Bordo Pasaport Fiyatları ve Harçları

Pasaport, kişilerin ülke dışına çıkış durumlarında ulaşılacak yeni ülkeye girişleri için gerekli olan yasal belgelerdir. Her ülke, sınır kapılarında pasaport ile giriş şartı sunar. Vatandaşların özelliklerine ve niteliklerine göre ise tercih edecekleri pasaport türü farklı olmaktadır.

Bordo Pasaport Fiyatları ve Harçları

Bordo Pasaporta Kimler Sahip Olabilir?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey bordo pasaport sahibi olabilir. Devlet görevinde yer almayan vatandaşlar bordo pasaport alma hakkına sahiptirler. Devlette resmi görevi olan vatandaşlara bordo pasaport verilmez. Bireylerin tercih edebilecekleri diğer pasaport türleri yeşil pasaport ve siyah pasaporttur. Genelde ise en fazla çıkarttırılan pasaport türü bordo pasaporttur.

Bordo Pasaport Almak İçin Gereken Belgeler

Bordo pasaport fiyatları ve harçları her yıl değişmekle birlikte istenilen belgeler sabittir. Bordo pasaporta sahip olmak isteyen bireylerden istenen belgeler;

  • Nüfus cüdanı veya cüzdan yerine geçen geçici bir belgenin aslı,
  • Bordo pasaportu çıkartmak için istenilen harç bedelinin yattığına dair banka hesap belgesi veya makbuzu,
  • 2 adet kişiye ait biyometrik fotoğraf görüntüsü,
  • Harç yatırmadan bordo pasaport sahibi olunacağı durumlarda, öğrencinin eğitim gördüğüne dair geçerli belge,
  • Yaşı bordo pasaport çıkartmak için yeterli olmanlar için ilgili muvafakat belgesi görseli,

Bunlara ek olarak daha önceden kullanılan pasaportlar olması durumunda bu pasaportların dokümanı veya aslıdır.

Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Bordo pasaport çıkarttırmak için istenen belgeler hakkında bilgi almak il sınırları içinde bulunan Nüfus ve Vatandaşlık işleri müdürlüğüne başvurmak gerekir. Buraya yapılacak kişisel başvurularda, başvuru sahiplerine pasaport için istenen belgelerin bulunduğu bilgi notu verilir. Burada yer alan evrakların eksiksiz olarak tamamlanması istenir. Bordo pasaport fiyatları ve harçları hakkında gerekli bilgi sahibi olunduktan sonra ilgili bankalar üzerinden ödeme gerçekleştirilerek hesap belgesi alınır ve evrak dosyasına konur. Bütün evraklar tamamlandıktan sonra tekrar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne gidilerek evraklar sunulur ve pasaport için randevu alınır. Nüfus Müdürlüğü’ne gidilemediği durumlarda internet üzerinden de kolay randevu almak mümkündür.

Bordo Pasaport Kaç Günde Teslim Edilir?

Bordo pasaport fiyatları ve harçları banka üzerinden yatırıldıktan sonra verilen randevu gününde Nüfus Müdürlüğü’nde gerekli işlemler tamamlanır. Bu işlemin ardından bordo pasaportların belirlenen teslim süresi 5 ila 7 gün arasında değişir. Başvuru esnasında kişilerin vereceği adres kaydedilir ve pasaportlar bu adrese posta yolu ile ulaştırılır. Pasaport başvurusunda, yapılacak başvurunun şahsi olması gerekmektedir. Birinci derece yakını bile olsa başkası adına pasaport başvurusu yapılamaz. Aynı şekilde adrese gelen pasaportları da pasaport başvurusu yapan kişinin kendisinin teslim alması gerekmektedir. Akraba bile olsa kişi kendisi olmadan pasaport teslimi söz konusu olamaz.

Yurtdışında Kalmak İçin Alınacak Pasaport Süreleri

Yurtdışı pasaport fiyatları ve harçları kadar yurtdışında kalınacak süreler de önemlidir. Eğitim için tercih edilecek pasaportlarda eğitim süresi kadar pasaport geçerliliğine ihtiyaç duyulur. Kısa dönem bir eğitim için 1 yıl pasaport geçerli olurken; yüksek eğitim planlamaları için en az 4 yıl geçerliliğe sahip pasaporta sahip olmak gerekir. Gerekli durumlarda pasaportların gerekli harçlarını yatırarak geçerlilik süresini uzatmak da mümkündür.

Bordo Pasaport Fiyatları Ne Kadar?

Bordo pasaport fiyatları ve harçları her yıl değişir. Bankalar üzerinden yatırılacak harç miktarları, tercih edilecek pasaport süresine göre de değişiklik gösterir. Son dönemde geçerli olan bordo pasaport fiyatları 6 aylık tercih edilmesi durumunda 303 TL, 1 yıl tercih edilmesi durumunda 381,90 TL, 2 yıl tercihlerde 539 TL, 3 yıl tercihlerinde 709,540 TL, 4 yıl ve üzeri tercihlerde ise 945,10 TL olarak belirlenmiştir.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Dil eğitimi iş ve özel hayatınızda oldukça öneme sahiptir. Yıllar boyunca örgün eğitim ile ...
Karya Yurtdışı Eğitim sayesinde; isteyen herkes dilediği alanda kariyer yapabilmek adına gerekli ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim