Kanada Lise Eğitimi

Kanada Lise Eğitimi

Kanada’da lise okumak istiyorum diyorsanız bu makaleyi sizler için derledik. Aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını makalemizden edinebilirsiniz. Öncelikle Kanada’nın eğitim sistemini anlatmakla başlayalım. Kanada lise sistemi genel anlamda, eyaletler tarafından yönetilen, müfredatları belirlenen ve Federal Devlet tarafından bir standarta bağlanmış güçlü devlet liseleri biçimindedir. Kanada’daki gençlerin %92’si devlet liselerinde eğitim almaktadır. Devlet liselerinin müfredatları eyaletler arasında farklılık gösterebilmektedir. Ancak eğitim kalitesi her zaman Federal Devlet tarafından kontrol altındadır. Resmi eğitim dili İngilizcedir. Bu sayede İngilizceyi, eğitim dili olarak görülebilecek ve İngilizce konuşulan bir ülkede yaşayarak öğrenebilirsiniz. İngilizce seviyeniz lise eğitimi sonrasında hemen hemen anadil seviyesine ulaşmış olacaktır. Kanada’da lise okumanın faydaları sadece İngilizce ile sınırlı olmayacaktır. Federal devletin belirlediği eğitim standartlarında kaliteli bir lise eğitimi de almış olacaksınız. Kanada’da lise okumak size Kanada’da üniversite okumanın kapılarını aralayacaktır. İngilizce resmi eğitim dili olmasının bir tek istisnasını görebiliriz. O da Quebec bölgesidir. Quebec bölgesinde eğitim dili Fransızcadır. Bölgede İngilizce ikinci dil olarak kabul edilmektedir. Kanada’da aynı zamanda Fransızca öğrenmek ve Fransızca eğitim almak için de oldukça iyi bir yerdir. Ayrıca Kanada’da eğitim zorunluluğu bakımından Ontario ve New Brunswick bölgelerinde 18, diğer bölgelerde ise 16 yaşına kadar eğitim mecburidir. Kanada, eğitim seviyesi en yüksek ülkelerden biridir. İstatistiklere göre 25-64 yaş aralığındaki nüfusunun % 90’ı en az lise mezunudur. Yurt dışı eğitiminde Kanada liseleri önemli noktalardan birini oluşturmaktadır. Şimdi Kanada liselerini biraz daha ayrıntılı olarak ele alalım. Kanada’da lise eğitim yılı Eylül ayında başlamaktadırlar. Ülkenin eğitim sisteminin genel yapısı güçlü devlet liseleri ağırlığında. Devlet liseleri tüm dünyadan yabancı öğrencileri de kabul etmekte. Kanada yabancı öğrenciler için devlet yurtları da bulunmakta. Ancak yabancı öğrenciler genellikle aile yanında konaklamayı tercih etmekteler. Yurtdışı eğitim sisteminde Kanada lisesi oldukça güçlü bir yere sahiptir. Tabi ki özel liselerde mevcuttur. Ancak özel liseler yine eyaletlerin belirlediği müfredata uymak zorundadır. Kendileri özel olarak ders ya da dil eğitimi ekleyebilmekteler. Bazı özel okullarda üniforma uygulaması vardır.

Kanada Lise Eğitimi Koşulları

Kanada liselerini anlatırken, sizlere Kanada’da devlet liseleri ağırlıklı olduğunu anlatmıştık. Devlet lisesi dediğimiz zaman aklınıza Türkiye’deki gibi liselerin ücretsiz olduğunu düşünmüş olabilirsiniz, ancak gerçek farklı. Kanada lise fiyatları devlet liseleri için yıllık yaklaşık olarak 20.000 CAD’ dan başlamaktadır. Ücretlere eğitim ve aile yanında kalmakta dahildir. Bununla birlikte ücretler elbette okullara göre farklılık göstermektedir. Kanada lise bursu konusuna gelecek olursak, Kanada’da burslu lise bulabilmek oldukça zordur. İlk yılı çok başarılı bir şekilde tamamlasanız dahi spor ve ya bilim alanlarında başarılarınız olması beklenmektedir. Bu burslarda %100 olmayacaktır. En iyi ihtimalle %30 veya %40 civarında olacaktır.

Kanada liselerinin 11. ve 12. Sınıfta okuyan öğrencileri için üç farklı müfredatı mevcuttur. Bu müfredatların ne olduğunu hemen açıklayalım. İlki Koleje devam etmek isteyen öğrenciler için, kolejlere kayıt yaptırabilmek için gerekli dersleri içeren kolejlere hazırlık. İkincisi ise öğrencilerin kolej ve ya istedikleri üniversitelere kayıt yapabilmeleri için alınabilecek gerekli dersleri içeren üniversitelere hazırlık. Üçüncü müfredat ise lise eğitiminden sonra çalışmaya başlamak için gerekli olan mesleki dersleri içeren mesleki eğitim seviyesindeki derslerdir.

Kanada Lise Diploması

Kanada lise diploması avantalarından bahsetme ve konuyu toparlama vaktimiz geldi. Bu noktada biraz anne ve babalara da seslenmek istiyorum. Çocuğunuzun kaliteli bir eğitim alması noktasında ve ilerleyen süreçleri noktasında hassas davranıyorsanız. Kanada’da lise eğitimi çocuğunuz için oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Çünkü Kanada dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Eğitim kalitesi olarak Kanada Federal Devleti tarafından belirlenen standartlarda oldukça yüksektir. Çocuğunuz İngilizceyi ya da Fransızcayı, konuşulan bölgede yaşayarak öğrenecek. Yabancı dil seviyesi ana dile yakın olacağından, hem sonra ki üniversite yaşamı için hem kariyeri açısından oldukça önemlidir. Kanada liseleri tüm bilgi birikimi, kalitesi ile sizleri bekliyor.

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Yurt dışı eğitim fırsatlarında öğrencilere büyük kolaylık sağlayan eğitimden, konaklamaya ...
İtalya’da Dil Okulu İtalya, Avrupa’da harika bir Akdeniz ülkesidir. Bir çok ...
Kanada Lise Eğitimi

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim