Pasaport Türleri

Yurt dışına seyahat esnasında, ülkeler arası geçiş yapan kişinin, kimlik tespitinin yapıldığı uluslararası geçerliliği olan belgeye pasaport denmektedir. Türkiye 5 farklıpasaport türlerikullanılmaktadır. Bu pasaportlar bordo pasaport, yeşil pasaport z gri pasaport, siyah pasaport ve kırmızı pasaporttur. Hepsinin amacı birbirinden farklıdır. Bordo pasaport umuma mahsus pasaport olarak da bilinmektedir. Yeşil pasaport, hususi pasaport olarak adlandırılabilirken, gri pasaport, hizmet pasaport olarak da bilinmektedir. Diplomatik pasaport siyah renkte, geçici pasaport ise kırmızı pasaport ile temsil edilmektedir.

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaportlar

Bordo Pasaport, Türkiye'de pasaport başvurusu yapabilen herkesin alabileceği standartpasaport türleriarasındadır. Ülkemiz içerisinde bordo pasaport'un dolaşım gücü sınırlıdır. Avrupa Ülkeleri, ABD, Avustralya gibi ülkelere vize alarak seyahat edebilme imkânı tanımaktadır. Biyometrik pasaport sistemine geçilmeden önce bordo pasaport lacivert renkliydi. Bu pasaport ile vizeli ülkelere seyahat edilebileceği gibi, vizesiz ülkelere de seyehat edilebilmektedir.

Yeşil (Hususi) Pasaportlar

Yeşil pasaport, resmi adı ile hususi pasaport olarak da bilinmektedir. Devlet memurları, eski bürokratlar, görevde olan il ve ilçe belediye başkanlarına verilen bu pasaport türü, istifa ve emeklilik durumları da bile kullanılabilmeye devam ediyor. Aynı zamanda bu pasaporta sahip kişilerin 25 yaşını aşmayan öğrenci çocukları ya da eşleri de bu pasaportu çıkartabilmektedir. Bupasaport türleriile Avrupa ülkelerinin birçoğuna ve dünyanın farklı bölgelerine seyahat edilebilmektedir. Resmi adıyla hizmet pasaportu olarak da bilinen gri pasaport, devlet kurumları adına yurtdışına gönderilen kişilerin, görev süreleri boyunca almış olduğu bir pasaporttur. Yurt dışında fuar ve kongreye katılacak kişiler, federasyona bağlı sporcular, araştırma görevlileri ve akademisyenler, sarı basın kartı taşıyan gazeteciler de hizmet pasaportu alabilir.

Gri (Hizmet) Pasaportlar

Gri pasaport ile Avrupa ve dünyanın birçok yerine seyahat engeli olmadan seyahat edilebilmektedir. Bu pasaport da yine devlet görevi için verilen pasaportlardır. Bu pasaportlarda süre hizmet süresini kapsayacak şekilde düzenleniyor. Yurt dışında göreve yollanan ve siyah ya da yeşil pasaportu bulunmayan kişilere bu pasaportlar verilmektedir.

Siyah (Diplomatik) Pasaportlar

Siyah pasaport ise diplomatik pasaport olarak da bilindiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti'nin üst düzeyde görev yapan bürokrat ve devlet görevlilerinin taşıdığıpasaport türleri arasındadır. Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcısı, TBMM başkanı ve üyeleri, Diyanet İşleri Başkanı, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay gibi kişiler de bu pasaportu kullanabilmektedir. Dünyanın birçok vizesiz ülkesine bu pasaport ile seyehat edilebilmektedir.

Kırmızı (Geçici) Pasaportlar

Kırmızı pasaport, resmi adıyla geçici pasaport olarak da bilinmektedir. Geçerli bir pasaportun olmadığı, yurt dışında pasaport kaybının olması, pasaport geçerlilik sürelerin bitmesi, Türkiye'de sınır dışı edilmesi ve zorunlu haller durumlarında, Türkiye'nin yurt dışındaki temsilcilikleri tarafından düzenlenmektedir. Geçici pasaportlar ile yurt dışından Türkiye'ye bir seferlik seyahat edilebilmektedir. Bu pasaport, en fazla yurt dışındaki seyahat esnasında pasaportunu kaybedenler tarafından kullanılmaktadır. Pasaportun kullanımı Türkiye'ye döndükten sonra bitmektedir.Pasaport türlerine olursa olsun gittiğiniz ülkede rahat bir şekilde hareket edebilmeniz için, pasaport gereklidir.

Yazar
8
Mete Akkoyunlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Yurtdışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin öncelikli tercihi İngiltere dil okullarından ...
18 yaşının altında eğitim almak isteyen genç lise ve orta öğrenim öğrencileri için yaz döneminde ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 532 346 40 80 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim