Pasaport Harç Bedelleri 2020

Yurtdışına gerek eğitim gerekse ziyaret ya da ya da tatil amaçlı çıkılmaktadır. Her ülkenin kendine göre kuralları vardır. Yurtdışına gidebilmek ve kabul görebilmek için de bazı kurallar ve gerekli işlemler vardır. Bu işlemlerden en önemlisi pasaport çıkarmaktır. Pasaport yurtdışında tanınmanız için gerekli olan izin belgesidir. Pasaportunuz olmadan yurtdışına kabul edilmezsiniz.

Pasaport çıkarabilmek için belli bir ücret ödemek ve gerekli evrakları temin etmek gerekir. Pasaport ücretleri her yıl değişen fiyatlarla artmaktadır. Pasaport harç bedelleri 2020 olarak bu yıl da artan zamla birlikte pasaport ücretlerinde artış olmaktadır. Bu yıl için pasaport ücretlerini şöyle özetleyebiliriz;

 • 1 yıllık pasaport işlemlerinde 304.31 TL
 • 2 yıllık pasaport işlemlerinde 496 TL
 • 3 yıllık pasaport işlemlerinde 704.83 TL
 • 4-10 yıllık pasaport işlemlerinde 994.12 TL

Gibi ücret istenmektedir. Defter ücret bedeli olarak da 163 TL ücret gerekir. Harç bedelini ve defter bedelini yatırdıktan sonra pasaportunuzun çıkması için bazı evrakları tamamlamanız gerekmektedir.

Pasaport İşlemleri İçin Gerekli Olan Evraklar

Pasaportunuzun çıkış işlemlerinin tamamlanması için harç bedeli yatırdıktan sonra bazı evrakları da tamamlayarak teslim etmeniz gerekmektedir. Pasaport işlemleri için gerekli olan evrak listesi şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanı ya da nüfus cüzdanına eş değer olan kimlik belgesi
 • Pasaport harç ücreti ve defter ücreti yatırdığınıza dair makbuz
 • 2 adet biyometrik açıdan çekilmiş fotoğraf
 • Varsa elinizde geçmiş döneme ait olan pasaportunuz
 • Öğrenci olanlar için öğrenci belgesi
 • Henüz ergen olmayan kişiler için muvafakat belgesi
 • Özel durumlar için gerekli olan engelli belgesi

Tüm bu evraklar tamamlandıktan sonra ve harç bedelini ödedikten sonra pasaportunuz çıkış için artık işleme hazırdır. En kısa sürede pasaportunuz elinize teslim edilecektir.

Pasaportunuz Ne Kadar Zamanda Elinize Ulaşır?

Yurtdışına çıkış için gerekli olan pasaport için harç bedeli yatırılıp gerekli evraklar teslim edildikten sonra pasaportunuz çıkış için artık hazırdır. Pasaport harç bedelleri 2020 olarak bu senenin harç ücretleri belirtmiştik. Gerekli harç bedelini yatırıp evraklarınızı teslim ettikten sonra pasaportunuzun çıkış işlemi tamamlanır. Pasaportunuzun elinize ulaşma süresi yaklaşık olarak 1 hafta gibi bir süredir. Bu süreye kadar pasaportunuz en yakın zamanda belirtmiş olduğunuz adrese PTT kargo aracılığı ile ulaştırılır.

Pasaportunuz Adresinize Teslim Edilir

Pasaportunuzun çıkış işlemleri tamamlandıktan sonra pasaportunuzun dağıtım işlemi PTT Kargo aracılığı ile gerçekleşir. Başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz adrese pasaportunuz teslim edilmek üzere yola çıkar. Pasaportunuzun kargodaki son durumunu, ne zaman elinize ulaşacağı gibi bilgileri başvuru esnasında vermiş olduğunuz telefon numarasından takip edebilirsiniz. Size mesaj yoluyla takip numarası verilir. Takip numarası aracılığıyla pasaportunuzun dağıtım işlemlerini takip edebilirsiniz. Pasaportunuzun teslim edilirken sizin ya da sizin başvuru sırasında belirtmiş olduğunuz 2. Kişinin adreste bulunmuş olması gerekir. Siz ya da belirtmiş olduğunuz 2. kişi adresinizde yoksa dağıtım işlemi ertelenir. İkinci kez dağıtım için evinize gelinir. Yine adreste yoksanız PTT kurumuna pasaportunuz teslim edilir. PTT kurumuna uğrayarak pasaportunuzu buradan teslim alabilirsiniz. Pasaportunuz artık elinizde ve yurtdışına çıkış için artık hazırsınız. İstediğiniz zaman pasaportunuzla birlikte yurtdışına çıkabilirsiniz. Aynı şekilde siz dışında diğer eş ve çocuklarınızın pasaportları da sizinle birlikte belirtmiş olduğunuz adrese ulaştırılır. Pasaportunuzun zamanında elinize ulaşmasını istiyorsanız adres bilgilerinizi doğru yazdığınıza emin olun ve evinizde olmaya çalışın. Yanlış ve eksik adres ya da telefon bilgilerinden şubeler sorumlu değildir. Bu konuda adres ve telefon bilgilerinizin doğruluğunu teyit ettirmeyi unutmayın.

Yazar
4
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Türkiye’ye yakın coğrafyası, Avrupa Birliği ülkesi olması ve resmi dilinin İngilizce ...
Bugün dünya genelinde birçok farklı dil kullanılır. Hemen hemen her ülkenin ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 532 346 40 80 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim