İtalya’ da Yurt Dışı Eğitim

İtalya’ da Yurt Dışı Eğitim

İtalya son yıllarda eğitim için tercih edilen yurt dışı ülkelerinin başında gelmektedir. Ülkenin eğitim için tercih edilme nedenleri, eğitim seviyesinin çok yüksek ve kültürel etkinliklerin gelişmesi, Mimarlık, tıp ve mühendislik gibi alanlarda dünya çapında nam kazanması gibi nedenlerdir. Bunlara ek olarak geneli devlet üniversitesi olan toplam 90 adet üniversite ve kursların olması, İtalyanca öğretmenin yanında İngilizce kurslara da ağırlık verilmesi, eğitim ücretlerinin diğer ülkelere göre karşılanabilir olmasıdır. Bu nedenlerden dolayı ülkemizde bulunan öğrenciler ve aileleri yurt dışı eğitimi için İtalya’yı tercih etmektedirler.

İtalya’ da Yurt Dışı Eğitim

İtalya’ da Eğitim Şartları

İtalya’ da eğitim görmek isteyen öğrencilerin belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. İtalya Eğitim Bakanlığı yabancı öğrencileri tıp, mimarlık ve veterinerlik gibi bölümlere kabul etmek için kendilerinin hazırladıkları bir sınava tabii tutar. Bu üç bölümün dışındaki bölümlerde okumak isteyen öğrenciler üniversitelerin hazırladığı sınava girerler. Sınava girecek öğrenciler danışmanlık bürolarından destek alarak bu sınavlara hazırlanmaktadır. Bunların dışında İtalya’ da eğitim almak isteyen bir öğrenci 18 yaşını doldurmadıysa tek başına ülkeye gidemez. Ailesinden bir kişi öğrenciye eşlik eder ya da İtalya’ da yasal bir veli bulmak zorundadır. İtalya üniversite öğrenim süresi üç yıldan sürer. İtalyanca bilmeyen öğrenciler ilk olarak dil kursuna kaydedilmelidir. Mayıs ve Haziran aylarında üniversiteye ön kaydınızı yapmalısınız. Eğitim koşullarını taşıyan öğrenciler diplomalarını gönderir ve İtalya Baş Konsolosluğu tarafından onay almayı bekler. Diplomasının yanında başvuru için gereken diğer belgelerinde gönderilmesi gerekir.

İtalya’ da Yurt Dışı Eğitim

İtalya’ da Eğitim Almanın Kazandırdığı Avantajlar

İtalya’ da eğitim görmenin kişiye sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Bu avantajları sıralayacak olursak;

  • İlk ve en önemli avantajı ülkemiz İtalya üniversitelerine denklik vermektedir.
  • Ülkemizde lisans eğitimi dört yıl iken İtalya’ da üç yıldır.
  • Avrupa'nın en önemli üniversitelerine sahip üçüncü ülkedir.
  • Dünyanın en büyük ilk 500 üniversitesine sahiptir.
  • İtalyanca ve İngilizce dillerini geliştirmeniz için çok büyük fırsat sağlar.

İtalya’nın yaşam şartları ve insanları ülkemize benzediği için zorluk yaşamaz ve kısa sürede alışırsınız. İtalya üniversitelerinden mezun olan kişiler için iş bulma avantajları çok yüksektir.

İtalya’ da Yurt Dışı Eğitim

İtalya’ da Okunabilecek Bölümler

İtalya’ da eğitim alarak ülkemizde mükemmel iş fırsatlarını yakalayabilirsiniz. Ülkemizdeki öğrencilerin İtalya’ da öğrenin görebileceği bölümler Mimarlık, Tıp, Moda Tasarımı, Mühendislik, Psikoloji, Dil Eğitimleri ve Sosyal Bilimlerdir. Uluslar arası yapılan incelemelerde öğrenciler genellikle tıp ve mimarlık eğitimi almak üzere İtalya’ya gitmektedir. Sizlerde iyi bir kariyer sahibi olmak ve iş dünyasındaki rakiplerinize fark atabilmek için İtalya eğitim imkânlarından yararlanabilirsiniz.

İtalya’ da Yurt Dışı Eğitim

İtalya’ da Eğitim Masrafları

İtalya’ da eğitim masrafları okunan üniversite ve bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Devlet üniversitelerinden birinde öğrenim görecekseniz ülkemizde olduğu gibi sadece yıllık harç ücreti yatırmanız gerekir. Devlet üniversitelerinin harç ücreti 1000- 2400 Euro arasında farklılık göstermektedir. Özel üniversite ücretleri ise bölümüne göre 5000- 25000 Euro arasında değişmektedir. Öğrencilerin konaklama ve yaşam giderleri aylık olarak hesaplandığında 500 Euro tutmaktadır. Devlet üniversitelerin birçoğu öğrencilere konaklama hizmeti vermektedir. Ayrıca öğrenci çalışmak isterse üniversitenin ayarladığı bir işte haftalık 20-25 saat arası çalışabilir. Başarılı örencilere sunulan burs hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Genel olarak bakıldığında İtalya’ da eğitim gören bir öğrencinin ortalama masrafı ülkemiz ile aynı maliyete gelmektedir. İtalya’ da yurt dışı eğitimine karar verdiğinizde burs ve çalışma imkânlarını araştırarak eğitiminizi daha uygun maliyetlere indirebilirsiniz. Rahat ve güvenli eğitim almak için yurt dışı eğitim danışmanlarından destek de alabilirsiniz.

İtalya’ da Yurt Dışı Eğitim

Yazar
9
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Yurtdışı eğitim sektörü ile ilgili olarak ülkemizde en çok merak edilen soruların ...
İnsanlar günümüzde yurtdışında birçok farklı alanda eğitim alabiliyorlar. ...
İtalya’ da Yurt Dışı Eğitim

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim