3 Yıllık Pasaport Parası

2019 yılında yeni pasaport ücretlendirmeleri belli oldu. Yeni yılda ise pasaport harç bedeli %23 oranında zamlandı. 3 yıllık pasaport harcı 575 TL, pasaport defter bedeli 133 TL ve toplamda 709 TL tutarındadır. 6 aylık pasaport ücreti toplamda 303 TL, 1 yıllık pasaport ücreti 381 TL, 2 yıllık pasaport ücreti 509 TL, 4 yıllık pasaport ücreti ise 945 TL olarak belirlenmiştir.

Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Pasaport başvurusu yapmak istiyorsanız Alo 199 numarasını arayabilir veya randevu.nci.gov.tr adresinden gerçekleştirebilirsiniz. Her pasaport başvurusu için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra pasaport başvurusunu kişinin bizzat kendisinin yapması gerekiyor. Aksi takdirde pasaport başvuru işlemi dikkate alınmaz.

Tabi bunu yaparken belli başlı evrakları da yanında getirmesi gerekiyor. Bu evrakları şu şekilde sıralayabiliriz; Nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi ya da TC kimlik kartı 2 tane biyometrik fotoğraf Pasaport harç bedelinin makbuzu Eğer varsa eski pasaport Pasaport alacak kişi 18 yaşından küçükse kanuni yakınının kimlik belgesi harçsız pasaport için öğrenci belgesi gerekiyor.

Biyometrik fotoğraf için fotoğrafçıya gittiğiniz zaman pasaportluk dediğinizde sizlere yardımcı olacaklardır. Pasaport harç bedelinin ise pasaport randevusundan sonra yatırılması gerekiyor. Yani, pasaportunuzu çıkartmaya gittiğiniz zaman harç bedelini yatırmış olmanız gerekiyor.

Pasaport Harç Bedeli Hangi Bankalara Yatırılır?

Pasaport harç bedelini PTT, Akbank, Aktifbank, Albaraka, Denizbank, Burgan Bank, Fibabanka, Finansbank, HSBC Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Halk Bankası, İş Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Ziraat Bankası aracılığı ile yatırabilirsiniz.

Yukarıda sayılan bankaların her biri pasaport harç bedeli hizmetini müşterilerine sunmaktadır. Size en yakın banka hangisi ise o bankaya pasaport harç bedelini yatırabilirsiniz. Fakat pasaport harç bedeli karşılığı alacağınız makbuzu kesinlikle atmayınız çünkü kayıt işlemleri sırasında bu makbuz sizden istenecektir.

Pasaport Ne Kadar Sürede Çıkar?

Pasaport başvurusu yaptıktan sonra ortalama 5-7 gün içerisinde elinize almış olursunuz. Başvuru yaptığınız esnada vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğu tespit edildikten sonra baskı işlemleri başlatılır. Eğer aşırı derece yoğunluk yoksa pasaport çıkarma işlemi bir gün içerisinde hallolur. Bazı durumlarda hac zamanı, okul zamanı, yurtdışı gezi zamanlarında pasaport çıkarma bürolarında aşırı derece yoğunluk olduğundan dolayı pasaport çıkarma işlemi 1-2 güne aksayabiliyor.

Bunun için bu süreyi beklemeniz gerekiyor ve bu dönemlerde hangi pasaport bürosuna giderseniz gidin durum değişmeyecektir. Pasaport başvuru işleminizin takibini e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Böylece sık sık büroya gitmenize gerek kalmaz.

Pasaport Nereden Alınır?

Önceden pasaport çıkarma işlemi il emniyet müdürlükleri tarafından yapılıyordu. Fakat 2 Nisan 2018 yılında kanunlarda bazı değişiklikler oldu ve bu değişimin ardından artık pasaport çıkarma işlemleri Nüfus Müdürlükleri tarafından yapılıyor. Yeni kimlik kartı ve ehliyet işlemleri de artık emniyet müdürlüklerinden alındı ve bu belgelere de Nüfus Müdürlüğü bakıyor.

Pasaport Yenileme Ne Zaman Gerekli Oluyor?

Pasaport süreniz dolduğu zaman (6 aylık, 1 senelik, 2 senelik vb.), pasaport sayfalarında yazılacak yer kalmadığı zaman ve pasaport kayıp durumu olduğu zaman pasaportu yenilemek gerekir. Pasaport yenileme ücreti de pasaport çıkartma ücretleri ile birebir aynıdır. Kayıp olduğu zamanlar biraz daha teferruatlı bir durum olabiliyor fakat pasaportunuzun kaybolduğunu anladığınız an derhal Nüfus Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekiyor. Aksi takdirde pasaporttan dolayı başınız yanarsa bu durumdan tamamen siz sorumlu tutulursunuz. Pasaport çıkartma işlemleri ile ilgili sorularınız varsa yaşadığınız şehirde bulunan Nüfus Müdürlüğü ile görüşebilirsiniz.

Yazar
7
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İngiltere'ye gidip orada dil eğitimi almak İngilizce öğrenmek isteyen pek çok kişinin aklından ...
Amerika’da dil eğitimi almak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği ve sosyal yaşamın ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim