Yeşil Pasaport Fiyatları Ve Harçları

Yeşil Pasaport Fiyatları Ve Harçları

Herkesin sahip olmak istediği yeşil pasaport birçok ülkeye vizesiz seyahat etmenizi sağlıyor. Çok sayıda ülkede rahatça dolaşmanızı sağlayan özellikleri ve avantajları yüksek olan bir pasaport çeşidine sahiptir. İkamet adresinize en yakın emniyet müdürlüğüne giderek randevu alabilirsiniz. Tüm özellikleri yaşıyorsanız sizden istenilen belgeleri hazırlayarak onaylanması durumunda yeşil pasaport alabilirsiniz. Yeşil pasaport fiyatları ve harçları resmi olarak defter bedeli adında belirlenir. Düzenlemiş olduğumuz tüm evrak detayları öğrenci, yaşlı, emekli veya çalışan için farklı olarak sizden istenir.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Ülkemizde resmi olarak birçok pasaport çeşidi vardır. Bunlardan en avantajlı olarak karşımıza çıkan yeşil pasaport herkese verilmez. Bazı özelliklere ve durumlara sahip olunması gerekir. Bunlar;

  • TBMM eski üyeleri, eski bakanlar bu özelliklere sahiptir.
  • Memur kadro derecesi 1.2. 3 olan çalışırken veya emekli olan kişiler alabilir.
  • Görevleri boyunca büyükşehir, il, ilçe belediye başkanları,
  • Kadro karşılığı olmayan emekli veya çalışan 1.2.3 dereceden sözleşmeli devlet memurları,
  • Bakanlar kurulu yönetmeliğine uygun olarak ihracatı 1 milyon ve üstünde olan iş adamları,
  • Devlet memuru olarak çalışan Ziraat Bankası, halk bankası çalışanları gerekli şartlara uygunsa alabilir.

Bunlara ek olarak aynı zamanda devlet sporcusu unvanı verilen tüm şartlara uygun olan kişiler pasaport alabilir.

Yeşil Pasaport Sahibi Dışında Aile Yakınlarından Kimler Çıkarabilir?

Pasaport şartları ve uygunluğu tespit edilen kişiye verilmesi durumunda aile yakınları uygunluğuna göre pasaport çıkarabilir. Başlıca eş, reşit olmayan çocuklar, reşit olan çalışmayan ve iş sahibi olmayan ve öğrenime devam eden 25 yaşını aşmamış çocuklara tüm belgeleri eksiksiz sunması durumunda pasaport çıkarılır. Sağlık durumu ağır olan ve engelli olan çocuğunuz yaş sınırı olmadan bu pasaporta sizlerle birlikte sahip olur. Yeşil pasaport fiyatları ve harçları ödemesinin ardından tüm işlemler ayrı şekilde yapılmalıdır.

Yeşil Pasaport Süresi Ne Kadardır?

Yeşil pasaport uygunluğu tespit edilen kişiye verilmesi durumunda 5 yıl olarak dolaşma hakkı verir. Vizesiz ve yeşil pasaporta uygun olan tüm ülkelere rahatlıkla gidip gelebilirsiniz. Yeni kanununa göre pasaport süre uzatma işlemleri kaldırıldığı için süre dolduğu andan itibaren yeni sıfırdan pasaport işlemlerine başlanması gerekir. Hak sahibi olan kişilere vizesi uygun olan ülkelerde sınırsız dolaşma hakkı tanır.

Yeşil Pasaport Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pasaport çıkarma işlemleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Tüm belgelerin ve yeşil pasaport fiyatları ve harçları ücretlerinin eksiksiz olarak düzenlenmesi gerekir. Başvuru işlemleri yurt içinde yanlızca emniyet müdürlüğüne yapılması gerekir. Hak sahibi üzerinden yeşil pasaport almak isteyen kişilerin öncelikle hak sahibinin pasaport işlemleri bitmesi gerekir. Kimlik aslı olmadan hiçbir işlem yapılmaz ve işlemler yapılırken parmak izi alınır. Sizden istenen resim detayları desensiz beyaz fon üzerinde 50 mm x 60 mm fotoğraf boyutunda olması gerekir. Defter bedeli yatırırken mutlaka kimlik numarası yazılması gerekir.

Pasaport Defter Bedeli Ne Kadardır?

Yeşil pasaport fiyatları ve harçları resmi olarak sadece defter ücreti olarak yatırılır. Birçok banka üzerinden defter bedeli 94 TL olarak kimlik bilgisi detaylarını vererek işlem yapabilirsiniz. Dekontunuzu başvuru yaparken teslim etmeniz gerekir.

Yeşil Pasaport Başvurusunda İstenen Evraklar Nelerdir?

İstemiş olduğunuz pasaporta sahip olmanız için sizden istenilen belgeler çalışan, emekli, öğrenci gibi farklı detaylara sahip özellikte istenir. İstenen evrak detayları başlıca; Devlet kurumunda çalışan memurun bulunmuş olduğu müdürlük tarafından onaylanan imzalı ve doldurulmuş yeşil pasaport talep formu ıslak imzalı ve damgalı resmi kurumdan onaylanması gerekir. Hak sahibi üzerinden pasaport almak isteyen yakınlarının kimlik bilgileri içerisinde bulunması gerekir. 2 adet biometrik fotoğraf, parmak izi alındı belgesi, nüfus cüzdanı aslı, yeşil pasaport fiyatları ve harçları ücreti ödendi dekontu olması gerekir.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İtalyanca öğrenmek ya da İtalyancasını geliştirmek isteyen kişiler için İtalya dil ...
Yurtdışı günümüzde yoğun şekilde talep gören insanların özellikle farklı ...

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim