2019  Pasaport Harçları ve Defter Bedeli

2019 Pasaport Harçları ve Defter Bedeli - 31.07.2019

Pasaport başvuruları ve yenileme işlemleri için 2019 pasaport harçları ve defter bedeli belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen ücretler Resmi Gazete’ de yayınlandı. Yeni dönemde pasaport harcı ve defter bedellerine yüzde 23.73 TL zam geldi. Belirlenen rakamlara göre yeni dönemde; yurtdışı eğitim

SüreHarç***DefterToplam
6 Ay170,00 TL133,50 TL303,50 TL
1 Yıl248,40 TL133,50 TL381,90 TL
2 Yıl405,50 TL133,50 TL539,00 TL
3 Yıl575,90 TL133,50 TL709,40 TL
3+ Yıl811,60 TL133,50 TL945,10 TL

Pasaport harçlarının yanı sıra elbette defter bedeli olarak 133 TL ödeme yapmanız gerekmektedir. Yani yukarda yazan rakamların üzerine 133 TL’ de defter bedeli eklemeniz gerekiyor.

Pasaport İşlemleri

Yurt dışı seyahati öncesinde TC Pasaportu sahibi olmanız gerekiyor. Bazı ülkeler de sadece pasaport yeterli olurken bazı ülkelerde ise pasaportun haricinde bir de vize uygulaması vardır. Peki pasaporta nasıl başvuru yapabilirsiniz? Gerekli evraklar nelerdir? Pasaport ne kadar sürede çıkmaktadır? Tüm bu sorular için pasaport işlemlerinin sırasıyla anlatacağız. Öncelikle pasaport için istenilen evraklara bakalım.

Pasaport İçin İstenilen Evraklar

1. Nüfus Cüzdanı ya da T.C Kimlik Kartı

2. Harç ve Defter bedellerinin makbuzu

3. 2 Adet biyometrik fotoğraf

4. Varsa eski pasaport

5. Öğrenci Belgesi ( Harç parası ödemeden başvuracak öğrenciler için)

6. Yetişkin olmayanlar için muvafakat belgesi

Pasaport Başvurusu

Pasaport başvuruları için T.C Nüfus Müdürlüklerinden randevu almanız gerekiyor. Randevu ekranına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra gereken belgeleri toplamınız gerekmektedir. Altının çizilmesi gereken bir unsur da randevuya gitmeden önce harç ve defter bedellerinin yatırılmış olması gerekmektedir.

Pasaport harç ve defter bedelinin yatırılabileceği bankalar

 • Aktifbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Anadolu Bank
 • Arap Türk Bankası
 • Citibank
 • Denizbank
 • Finansbank
 • HSBC Bank
 • ING Bank
 • Odeabank
 • Şekerbank
 • T.C. Ziraat Bankası
 • Turkishbank
 • Türk Ekonomi Bankası TEB
 • QNB Finans Bank
 • Vakıfbank
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası

Pasaport harç ve defter bedelini yatırdıktan sonra gereken belgeleri topladıktan sonra randevu saatinde Nüfus Müdürlüklerine giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Pasaport Teslimatı

Nüfus Müdürlüklerine başvurunuzu gerçekleştirirken başvuru esnasında belgeleriniz taranarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Bası Merkezi’ne anında online olarak gönderiliyor. Basılan pasaportunuz PTT Kargo aracılığı ile sizin başvuru esnasında belirttiğiniz adrese gönderiliyor. Pasaportunuz kargoya verildiği anda sizin başvuru esnasında belirttiğiniz telefonunuza kargo takip numarasının olduğu sms geliyor. PTT’nin internet sitesinden üzerinden pasaportunuzun nerede olduğunu takip etmek istiyorsanız gönderilen takip numarası ile pasaportunuzun nerde olduğunu anında takip edebiliyorsunuz. Pasaportunuz sizin haricinde başvuru sırasında belirttiğiniz 2. Kişi haricinde başka hiç kimseye teslim edilmiyor. Eğer PTT Kargo sizlerin belirttiğiniz adreste bulamadığında bir kez daha dağıtım esnasında ziyaret ediyor eğer sizi yine adreste bulamazsa size en yakın PTT şubesine bırakıyor. PTT şubelerinden 1 hafta içerisinde alınabiliyor.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Kanada’da College ve Çalışma Hakkı Kanada dünyanın en gelişmiş ülkeleri ...
Dil eğitimi birçok alanda büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle kariyer planlaması yapan birçok ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim