Avustralya'ya Üniversite Eğitimi İçin Nasıl Gidilir?

Güney yarım kürede bulunan Avustralya dünya sıralamasında ilk 200 de yer alan birçok üniversiteyi bünyesinde barındırmaktadır. Ülkeyi cazip kılan etkenlerden biri de neredeyse tüm eğitim türlerinde yasal olarak çalışma hakkınızın da bulunmasıdır.

Üniversitelerde bölüm yelpazesinin genişliği de tercih sebebi olabilir.

Avustralya’da üniversitelerde eğitim dili İngilizcedir. Bu sebeple eğitim almayı planlayan öğrencilerden İngilizce seviyelerini belirten Toefl, ielts veya PTE gibi resmi sınav skoru istenmektedir.

Avustralya’da bir üniversiteye lisans eğitimi için başvurduğunuzda Türkiye’de üniversite sınavına girmiş olma zorunluluğunuz yoktur. Üniversiteler başvurunuzu değerlendirirken ilk etapta lise not ortalamanızı, ders içeriklerinizi ve İngilizce yeterlilik düzeyinizi dikkate alacaktır.

Avustralya’nın lise bitimine kadar olan eğitim süreci Türkiye’deki ile aynı olmadığından lisans öncesi Foundation(Temel hazırlık da denebilir) adı verilen bir eğitim sisteminden geçmiş olmanız da gerekmektedir.

Genelde 1 yıl süren Foundation sisteminde öğrenciler İngilizce eğitimi ile birlikte başvurduğu üniversitede okumak istedikleri alan ile ilgili de akademik dersleri almaya başlarlar.

Foundation eğitimini alabilmek için de yine İngilizce sınav skorunuzun olması gerekmektedir. Eğer diliniz yetersiz ise Foundation süresinin önüne dil eğitimi de eklenebilir. Foundation eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler kalan 3 yıllık eğitimi için bölümünde okumaya başlayabilirler.

Çok sık olmamakla beraber lise not ortalaması ve İngilizce seviyesi çok iyi olan öğrenciler veya Türkiye'deki lise eğitiminde IB, A Level gibi diplomaları alan öğrenciler direkt olarak eğitime 1. sınıftan başlayabilme imkanını bulabilirler.

Avustralya’da Şubat ve Temmuz aylarında olmak üzere iki ana başlangıç dönemi mevcuttur. Başvurular online olarak yapılmaktadır, okulların başvuruları değerlendirme süreleri üniversiteye ve departmana göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak 4 ile 12 hafta arasında sonuçlanır denebilir.

Gerekli Belgeler

Başvuru esnasında öğrencilerden istenen evraklar; Mezuniyet belgesi (diploma) veya öğrenci belgesi, not dökümü (transcript), iki adet akademik referans mektubu, niyet mektubu, İngilizce sınav skoru, gerekli ise özel alanlar için portfolyo vb.

Başvuru aşamasında mezun olmuş olma zorunluluğunuz yoktur, öğrenci iken de başvuru sürecinizi başlatabilir şartlı kabul alabilirsiniz. Bu durumda başvurduğunuz üniversiteler sizi istenen koşulları yerine getireceksiniz olarak farz eder ve diğer kriterlerinize de bakarak kabul vermiş olur, yerine getireceğiniz koşullar için de kabulünüze son geçerlilik tarihi koyar. İstenen ek evraklar daha sonradan da sisteme yüklenebilir.

Avustralya üniversitelerinin senelik eğitim ücretleri bölümlere ve okullara göre değişkenlik göstermektedir, ortalama olarak senelik 17.000 – 40.000 AUD (Avustralya doları) arasında değişiklik göstermektedir.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Uluslar arası dil olan ve modern hayata uyum sağlamada en temel ihtiyaçlardan biri olan İngilizceyi ...
Amerika Ucuz Dil Okulları genel olarak Amerika, New York ve Chiciago şehirlerinde daha ucuz olarak ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim