Siyah Pasaport Fiyatları Ve Harçları

Pasaport defteri bir ülkeden başka ülkeye geçerken kullanılan resmi geçiş belgesi niteliğini taşır. Yolda size problem çıkarmayan rahat seyahat etmenizi ve uçağa binmenizi sağlar. Pasaport modelleri birçok çeşide ve içeriğe sahiptir. Bunlardan diplomatik olarak kullanılan pasaport ürünü siyah pasaport defteri olarak karşımıza çıkar. Bu pasaportlar 28 sayfadan oluşan siyah renge sahip bir kimlik belgesidir. Siyah pasaport fiyatları ve harçları resmi olarak belirlenir. Dış işleri bakanlığı tarafından verilir ve bir harca sahip değildir.

Siyah Pasaport Kimlere Verilir?

Diplomatik olarak kabul edilen pasaport çeşidine sahip olan siyah pasaport dış işleri bakanlığı tarafından devlet görevlilerine ve ailelerine verilen bir pasaport çeşididir. Yurt dışında olan konferans ve kongrelere katılmaları için verilir. Siyah pasaport fiyatları ve harçları bulunmamaktadır. Devletin bazı kademelerinde çalışmış olan ve emekli olmuş veya görevde olan cumhurbaşkanlarına, belediye başkanı, bakanlara, valilere, dış işleri bakanlığı üyelerine, büyük elçiliklere verilmektedir. Aynı zamanda, cumhurbaşkanı genel sekreteri, başbakan, bakanlık müsteşarı, askeri Yargıtay, anayasa mahkemesi, Sayıştay, eski başbakanlara, cumhuriyet başsavcısına, siyasi kuryelere ve ailelerine bazı evrakların tamamlanması sonucunda dış işleri bakanlığı tarafından inceleme yapılarak verilmektedir.

Siyah Pasaport Nasıl Ve Nerden Alınır?

Pasaport türlerinin arasında en çok kriter isteyen ve önemli bir yere sahip olan kimlik çeşidi olarak hazırlanır. Sadece devlet adamlarına verilmesinden dolayı herkes alamaz. Bu pasaport çeşidine sahip olmak oldukça zordur. Başvurular online şekilde internet aracılığıyla site üzerinden yapılır. İlgili sayfalara girerek e-pasaport işlemlerinden adımları doğru seçerek yapılması gerekir.

Diplomatik Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ön başvuru yapan devlet adamları diplomatik e-pasaport işlemlerinden sonra gerekli evraklar ile dış işleri bakanlığı pasaport bölümüne müracaat etmesi gerekir. Gerekli evrakların başında kimlik bilgisi aslı ile birlikte dış işleri bakanlığı pasaport bölümüne yatırılmış olan ücret dekontu, son 6 aya ait olan 2 adet biometrik fotoğraf gibi tüm belgelerin eksiksiz olarak hazırlanıp teslim edilmesi işlemlerin hızlı ilerlemesini sağlar. Diğer evrak detaylarına e-pasaport bölümüne girerek detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Diplomatik Pasaport Hakları Neleri Kapsıyor?

Devlet adamlarına ve görev yapmış kişilere kimlik bilgisi olarak verilen pasaport çeşitlerine göre çok daha fazla ayrıcalıkları ve avantajları bulunuyor. Birçok ülkeye vizesiz seyahat etme imkanı sağlayan bir pasaport çeşidi olarak kabul görür. Devlet adamlarına verildiği için istenilen ülkelerde sorunsuz geçiş hakkına sahip olursunuz. Siyah pasaport fiyatları ve harçları herhangi bir ücret talep etmeyen bir defterdir.

Siyah Pasaport Ne Kadar Süreli Olarak Veriliyor

Pasaport defterinin verilen zamanın devlet adamının görev süresine bağlı olarak verilmesi gerekir. Bulunduğu vazife ve gittiği ülke vizesiz olsa da vize isteyen ülkelerde bulunuyor. Örneğin; Avustralya ve Yeni Zelanda vize isteyen ülkelerdir. Birçok ülkede vize istemeyen siyah pasaport fiyatları ve harçları yoktur. Hiçbir ücret ödemeden deftere ve diğer önemli olan evrakları temin edebilirsiniz. Süresi dış işleri bakanlığı tarafından belirlenir. Genellikle görev süresine bağlı olarak süresiz verilir.

Aile Yakınlarından Kimlere Siyah Pasaport Veriliyor?

Vazifeleri devam eden devlet adamlarının vazifeleri devam ettiği süre içerisinde eşlerine, reşit olmayan çocuklarına ve engelli sağlık problemi olan bakıma muhtaç olan çocuklarına yaş ayırt etmeden verilir. Reşit olan çocuklarından öğrenim görevi gören çalışmayan ve iş sahibi olmayan 25 yaşını aşmamış çocuklarına verilir. Tüm evrak ve düzenlemeler çocukların okul ve hastane raporları içerisinde yer alarak resmi kuruma aslı olan kimlik bilgileri ile teslim edilir. İstenilen belgelerin uygun olması durumunda siyah pasaport fiyatları ve harçları bulunmamaktadır. Ücretsiz şekilde pasaporta aile yakınları sahip olur.

Yazar
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İngiltere'de lisans eğitimi 3 yıldır ve bu eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerde ÖSS şartı ...
Hollanda’da Üniversite Avrupa’nın en merkezi konumlarından birisi olan Hollanda ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2020 Karya International Yurtdışı Eğitim