden tatil, iş, sağlık gibi konularda çıkarılması mümkün değildir. Gri pasaport fiyatları ve harçları resmi olarak belirlenir. Diğer pasaport detaylarına sahip değildir. Hizmet belgesi olarak verildiği tek bir ödeme şartı bulunur.

Gri Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil pasaport ve siyah pasaportu olmayan hizmet için resmi kurumlar tasarımdan devlet çalışanlarına görev süreleri için verilir. Resmi görevlendirmeler başlıca;

  • Türkiye Cumhuriyeti üyesi olan milletler arası memur statüsünde çalışanlara,
  • Türk hava kurumu, Türk Kızılay cemiyetince görevlendirme yapılır.
  • Hizmet pasaportunun hak sahibinin yanında eşi ve reşit olmayan çocuklarına verilir.

Reşit olan çocukları pasaport sahibi ile beraber ikamet ediyor ve açık öğretimde okuyor ise, iş yapmıyor ise 25 yağına kadar pasaporttan düzenleme yapılabilir.

Aile Yakınlarından Kimler Gri Pasaport Hizmetinden Faydalanabilir?

Gri pasaport sahiplerinin yakınlarından bazıları aynı şekilde pasaport çıkartabilir. Gri pasaport fiyatları ve harçları işlemlerini yaparak eşiniz, 18 yaş altı çocuklarınız için çıkarma işlemi yapabilirsiniz. Reşit olan ve sizinle ikamet eden çocuklarınızın iş yapmadığı, çalışmadığı ve okuduğu zaman 25 yaşına kadar pasaport çıkarabilme hakkına sahiptir. Tüm belgeler eksiksiz olarak kuruma sunulması gerekir. Engelli bir çocuğunuz var ise kaç yaşında olursa olsun hastaneden rapor alınarak her yaş için pasaport alabilirler.

Gri Pasaport Süresi Ne Kadardır?

Gri pasaport süresi devlet kurumları tarafından 5 yıl süreyle verilir. Göreviniz devam ediyor ise, süresi arttırılır. Görev süresince pasaport sizde kalır. Görevden döndüğünüz zaman kuruma teslim ettiğimiz pasaport il nüfus müdürlüğüne gönderilir. Eskiden pasaport tarihlerinde damga düzenleme işlemi yapılıyordu. Yeni sisteme göre pasaport düzenlemesi kalktı. Pasaport süresi dolduğunda yeni pasaport sıfır işlemler yapılarak çıkarılması gerekiyor.

Gri Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport evraklarını teslim ettiğiniz takdirde pasaportunuz kısa zamanda çıkar. Gri pasaport fiyatları ve harçları ile sizden istenilen tüm evrakların hazırlanması gerekir. Bu evraklar; nüfus cüzdanı fotokopisi, hizmet pasaportu talep formu ıslak imzalı ve damgalı resmi kurumdan onaylanması gerekir. Daha önce bulunan pasaport evrakları, 2 adet biometrik fotoğraf, defter bedeli dekontu gibi tüm evrakların hazırlanması gerekir.

Gri Pasaport Ücreti

Gri pasaport fiyatları ve harçları yoktur. Sadece ödenmesi gereken bir defter bedeli ücreti bulunur. Ödemeniz gereken rakam 133.50 TL defter ücreti olarak yatırılır. Tüm bankalardan defter bedelini yatırma işlemi yapabilirsiniz. Dekont üzerine kaşe ve imzayla görevlinin tahsil edilmiştir, detaylarını bulunması gerekir. Tüm işlemlerin sorunsuz ve resmi olarak eksiksiz yapılması pasaportu almak için yeterli olacaktır.

Pasaport Teslimatı Nasıl Yapılır?

Gri pasaport işlemi il nüfus müdürlüğünden randevu alınarak yapılır. Gri pasaport ile vize istemeyen bir ülkeye gidecekseniz eğer tüm müracaat işlemleri 15 gün önce başvuru yapmanız gerekir. Vize istenen bir ülkeye gidilecekse eğer müracaat işlemleri 25 gün önce başlaması gerekir. Amerika ve İngiltere vize isteyen ülkelerdir. Tüm detayları bilerek işlem yapmanız doğru olacaktır. Tüm evraklarını ve gri pasaport fiyatları ve harçları dekontu alındıktan sonra işlemlerin bitmesi durumunda Ankara Gölbaşı pasaport merkezinden basılarak kargo aracılığıyla ikamet ettiğiniz adrese gönderim yapılır. Vermiş olduğunuz adres büyük önem taşıyor. Evde kargo sizi bulamazsa eğer, pasaport tekrar il nüfus müdürlüğüne gönderilir. Sizlere ulaşması kargo tarafından 5 iş günü içerisinde ulaşır.

Yazar
6
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Dil okulları, yabancı dil bilgisini artırmak isteyenler için uzmanlar ile eğitim verir. Bu ...
Kanada’da Konaklama Kanada’da kaldığınız süre boyunca birçok konaklama ...

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim