Gri Pasaport Fiyatları Ve Harçları

Pasaport insanların bulunmuş olduğu ülkeden başka bir ülkeye verilen izinler ile rahatça geçmesini sağlayan resmi bir defterdir. Gri pasaport ve yeşil pasaport aynı özellikleri taşıyan defter olarak karşımıza çıkar. Bu pasaportlar devlet çalışanlarına yönelik hazırlanır. Devlet çalışanlarının başka bir ülkeye hizmet için gitmesi durumunda verilen pasaport modelidir. 5682 pasaport kanunu dâhilinde birçok vizesiz ülkeye gitmeleri sağlar. Görev sürelerini kapsayan süre için verilir. Görev pasaportu olarak tanımlanır. Ve bu yüzden tatil, iş, sağlık gibi konularda çıkarılması mümkün değildir. Gri pasaport fiyatları ve harçları resmi olarak belirlenir. Diğer pasaport detaylarına sahip değildir. Hizmet belgesi olarak verildiği tek bir ödeme şartı bulunur.

Gri Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil pasaport ve siyah pasaportu olmayan hizmet için resmi kurumlar tasarımdan devlet çalışanlarına görev süreleri için verilir. Resmi görevlendirmeler başlıca;

  • Türkiye Cumhuriyeti üyesi olan milletler arası memur statüsünde çalışanlara,
  • Türk hava kurumu, Türk Kızılay cemiyetince görevlendirme yapılır.
  • Hizmet pasaportunun hak sahibinin yanında eşi ve reşit olmayan çocuklarına verilir.

Reşit olan çocukları pasaport sahibi ile beraber ikamet ediyor ve açık öğretimde okuyor ise, iş yapmıyor ise 25 yağına kadar pasaporttan düzenleme yapılabilir.

Aile Yakınlarından Kimler Gri Pasaport Hizmetinden Faydalanabilir?

Gri pasaport sahiplerinin yakınlarından bazıları aynı şekilde pasaport çıkartabilir. Gri pasaport fiyatları ve harçları işlemlerini yaparak eşiniz, 18 yaş altı çocuklarınız için çıkarma işlemi yapabilirsiniz. Reşit olan ve sizinle ikamet eden çocuklarınızın iş yapmadığı, çalışmadığı ve okuduğu zaman 25 yaşına kadar pasaport çıkarabilme hakkına sahiptir. Tüm belgeler eksiksiz olarak kuruma sunulması gerekir. Engelli bir çocuğunuz var ise kaç yaşında olursa olsun hastaneden rapor alınarak her yaş için pasaport alabilirler.

Gri Pasaport Süresi Ne Kadardır?

Gri pasaport süresi devlet kurumları tarafından 5 yıl süreyle verilir. Göreviniz devam ediyor ise, süresi arttırılır. Görev süresince pasaport sizde kalır. Görevden döndüğünüz zaman kuruma teslim ettiğimiz pasaport il nüfus müdürlüğüne gönderilir. Eskiden pasaport tarihlerinde damga düzenleme işlemi yapılıyordu. Yeni sisteme göre pasaport düzenlemesi kalktı. Pasaport süresi dolduğunda yeni pasaport sıfır işlemler yapılarak çıkarılması gerekiyor.

Gri Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport evraklarını teslim ettiğiniz takdirde pasaportunuz kısa zamanda çıkar. Gri pasaport fiyatları ve harçları ile sizden istenilen tüm evrakların hazırlanması gerekir. Bu evraklar; nüfus cüzdanı fotokopisi, hizmet pasaportu talep formu ıslak imzalı ve damgalı resmi kurumdan onaylanması gerekir. Daha önce bulunan pasaport evrakları, 2 adet biometrik fotoğraf, defter bedeli dekontu gibi tüm evrakların hazırlanması gerekir.

Gri Pasaport Ücreti

Gri pasaport fiyatları ve harçları yoktur. Sadece ödenmesi gereken bir defter bedeli ücreti bulunur. Ödemeniz gereken rakam 133.50 TL defter ücreti olarak yatırılır. Tüm bankalardan defter bedelini yatırma işlemi yapabilirsiniz. Dekont üzerine kaşe ve imzayla görevlinin tahsil edilmiştir, detaylarını bulunması gerekir. Tüm işlemlerin sorunsuz ve resmi olarak eksiksiz yapılması pasaportu almak için yeterli olacaktır.

Pasaport Teslimatı Nasıl Yapılır?

Gri pasaport işlemi il nüfus müdürlüğünden randevu alınarak yapılır. Gri pasaport ile vize istemeyen bir ülkeye gidecekseniz eğer tüm müracaat işlemleri 15 gün önce başvuru yapmanız gerekir. Vize istenen bir ülkeye gidilecekse eğer müracaat işlemleri 25 gün önce başlaması gerekir. Amerika ve İngiltere vize isteyen ülkelerdir. Tüm detayları bilerek işlem yapmanız doğru olacaktır. Tüm evraklarını ve gri pasaport fiyatları ve harçları dekontu alındıktan sonra işlemlerin bitmesi durumunda Ankara Gölbaşı pasaport merkezinden basılarak kargo aracılığıyla ikamet ettiğiniz adrese gönderim yapılır. Vermiş olduğunuz adres büyük önem taşıyor. Evde kargo sizi bulamazsa eğer, pasaport tekrar il nüfus müdürlüğüne gönderilir. Sizlere ulaşması kargo tarafından 5 iş günü içerisinde ulaşır.

Yazar
6
Zuhal Doğancı
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İngilizce hepimizin bildiği üzere bir dünya dilidir. Siz de İngilizce öğrenmek için ...
Dil eğitimi, eğitim hayatımızın önemli parçalarından birisidir. Diplomatik ilişkilerde ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2020 Karya International Yurtdışı Eğitim