İngiltere’de Yurtdışı Eğitim

İngiltere köklü bir geçmişe sahip okulları ve iyi bir eğitim sistemiyle, yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için ideal bir tercih olmaktadır. İngiltere’nin eğitim sisteminin popüler olmasında, Cambridge Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi gibi köklü üniversitelerinin payı büyüktür. Uluslar arası dil olan İngilizcenin ana vatanı olan İngiltere, dil öğrenmek ve geliştirmek isteyen kişiler için de büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle hem akademik anlamda eğitim için hem de dil eğitimi için İngiltere, belirli şartların sağlanması durumunda öğrencilerin iyi bir gelecek ve kariyer planlamasında önemli rol oynamaktadır.

İngiltere’de Eğitim Aşamaları Nelerdir?

5 farklı aşamadan oluşan eğitim sistemine sahip olan İngiltere,Early Years (Okul Öncesi), Primary (İlkokul), Secondary (Ortaokul), Further Education (Kolej)ve Higher Education (Üniversite) olmak üzere bölümlere ayrılmaktadır. İngiltere’ye göç edilmesinin en büyük sebeplerinden biri olan İngiltere’de eğitim almak, özellikle anadili İngilizce olması nedeniyle uluslar arası platformda büyük avantaj sağlamaktadır. İlkokul, ortaokul ve koleji kapsayan kısmın zorunlu eğitim olduğu İngiltere’de eğitim ücretsiz olup 5 yaşından başlamakta ve 18 yaşında tamamlanmaktadır. Bu nedenle ailelerin çocuklarının yaşını 31 Ağustos’u baz alarak 5 yaşını doldurması durumunda okul seçimi yapması ve Belediyeye başvurup uygun bulunan okula kaydetmesi gerekmektedir. Türkiye’den göç eden ailelerin 5 – 18 yaş aralığında çocuğunun bulunması durumunda ev tutulmasından sonra ev adresini şehrin Council adı verilen Belediyeye başvurarak eğitiminin aksatmamaları zorunlu olmaktadır.

İngiltere’de Üniversite Okumak

İngiltere’de üniversite okumak isteyen kişilerin Advanced Placement, Advanced Level veya Uluslar arası Bakalorya denkliklerinden birine sahip olması gerekmektedir. Advanced Placement sınavına giren öğrencinin sınav sonucunun yüksek olması büyük avantaj sağlayarak burs ve kredi kazanması veya dönem atlaması mümkün olmaktadır. Türkiye’de liseden mezun olan kişilerin Advanced Level ile İngiltere’de bulunan üniversitelere başvurması ve 2 yıl süren bu eğitimi tamamlayarak denklik alması sağlanmaktadır. Uluslar arası Bakalorya da A Level denkliği ile benzer olmakta ve İngiliz üniversiteleri için geçerliliğe sahip olmaktadır. Bu aşamalardan birinin tamamlanması sonrasında eğitim almak istenen üniversiteye yaklaşık 1 yıl önce başvurulması gerekmekte ve kabul edilmesi durumunda mülakata katılım sağlanmaktadır.

İngiltere’de Eğitim Alırken Çalışmak Mümkün Mü?

İngiltere’de eğitim alan Türk öğrenciler, 3 farklı öğrencilik vizesinden uygun olana sahip olmaktadır. Bu vizelerin sadece Tier 4 Vize olan çeşidinde çalışma hakkı bulunmaktadır. Dil eğitimi, sertifika programı, lisans, lisansüstü ve doktora programları için İngiltere’ye giden öğrencilerin aldığı Tier 4 Vize, part time olarak adlandırılan yarı zamanlı çalışma imkânı sunmaktadır. Dil okulu öğrencilerine haftalık 10 saat olan yarı zamanlı çalışma, diğer programlar için vize alan öğrencilere 20 saat olarak belirlenmiştir. Öğrenci Ziyaret Vizesi ve Uzun Öğrenci Vizesi olan diğer iki çeşit vizelerde hiçbir şekilde çalışma izni bulunmamaktadır. Öğrenci Ziyaret Vizesi, 6 aydan kısa süreli eğitim durumunda öğrencilere verilmektedir. 6 – 11 ay arası vize süresi olan Uzun Öğrenci Vizesi alan öğrencilerin de çalışma izni hiçbir şekilde bulunmamaktadır.

Ankara Antlaşması ve Göçmenlik Şartları

İngiltere ve Türkiye arasında imzalanan Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye göç eden ve süresiz oturma hakkı alan kişilerle ilgili birtakım şartlar oluşturulmuştur. İngiltere’ye gitmek isteyen kişiler gitmek istedikleri tarihten 3 ay önce vize başvurusunda bulunmalıdır. 12 hafta içinde sonuçlanan başvurunun kabul edilmesi durumunda 12 ay İngiltere’de kalma ve çalışma hakkına sahip olan kişiler, bu sürenin bitmesiyle birlikte 3 yıllık uzatma talebinde bulunabilmektedir. İş kurmak isteyen kişilerin başvurabileceği bu vizeye, başka bir vize kategorisinden geçmek mümkün olmaktadır. Vizenin alınmasıyla birlikte aile üyelerinin de ülkeye götürülmesi mümkündür. İş kuracak kişinin bu alanda yetkinliğe sahip olması ve yeterli miktarda nakit parasının olması Ankara Antlaşması’nın şartları içerisinde yer alırken kurulan işten elde edilecek kar payının hem kişinin kendisi için hem de ailesinin ihtiyaçları için yeterli olması gerekmektedir. Yeterli İngilizce şartının da arandığı bu antlaşma şartlarında gözden kaçmaması gereken en önemli detayın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurabilmesi olduğu unutulmamalıdır.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Yurtdışında Okurken Çalışma Fırsatları Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin ...
Uluslar arası bir dil olan İngilizce, iyi bir kariyer sahibi olmanın en önemli koşulu olmaktadır. ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlköğretimi tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Müşteri Memnuniyet Hattı: +90 549 899 50 00 • Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim