Pasaport Harçları 2020

Yurtdışı çıkışları için gerekli izin belgesi niteliğinde olan pasaport ücretleri her yıl değişen fiyatlarla karşımıza çıkmaktadır. Bu yılda harçlarda artış olmaktadır. Pasaport harçları 2020 olarak bu yıl da geçen seneye oranla bir miktar artış olmaktadır.

Pasaport almak için öncelikle bilmeniz gereken nereye ve nasıl müracaat edeceğinizi bilmenizdir. Yurtdışına çıkışlar için gerekli olan pasaport çıkarmak için öncelikle yapmanız gereken il merkezine giderek müracaatta bulunmak. Bunun için size en yakın il müdürlüğüne giderek ya da başvuru için talepte bulunmanız gerekir. Başvuru talebinde bulunduktan sonra gerekli olan pasaport harcını yatırmanız gerekir Ayrıca pasaport işlemleriniz için gerekli olan evrakları da hazır etmeniz gerekir. Pasaport başvuru formu için gerekli olan evraklar; nüfus cüzdanı ya da T.C kimlik kartı, harç ve defter bedellerinin ödendiğine dair makbuz, 2 tane biyometrik olarak çekilmiş resim, çocuklar için pasaport çıkarmak istiyorsanız muvafakat belgesi

Öğrenci olanlar için öğrenci belgesi ve elinizde varsa eski pasaportunuz gerekmektedir. Tüm bunları tamamladıktan sonra pasaportunuzun çıkışı için işlemler tamam demektir.

Pasaportunuz Ne Kadar Zamanda Elinize Geçer?

Yurtdışı çıkışlarınız için ihtiyacınız olan pasaport işlemleri için gerekli evrakları teslim edip harç ücretini yatırdıktan sonra pasaport işlemler için gerekli olan prosüdür tamamlanır. İşleme alınma süreci ve pasaportunuzun çıkış işlemi 1 hafta gibi kısa zaman zarfında halledilir. Pasaportunuz çıktıktan sonra il müdürlüğüne iletmiş olduğunuz adres doğrultusunda pasaportunuz PTT kargo ile adresinize ulaştırılmak üzere kargolanır. Pasaport adresinize geldiğinizde pasaportunuzu alma işlemi size ve sizin belirtmiş olduğunuz 2. en yakın kimseye teslim edilir. Bunlar dışında 3. Kişi ya da kişilere kesinlikle teslim edilmez. Adreste kimse yoksa daha sonra dağıtım için ikinci girişimde bulunulur ve ikinci kez kargo ile pasaportunuz adresinize teslim edilir. Yine adreste kimse yoksa daha sonra pasaportunuzu size en yakın olan PTT kurumundan teslim alabilirsiniz.

2020 Pasaport Harç Bedelleri Ne Kadar?

Yurtdışı çıkışlarınız için ihtiyacınız olan pasaport işlemleri için bu yıl istenen bedelleri şu şekilde özetleyebiliriz; Pasaport harçları 2020 olarak bu yılın harç bedelleri şu şekildedir,

 • 1 yıllık pasaportlar için 248 TL’den 304.31 TL’ye kadar harç ücreti,
 • 2 yıllık pasaportlar için 405 TL ‘den 496.44 TL’ye harç ücreti,
 • 3 yıllık pasaportlar için 575 TL’DEN 704. 83 TL’ye harç ücreti,
 • 4 ile 10 yıllık pasaportlar için 811 tl’den 994 TL’ye harç ücreti çıkarılmaktadır.

Pasaport Harç Ücretleri ve Defter Bedelleri Hangi Bankalara Yatırılır?

Pasaport harç ve defter bedellerini yatırabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Denizbank
 • Anadolu Bank
 • Citibank
 • Aktifbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • HSBC Bank
 • Odebank
 • ING Bank
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Vakıfbank
 • QNB Finans Bank
 • Türk Ekonomi Bankası TEB
 • Turkishbank
 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank gibi bankalara yatırabilirsiniz.

Harç bedellerini yatırdıktan sonra ve gerekli olan evraklarınızı tamamladıktan sonra pasaportunuzun çıkması için herşey hazırdır.

Pasaportunuzu Teslim Alabilirsiniz

Gerekli olan tüm işlemleri tamamladıktan sonra ve harç bedellerini ödedikten sonra pasaportunuz artık hazırdır. Pasaport işlemleri tamamlanınca başvuru anında gerekli olan belgeler önce taranır, sonrasında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Bası Merkezi’ne online olarak hızlı bir şekilde gönderilir. Pasaportunuz basıldıktan sonra adresinize PTT kargo ile ulaştırılır. Pasaportunuzun ulaşma durumunu telefonunuza gelen takip numarasından takip edebilirsiniz. Pasaportunuzun dağıtım işlemi iki kez yapılır. İkincisinde de adresinizde yoksanız bir daha dağıtım yapılmaz. Kendiniz PTT kurumuna giderek pasaportunuzu teslim almalısınız.

Yazar
6
Zuhal Doğancı
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İngiltere dil okulları, her yıl dünyanın birçok farklı yerinden insanlar tarafından ...
Yurtdışı eğitim insanların çeşitli amaçlarla eğitim almaları için sunulan ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 532 346 40 80 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim