3 Yıllık Pasaport Parası

3 Yıllık Pasaport Parası

2019 yılında yeni pasaport ücretlendirmeleri belli oldu. Yeni yılda ise pasaport harç bedeli %23 oranında zamlandı. 3 yıllık pasaport harcı 575 TL, pasaport defter bedeli 133 TL ve toplamda 709 TL tutarındadır. 6 aylık pasaport ücreti toplamda 303 TL, 1 yıllık pasaport ücreti 381 TL, 2 yıllık pasaport ücreti 509 TL, 4 yıllık pasaport ücreti ise 945 TL olarak belirlenmiştir.

Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Pasaport başvurusu yapmak istiyorsanız Alo 199 numarasını arayabilir veya randevu.nci.gov.tr adresinden gerçekleştirebilirsiniz. Her pasaport başvurusu için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra pasaport başvurusunu kişinin bizzat kendisinin yapması gerekiyor. Aksi takdirde pasaport başvuru işlemi dikkate alınmaz.

Tabi bunu yaparken belli başlı evrakları da yanında getirmesi gerekiyor. Bu evrakları şu şekilde sıralayabiliriz; Nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi ya da TC kimlik kartı 2 tane biyometrik fotoğraf Pasaport harç bedelinin makbuzu Eğer varsa eski pasaport Pasaport alacak kişi 18 yaşından küçükse kanuni yakınının kimlik belgesi harçsız pasaport için öğrenci belgesi gerekiyor.

Biyometrik fotoğraf için fotoğrafçıya gittiğiniz zaman pasaportluk dediğinizde sizlere yardımcı olacaklardır. Pasaport harç bedelinin ise pasaport randevusundan sonra yatırılması gerekiyor. Yani, pasaportunuzu çıkartmaya gittiğiniz zaman harç bedelini yatırmış olmanız gerekiyor.

3 Yıllık Pasaport Parası

Pasaport Harç Bedeli Hangi Bankalara Yatırılır?

Pasaport harç bedelini PTT, Akbank, Aktifbank, Albaraka, Denizbank, Burgan Bank, Fibabanka, Finansbank, HSBC Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Halk Bankası, İş Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Ziraat Bankası aracılığı ile yatırabilirsiniz.

Yukarıda sayılan bankaların her biri pasaport harç bedeli hizmetini müşterilerine sunmaktadır. Size en yakın banka hangisi ise o bankaya pasaport harç bedelini yatırabilirsiniz. Fakat pasaport harç bedeli karşılığı alacağınız makbuzu kesinlikle atmayınız çünkü kayıt işlemleri sırasında bu makbuz sizden istenecektir.

Pasaport Ne Kadar Sürede Çıkar?

Pasaport başvurusu yaptıktan sonra ortalama 5-7 gün içerisinde elinize almış olursunuz. Başvuru yaptığınız esnada vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğu tespit edildikten sonra baskı işlemleri başlatılır. Eğer aşırı derece yoğunluk yoksa pasaport çıkarma işlemi bir gün içerisinde hallolur. Bazı durumlarda hac zamanı, okul zamanı, yurtdışı gezi zamanlarında pasaport çıkarma bürolarında aşırı derece yoğunluk olduğundan dolayı pasaport çıkarma işlemi 1-2 güne aksayabiliyor.

Bunun için bu süreyi beklemeniz gerekiyor ve bu dönemlerde hangi pasaport bürosuna giderseniz gidin durum değişmeyecektir. Pasaport başvuru işleminizin takibini e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Böylece sık sık büroya gitmenize gerek kalmaz.

3 Yıllık Pasaport Parası

Pasaport Nereden Alınır?

Önceden pasaport çıkarma işlemi il emniyet müdürlükleri tarafından yapılıyordu. Fakat 2 Nisan 2018 yılında kanunlarda bazı değişiklikler oldu ve bu değişimin ardından artık pasaport çıkarma işlemleri Nüfus Müdürlükleri tarafından yapılıyor. Yeni kimlik kartı ve ehliyet işlemleri de artık emniyet müdürlüklerinden alındı ve bu belgelere de Nüfus Müdürlüğü bakıyor.

Pasaport Yenileme Ne Zaman Gerekli Oluyor?

Pasaport süreniz dolduğu zaman (6 aylık, 1 senelik, 2 senelik vb.), pasaport sayfalarında yazılacak yer kalmadığı zaman ve pasaport kayıp durumu olduğu zaman pasaportu yenilemek gerekir. Pasaport yenileme ücreti de pasaport çıkartma ücretleri ile birebir aynıdır. Kayıp olduğu zamanlar biraz daha teferruatlı bir durum olabiliyor fakat pasaportunuzun kaybolduğunu anladığınız an derhal Nüfus Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekiyor. Aksi takdirde pasaporttan dolayı başınız yanarsa bu durumdan tamamen siz sorumlu tutulursunuz. Pasaport çıkartma işlemleri ile ilgili sorularınız varsa yaşadığınız şehirde bulunan Nüfus Müdürlüğü ile görüşebilirsiniz.

Yazar
7
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Yurtdışı eğitim için Eğitim kalitesi, prestijli eğitimi ile İngiltere yüksek ...
Pasaport işlemleri yurtdışına yolculuk yapmak isteyen kişiler için yapılan işlemlerdir. ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim