Siyah Pasaport Fiyatları Ve Harçları

Siyah Pasaport Fiyatları Ve Harçları

Pasaport defteri bir ülkeden başka ülkeye geçerken kullanılan resmi geçiş belgesi niteliğini taşır. Yolda size problem çıkarmayan rahat seyahat etmenizi ve uçağa binmenizi sağlar. Pasaport modelleri birçok çeşide ve içeriğe sahiptir. Bunlardan diplomatik olarak kullanılan pasaport ürünü siyah pasaport defteri olarak karşımıza çıkar. Bu pasaportlar 28 sayfadan oluşan siyah renge sahip bir kimlik belgesidir. Siyah pasaport fiyatları ve harçları resmi olarak belirlenir. Dış işleri bakanlığı tarafından verilir ve bir harca sahip değildir.

Siyah Pasaport Kimlere Verilir?

Diplomatik olarak kabul edilen pasaport çeşidine sahip olan siyah pasaport dış işleri bakanlığı tarafından devlet görevlilerine ve ailelerine verilen bir pasaport çeşididir. Yurt dışında olan konferans ve kongrelere katılmaları için verilir. Siyah pasaport fiyatları ve harçları bulunmamaktadır. Devletin bazı kademelerinde çalışmış olan ve emekli olmuş veya görevde olan cumhurbaşkanlarına, belediye başkanı, bakanlara, valilere, dış işleri bakanlığı üyelerine, büyük elçiliklere verilmektedir. Aynı zamanda, cumhurbaşkanı genel sekreteri, başbakan, bakanlık müsteşarı, askeri Yargıtay, anayasa mahkemesi, Sayıştay, eski başbakanlara, cumhuriyet başsavcısına, siyasi kuryelere ve ailelerine bazı evrakların tamamlanması sonucunda dış işleri bakanlığı tarafından inceleme yapılarak verilmektedir.

Siyah Pasaport Nasıl Ve Nerden Alınır?

Pasaport türlerinin arasında en çok kriter isteyen ve önemli bir yere sahip olan kimlik çeşidi olarak hazırlanır. Sadece devlet adamlarına verilmesinden dolayı herkes alamaz. Bu pasaport çeşidine sahip olmak oldukça zordur. Başvurular online şekilde internet aracılığıyla site üzerinden yapılır. İlgili sayfalara girerek e-pasaport işlemlerinden adımları doğru seçerek yapılması gerekir.

Diplomatik Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ön başvuru yapan devlet adamları diplomatik e-pasaport işlemlerinden sonra gerekli evraklar ile dış işleri bakanlığı pasaport bölümüne müracaat etmesi gerekir. Gerekli evrakların başında kimlik bilgisi aslı ile birlikte dış işleri bakanlığı pasaport bölümüne yatırılmış olan ücret dekontu, son 6 aya ait olan 2 adet biometrik fotoğraf gibi tüm belgelerin eksiksiz olarak hazırlanıp teslim edilmesi işlemlerin hızlı ilerlemesini sağlar. Diğer evrak detaylarına e-pasaport bölümüne girerek detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Diplomatik Pasaport Hakları Neleri Kapsıyor?

Devlet adamlarına ve görev yapmış kişilere kimlik bilgisi olarak verilen pasaport çeşitlerine göre çok daha fazla ayrıcalıkları ve avantajları bulunuyor. Birçok ülkeye vizesiz seyahat etme imkanı sağlayan bir pasaport çeşidi olarak kabul görür. Devlet adamlarına verildiği için istenilen ülkelerde sorunsuz geçiş hakkına sahip olursunuz. Siyah pasaport fiyatları ve harçları herhangi bir ücret talep etmeyen bir defterdir.

Siyah Pasaport Ne Kadar Süreli Olarak Veriliyor

Pasaport defterinin verilen zamanın devlet adamının görev süresine bağlı olarak verilmesi gerekir. Bulunduğu vazife ve gittiği ülke vizesiz olsa da vize isteyen ülkelerde bulunuyor. Örneğin; Avustralya ve Yeni Zelanda vize isteyen ülkelerdir. Birçok ülkede vize istemeyen siyah pasaport fiyatları ve harçları yoktur. Hiçbir ücret ödemeden deftere ve diğer önemli olan evrakları temin edebilirsiniz. Süresi dış işleri bakanlığı tarafından belirlenir. Genellikle görev süresine bağlı olarak süresiz verilir.

Aile Yakınlarından Kimlere Siyah Pasaport Veriliyor?

Vazifeleri devam eden devlet adamlarının vazifeleri devam ettiği süre içerisinde eşlerine, reşit olmayan çocuklarına ve engelli sağlık problemi olan bakıma muhtaç olan çocuklarına yaş ayırt etmeden verilir. Reşit olan çocuklarından öğrenim görevi gören çalışmayan ve iş sahibi olmayan 25 yaşını aşmamış çocuklarına verilir. Tüm evrak ve düzenlemeler çocukların okul ve hastane raporları içerisinde yer alarak resmi kuruma aslı olan kimlik bilgileri ile teslim edilir. İstenilen belgelerin uygun olması durumunda siyah pasaport fiyatları ve harçları bulunmamaktadır. Ücretsiz şekilde pasaporta aile yakınları sahip olur.

Yazar
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Film ve sinema alanına ilgi duyan herkesin ilk ve en büyük hayallerinin başında şüphesiz ...
Washington, Amerika Birleşik Devletlerinin Pasifik Okyanusu kıyısında yer alan bir eyalettir. Aynı ...

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim