Bordo Pasaport Fiyatları ve Harçları

Pasaport, kişilerin ülke dışına çıkış durumlarında ulaşılacak yeni ülkeye girişleri için gerekli olan yasal belgelerdir. Her ülke, sınır kapılarında pasaport ile giriş şartı sunar. Vatandaşların özelliklerine ve niteliklerine göre ise tercih edecekleri pasaport türü farklı olmaktadır.

Bordo Pasaporta Kimler Sahip Olabilir?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey bordo pasaport sahibi olabilir. Devlet görevinde yer almayan vatandaşlar bordo pasaport alma hakkına sahiptirler. Devlette resmi görevi olan vatandaşlara bordo pasaport verilmez. Bireylerin tercih edebilecekleri diğer pasaport türleri yeşil pasaport ve siyah pasaporttur. Genelde ise en fazla çıkarttırılan pasaport türü bordo pasaporttur.

Bordo Pasaport Almak İçin Gereken Belgeler

Bordo pasaport fiyatları ve harçları her yıl değişmekle birlikte istenilen belgeler sabittir. Bordo pasaporta sahip olmak isteyen bireylerden istenen belgeler;

  • Nüfus cüdanı veya cüzdan yerine geçen geçici bir belgenin aslı,
  • Bordo pasaportu çıkartmak için istenilen harç bedelinin yattığına dair banka hesap belgesi veya makbuzu,
  • 2 adet kişiye ait biyometrik fotoğraf görüntüsü,
  • Harç yatırmadan bordo pasaport sahibi olunacağı durumlarda, öğrencinin eğitim gördüğüne dair geçerli belge,
  • Yaşı bordo pasaport çıkartmak için yeterli olmanlar için ilgili muvafakat belgesi görseli,

Bunlara ek olarak daha önceden kullanılan pasaportlar olması durumunda bu pasaportların dokümanı veya aslıdır.

Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Bordo pasaport çıkarttırmak için istenen belgeler hakkında bilgi almak il sınırları içinde bulunan Nüfus ve Vatandaşlık işleri müdürlüğüne başvurmak gerekir. Buraya yapılacak kişisel başvurularda, başvuru sahiplerine pasaport için istenen belgelerin bulunduğu bilgi notu verilir. Burada yer alan evrakların eksiksiz olarak tamamlanması istenir. Bordo pasaport fiyatları ve harçları hakkında gerekli bilgi sahibi olunduktan sonra ilgili bankalar üzerinden ödeme gerçekleştirilerek hesap belgesi alınır ve evrak dosyasına konur. Bütün evraklar tamamlandıktan sonra tekrar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne gidilerek evraklar sunulur ve pasaport için randevu alınır. Nüfus Müdürlüğü’ne gidilemediği durumlarda internet üzerinden de kolay randevu almak mümkündür.

Bordo Pasaport Kaç Günde Teslim Edilir?

Bordo pasaport fiyatları ve harçları banka üzerinden yatırıldıktan sonra verilen randevu gününde Nüfus Müdürlüğü’nde gerekli işlemler tamamlanır. Bu işlemin ardından bordo pasaportların belirlenen teslim süresi 5 ila 7 gün arasında değişir. Başvuru esnasında kişilerin vereceği adres kaydedilir ve pasaportlar bu adrese posta yolu ile ulaştırılır. Pasaport başvurusunda, yapılacak başvurunun şahsi olması gerekmektedir. Birinci derece yakını bile olsa başkası adına pasaport başvurusu yapılamaz. Aynı şekilde adrese gelen pasaportları da pasaport başvurusu yapan kişinin kendisinin teslim alması gerekmektedir. Akraba bile olsa kişi kendisi olmadan pasaport teslimi söz konusu olamaz.

Yurtdışında Kalmak İçin Alınacak Pasaport Süreleri

Yurtdışı pasaport fiyatları ve harçları kadar yurtdışında kalınacak süreler de önemlidir. Eğitim için tercih edilecek pasaportlarda eğitim süresi kadar pasaport geçerliliğine ihtiyaç duyulur. Kısa dönem bir eğitim için 1 yıl pasaport geçerli olurken; yüksek eğitim planlamaları için en az 4 yıl geçerliliğe sahip pasaporta sahip olmak gerekir. Gerekli durumlarda pasaportların gerekli harçlarını yatırarak geçerlilik süresini uzatmak da mümkündür.

Bordo Pasaport Fiyatları Ne Kadar?

Bordo pasaport fiyatları ve harçları her yıl değişir. Bankalar üzerinden yatırılacak harç miktarları, tercih edilecek pasaport süresine göre de değişiklik gösterir. Son dönemde geçerli olan bordo pasaport fiyatları 6 aylık tercih edilmesi durumunda 303 TL, 1 yıl tercih edilmesi durumunda 381,90 TL, 2 yıl tercihlerde 539 TL, 3 yıl tercihlerinde 709,540 TL, 4 yıl ve üzeri tercihlerde ise 945,10 TL olarak belirlenmiştir.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İngilizce seviyenizi geliştirmek istiyorsanız bu noktada yurtdışında dil okullarına gitmeniz ...
İrlanda’da Dil Eğitimi İrlanda Hakkında İrlanda, Batı Avrupa’da yer alan harika ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim