KANADA’DA LİSE

Kanada'da lise eğitimi 14 ila 18 yaş arasında bulunan (9. sınıf ile 12. sınıf arası) çocuklara verilir. Kanada'nın tüm liselerindeki müfredat, öğrencileri bir kolej veya üniversite eğitimine hazırlamak ve mezun olduktan sonra mesleki başarılarını sağlamak için tasarlanmıştır. Eyaletler arasında müfredat farklılık gösterse de eğitim federal hükümet tarafından denetlendiğinden, eğitim standardı ülke genelinde sürekli olarak yüksek tutulmaktadır.

Kanada’da liselerde verilen eğitimlerde öğrenciler akademik konularda, mesleki becerilerde ve sanatta uzmanlaşabilir. Lise eğitimi devlet okulları ve özel okullar olmak üzere farklı kurumlarda verilse de genellikle devlet okulları tüm alanlarda, özel okullar ise çoğunlukla öğrencileri kolej ve üniversitelere hazırlayan eğitimler vermektedir.

Devlet Okulları

Kanada’da öğrencilerin yüzde 92’si devlet okullarında eğitim almaktadır. Eğitim kalitesi devlet okullarında da dünya standartlarının üzerindedir. Devlet liselerinde okuyan öğrenciler zorunlu matematik, bilim, edebiyat gibi derslerin yanında ilgi alanlarına göre seçmeli dersler de alabilmektedir. Kanada devlet liselerinde tüm dünyadan gelen misafir öğrenciler de eğitim almaktadır. Kanada’nın resmi eğitim dili İngilizce olmasına rağmen Quebec bölgesinde Fransızca eğitim de verilmektedir. Kanada’da bazı devlet okullarında yurt imkânı bulunmasına rağmen misafir öğrenciler genellikle aile yanında konaklamayı tercih etmektedir. Öğrencilerin yanlarında kaldıkları aileler Kanada Hükümeti tarafından seçilmektedir.

Özel Okullar

Kanada’da özel okullar da aynı devlet okulları gibi eyaletler tarafından belirlenen müfredat ve kurallara uymak zorundadır. Özel liseler eyalet müfredatının yanı sıra seçmeli ders, özel programlar ve lisans eğitimleri de ekleyebilirler. Kanada’da özel lise kayıtlarında öğrencilerin ders ortalamaları ve okula kabul sınavlarının sonuçları dikkate alınır. Çoğu özel lisede kayıt işlemlerinde öğrenci ve aile ile mülakat yapılmaktadır. Kanada’da özel okulların birçoğunda yurt imkânı bulunmasının yanında dileyen öğrenciler aile yanında konaklamayı da tercih edebilirler.

Kayıt Dönemi

Kanada’da lise eğitimi Ağustos ayında başlamaktadır. Kayıt işlemleri eğitim başlangıcından önceki Ocak-Şubat-Mart aylarında yapılmakla birlikte daha erken kayıt yaptırma imkânı da bulunmaktadır. Aynı zamanda ikinci yarıyıl eğitimi öncesinde de kayıt işlemleri yapılmaktadır. Kanada’da liselerde ikinci yarıyıl eğitimi Ocak ayında başlamaktadır. Türkiye’de yarıyıl tatili Şubat ayında olduğundan ve Kanada’daki eğitim dönemi ile çakıştığından eğitim dönemi başlamadan önce kayıt yaptırmakta fayda bulunmaktadır.

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Amerika’da Community College Amerikan yüksek öğrenim sisteminin bir parçası ...
Dilimizden farklı dillerin Türk ve yabancı öğretmenler eşliğinde belirli kurallar ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlköğretimi tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim