TESOL Nedir?

TESOL, uluslararası geçerliliğe sahip olan önemli bir belgedir. Bu belge ile dünyanın herhangi bir ülkesinde İngilizce öğretmeni olarak çalışma imkânına sahip olursunuz. Açılımı ise Teaching English to Speakers of Other Languages olan bu sertifika dünyanın her yerinde İngilizce eğitimi verebileceğinizi gösterir. Yani bu belgeye sahip olarak farklı dillerin konuşulduğu çok sayıda ülkede İngilizce öğretmeni olarak mesleğinize devam edebilirsiniz. TESOL, ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan bir sertifikadır. Bu sertifikaya sahip olan kişiler, MEB tarafından dil okullarına atanabilir. Aynı zamanda kolejler ve özel okullara da TESOL belgesi olan kişilerin atamaları yapılabiliyor. Liseler bu kurumlar arasında yer almaz. TESOL belgesine sahip olan kişiler MEB tarafından alanında uzman öğretici sınıfında görülür.

TESOL Sertifikasına Sahip Olan Kişiler Nerelerde Çalışabilir?

TESOL belgesine sahip olanlar, birçok farklı alanda iş imkânına sahiptir. Öncelikle bu belgeye sahip kişiler, anadili İngilizce olan bütün ülkelerde dil okullarında kolay bir şekilde çalışabilir. Aynı zamanda ana dili İngilizce olmayan ülkelerde de çalışma imkânı bulunur. Bu ülkelerde ise İngilizce öğretmeni olarak farklı kurumlarda görev alma olanakları vardır. Yurt dışına İngilizce öğretmeni olarak çalışmak için bu belgeye sahip olabilir ve çalışma hayatınıza yurt dışında devam edebilirsiniz. TESOL aynı zamanda üniversitelerde İngilizce alanında çalışmak isteyenler için de işe yarayan bir belgedir. Bu belgeye sahip olarak hem yurt dışına birçok ülkede hem de ülkemizde oldukça fazla sayıda iş imkânına sahip olabilirsiniz.

TESOL Sertifikasına Kimler Sahip Olabilir?

TESOL sertifikası almak için gereken bazı şeyler vardır. İlk olarak bu belgeye sahip olmak istiyorsanız ileri seviye bir İngilizce bilginizin bulunması gerekir. Yani İngilizce'yi ana diliniz gibi konuşabilmeniz gereklidir. İyi İngilizce bilmeyen kişiler bu belgeye kolay kolay sahip olamaz. Bununla birlikte en az iki yıllık ön lisans mezunu olmanız da gereken şartlar arasında yer alır. Bu iki şartı yerine getiriyorsanız siz de TESOL programlarına katılabilir ve bu belgeye sahip olabilirsiniz. TESOL belgesine sahip olduktan sonra da isterseniz yurtdışındaki farklı kurumlarda ya da ülkemizde bir iş sahibi olabilirsiniz. TESOL sertifikası, İngilizce eğitimi vermek isteyenlerin hem ülkemizde hem de başka ülkelerde çalışma izni bulunmasını sağlar. Aynı zamanda bu sertifikaya sahip olmanız için tercümanlık, İngilizce öğretmenliği gibi bölümlerden ya da programlardan mezun olma zorunluluğu yoktur. Bu sayede TESOL sertifikası çok avantajlı ve işlevli bir belge olarak ön plana çıkar.

TESOL Programları Ne Kadar Sürer Ve Nerelerde Alınabilir?

TESOL programları, birçok farklı yerde alınabilir. İngiltere ve Amerika en fazla TESOL programı bulunan ülkelerin başında gelir. Başta bu ülkeler olmak üzere birçok farklı ülkede TESOL programlarına katılarak sertifikayı almak mümkündür. TESOL programlarının süresi değişkenlik gösterebilir. Bu programlar yüksek lisans şeklinde alınabilir. Yüksek lisans şeklinde olan programların süresi genel olarak 1 veya 2 yıldır. Aynı zamanda birkaç ay süren TESOL programları da mevcuttur. İstediğiniz bir programa katılarak başarılı olmanız durumunda TESOL belgesine sahip olabilirsiniz. Daha sonra da hem yurtdışındaki dil okulu ve benzeri kurumlarda hem de ülkemizdeki çeşitli kurum ve kuruluşlarda İngilizce eğitimi verebilirsiniz. TESOL belgesi sizin, üst düzey bir seviyede İngilizce bilginizin bulunduğunu gösterir. Sertifika dünya genelinde geçerlilik sahibi olduğu için de iş bulmanız fazlasıyla kolaydır. TESOL programlarından birine katılarak sertifikanızı alabilir ve İngilizce öğretmeni olarak farklı ülke ve kurumlarda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yazar
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Hangi ülkede dil eğitimi almak isterseniz isteyin, en iyi ve en tecrübeli ülke olarak ...
Dünya’nın pek çok modern ülkesinde farklı yönetim şekillerine uygun hukuk ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 532 346 40 80 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim