KANADA’DA LİSE

01-04-2018

Kanada'da lise eğitimi 14 ila 18 yaş arasında bulunan (9. sınıf ile 12. sınıf arası) çocuklara verilir. Kanada'nın tüm liselerindeki müfredat, öğrencileri bir kolej veya üniversite eğitimine hazırlamak ve mezun olduktan sonra mesleki başarılarını sağlamak için tasarlanmıştır. Eyaletler arasında müfredat farklılık gösterse de eğitim federal hükümet tarafından denetlendiğinden, eğitim standardı ülke genelinde sürekli olarak yüksek tutulmaktadır.

Kanada’da liselerde verilen eğitimlerde öğrenciler akademik konularda, mesleki becerilerde ve sanatta uzmanlaşabilir. Lise eğitimi devlet okulları ve özel okullar olmak üzere farklı kurumlarda verilse de genellikle devlet okulları tüm alanlarda, özel okullar ise çoğunlukla öğrencileri kolej ve üniversitelere hazırlayan eğitimler vermektedir.

Devlet Okulları

Kanada’da öğrencilerin yüzde 92’si devlet okullarında eğitim almaktadır. Eğitim kalitesi devlet okullarında da dünya standartlarının üzerindedir. Devlet liselerinde okuyan öğrenciler zorunlu matematik, bilim, edebiyat gibi derslerin yanında ilgi alanlarına göre seçmeli dersler de alabilmektedir. Kanada devlet liselerinde tüm dünyadan gelen misafir öğrenciler de eğitim almaktadır. Kanada’nın resmi eğitim dili İngilizce olmasına rağmen Quebec bölgesinde Fransızca eğitim de verilmektedir. Kanada’da bazı devlet okullarında yurt imkânı bulunmasına rağmen misafir öğrenciler genellikle aile yanında konaklamayı tercih etmektedir. Öğrencilerin yanlarında kaldıkları aileler Kanada Hükümeti tarafından seçilmektedir.

Özel Okullar

Kanada’da özel okullar da aynı devlet okulları gibi eyaletler tarafından belirlenen müfredat ve kurallara uymak zorundadır. Özel liseler eyalet müfredatının yanı sıra seçmeli ders, özel programlar ve lisans eğitimleri de ekleyebilirler. Kanada’da özel lise kayıtlarında öğrencilerin ders ortalamaları ve okula kabul sınavlarının sonuçları dikkate alınır. Çoğu özel lisede kayıt işlemlerinde öğrenci ve aile ile mülakat yapılmaktadır. Kanada’da özel okulların birçoğunda yurt imkânı bulunmasının yanında dileyen öğrenciler aile yanında konaklamayı da tercih edebilirler.

Kayıt Dönemi

Kanada’da lise eğitimi Ağustos ayında başlamaktadır. Kayıt işlemleri eğitim başlangıcından önceki Ocak-Şubat-Mart aylarında yapılmakla birlikte daha erken kayıt yaptırma imkânı da bulunmaktadır. Aynı zamanda ikinci yarıyıl eğitimi öncesinde de kayıt işlemleri yapılmaktadır. Kanada’da liselerde ikinci yarıyıl eğitimi Ocak ayında başlamaktadır. Türkiye’de yarıyıl tatili Şubat ayında olduğundan ve Kanada’daki eğitim dönemi ile çakıştığından eğitim dönemi başlamadan önce kayıt yaptırmakta fayda bulunmaktadır.

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı Soru Sor
Polonya’da Sınavsız Üniversite Polonya’da sınavsız istediğiniz bölümü ...
Amerika’nın 16.000’den fazla üniversite olması nedeniyle birçok öğrencinin yüksek lisans ...

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim