TESOL Nedir?

TESOL, uluslararası geçerliliğe sahip olan önemli bir belgedir. Bu belge ile dünyanın herhangi bir ülkesinde İngilizce öğretmeni olarak çalışma imkânına sahip olursunuz. Açılımı ise Teaching English to Speakers of Other Languages olan bu sertifika dünyanın her yerinde İngilizce eğitimi verebileceğinizi gösterir. Yani bu belgeye sahip olarak farklı dillerin konuşulduğu çok sayıda ülkede İngilizce öğretmeni olarak mesleğinize devam edebilirsiniz. TESOL, ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan bir sertifikadır. Bu sertifikaya sahip olan kişiler, MEB tarafından dil okullarına atanabilir. Aynı zamanda kolejler ve özel okullara da TESOL belgesi olan kişilerin atamaları yapılabiliyor. Liseler bu kurumlar arasında yer almaz. TESOL belgesine sahip olan kişiler MEB tarafından alanında uzman öğretici sınıfında görülür.

TESOL Nedir? Sertifikasına Sahip Olan Kişiler Nerelerde Çalışabilir?

TESOL belgesine sahip olanlar, birçok farklı alanda iş imkânına sahiptir. Öncelikle bu belgeye sahip kişiler, anadili İngilizce olan bütün ülkelerde dil okullarında kolay bir şekilde çalışabilir. Aynı zamanda ana dili İngilizce olmayan ülkelerde de çalışma imkânı bulunur. Bu ülkelerde ise İngilizce öğretmeni olarak farklı kurumlarda görev alma olanakları vardır. Yurt dışına İngilizce öğretmeni olarak çalışmak için bu belgeye sahip olabilir ve çalışma hayatınıza yurt dışında devam edebilirsiniz. TESOL aynı zamanda üniversitelerde İngilizce alanında çalışmak isteyenler için de işe yarayan bir belgedir. Bu belgeye sahip olarak hem yurt dışına birçok ülkede hem de ülkemizde oldukça fazla sayıda iş imkânına sahip olabilirsiniz.

TESOL Nedir? Sertifikasına Kimler Sahip Olabilir?

TESOL sertifikası almak için gereken bazı şeyler vardır. İlk olarak bu belgeye sahip olmak istiyorsanız ileri seviye bir İngilizce bilginizin bulunması gerekir. Yani İngilizce'yi ana diliniz gibi konuşabilmeniz gereklidir. İyi İngilizce bilmeyen kişiler bu belgeye kolay kolay sahip olamaz. Bununla birlikte en az iki yıllık ön lisans mezunu olmanız da gereken şartlar arasında yer alır. Bu iki şartı yerine getiriyorsanız siz de TESOL programlarına katılabilir ve bu belgeye sahip olabilirsiniz. TESOL belgesine sahip olduktan sonra da isterseniz yurtdışındaki farklı kurumlarda ya da ülkemizde bir iş sahibi olabilirsiniz. TESOL sertifikası, İngilizce eğitimi vermek isteyenlerin hem ülkemizde hem de başka ülkelerde çalışma izni bulunmasını sağlar. Aynı zamanda bu sertifikaya sahip olmanız için tercümanlık, İngilizce öğretmenliği gibi bölümlerden ya da programlardan mezun olma zorunluluğu yoktur. Bu sayede TESOL sertifikası çok avantajlı ve işlevli bir belge olarak ön plana çıkar.

TESOL Nedir?

TESOL Nedir? Programları Ne Kadar Sürer Ve Nerelerde Alınabilir?

TESOL programları, birçok farklı yerde alınabilir. İngiltere ve Amerika en fazla TESOL programı bulunan ülkelerin başında gelir. Başta bu ülkeler olmak üzere birçok farklı ülkede TESOL programlarına katılarak sertifikayı almak mümkündür. TESOL programlarının süresi değişkenlik gösterebilir. Bu programlar yüksek lisans şeklinde alınabilir. Yüksek lisans şeklinde olan programların süresi genel olarak 1 veya 2 yıldır. Aynı zamanda birkaç ay süren TESOL programları da mevcuttur. İstediğiniz bir programa katılarak başarılı olmanız durumunda TESOL belgesine sahip olabilirsiniz. Daha sonra da hem yurtdışındaki dil okulu ve benzeri kurumlarda hem de ülkemizdeki çeşitli kurum ve kuruluşlarda İngilizce eğitimi verebilirsiniz. TESOL belgesi sizin, üst düzey bir seviyede İngilizce bilginizin bulunduğunu gösterir. Sertifika dünya genelinde geçerlilik sahibi olduğu için de iş bulmanız fazlasıyla kolaydır. TESOL programlarından birine katılarak sertifikanızı alabilir ve İngilizce öğretmeni olarak farklı ülke ve kurumlarda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yazar
5
Gözde Pekcevik
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Yurtdışında eğitim almak her öğrencinin istediği bir şeydir. Farklı kültürlerin ...
Kanada Kuzey Amerika bölgesinde bulunan 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan bir ülkedir. Ülke ...
TESOL Nedir?

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim