1 Yıllık Pasaport Ücreti

Yeni yılın yaklaşması ile yeni yıl için beklene zam ve ödenekler arasında bir yıllık pasaport ücretleri de merak konusu olmaya başlamıştır. Özellikle yeni pasaport alacaklar, bu konu ile ilgili geniş çaplı araştırmalar yapmaya başlamışlardır. Pasaport ücretleri de her üründe olduğu gibi yıl başında belirli oranlar ile fiyat artışı görmektedir. Hal böyle olunca da pasaport ücretleri yurtdışına gidecek olanlar için çok önemli bir konu olmaktadır. Pasaport ücretleri ve pasaport defter bedelleri, Maliye bakanlığınca belirlenmektedir.

Pasaport Ücretleri

Geçtiğimiz yılda sene başında %15 oranında zamlanan pasaport ücretleri bu yılbaşında da %23. 73’lük bir zam görmüştür. Ücretler 6 ile 10 yıl arasında farklılık gösterse de vatandaşlar her yıl sene başında pasaport ücretleri ve zam oranlarını merak etmeye başladılar. Şu an da bir yıllık pasaport ücretleri 327 ile 405 Türk lirası arasında farklılık göstermektedir. Ayrıca pasaport alacak kişilerin pasaport ücretlerine ek olarak pasaport defter ücretleri de ödemeleri gerekmektedir. Ücretler pasaportlarınız aldığını süreye bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Pasaport Nedir?

Yurtdışı ile hiçbir ilişiği olmayan vatandaşların merak ettiği konulardan birisidir, pasaportun tanımı. Pasaport aslında yurt dışına çıktığımızda kendi ülkemiz sınırları içinde kullanmakta olduğumuz nüfus cüzdanlarımız niteliğindedir. Diğer ülkelerde nüfus cüzdanı olarak nitelendirilen pasaport, diğer ülkelere çıkmak ya da giriş yapmak için kullanılan önemli bir araçtır.

Pasaport Neden Gereklidir?

Türkiye’den yurtdışı ülkelerine giriş yaptığımızda gittiğimizi ülkenin görevliler, sizlerden giriş izninizi kanıtlayan bele istemektedirler. İşte pasaport dediğimiz bu araçlar yurtdışına giriş izninizi kanıtlayan önemli belgelerdir. Türkiye dışında diğer ülkelere gittiğimiz zaman hem giriş hem de çıkış için kullandığımızı pasaportlar, ile hangi tarihte nerede olduğunuzu da ispatlar niteliktedir. Dolayısı ile pasaport neden gereklidir sorusuna verilebilecek en doğru cevap, yabancı ülkelere giriş yapmak için denilmesi daha doğrudur.

Pasaport Nasıl Çıkartılır?

Artık ülkemizde yabancı ülkelere giriş yapmak için pasaport çıkarmak çok daha kolay hale gelmiştir. Bir önem emniyet müdürlüğünden alınan pasaport, 2018’in Nisan ayı itibari ile nüfus müdürlüklerinden alınmaya başlanmıştır. Ayrıca başvuru yapan vatandaşlar pasaport başvuru süreçlerini e-devlet üzerinden rahatlıkla takip edebilirler. Ayrıca pasaportun çıkma süresi pasaportun türüne ve çıktığı ülkeye göre 5 ile 10 gün arasında onaylanıp, posta ile adresinize teslim edilmektedir.

Pasaport ücretleri Nereye Yatırılacak?

Pasaport çıkarma şartlarını sağlayan vatandaşlar, pasaport ve cüzdan bedelini yetkili bankalara yatırması gerekmektedir. Burada en önemli konu pasaportun kaç yıl alınacağıdır. Çünkü pasaportlar minimum 6 aylık maksimum ise 10 yıllık süre zarflarında alınacağı için ücretlerde farklılık göstermektedir. 10 yıllık pasaport almanın daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Belgeler

Yurt dışına giriş izni için pasaport çıkarmak isteyen vatandaşlar, T.C kimlik kartı ya da geçici kimlik belgesi ile bir adet biyometrik fotoğraf, geçmişte sahip olduğu pasaport ve harç ve cüzdan ücretini yatırıldığını gösteren banka makbuzu ile nüfus il müdürlüklerine giderek başvuru yapabilirler. Reşit olmayanlar için pasaport başvuru belgeleri arasında muvafakat name de istenmektedir. Öğrenci pasaportu başvuru belgeleri arasında öğrenci belgesi de olmak zorundadır.

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

  • Günümüzde kullanılan pasaport türleri şunlardır;
  • Yeşil pasaport
  • Siyah pasaport
  • Gri pasaport
  • Bordo pasaport

Yeşil pasaportlar devlet mamurları bürokratlar gibi yüksek dereceli kişilere verilmektedir. Gri pasaportlar ise kamu kurumlarında görevli olanlara, siyah pasaportlar, bakan, belediye başkanı başbakan ve cumhurbaşkanı gibi devletin en üst kademesinde görev alanlara verilmektedir. Bordo pasaport da normal kişilere verilen bir pasaport türüdür.

Yazar
2
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Yurtdışında tasarım okumak, tasarım alanına ilgi duyan insanlara farklı ve renkli dünyanın ...
Almanya’da Dil Okulu Almanca, Avrupa’nın en çok konuşulan 2. Dili olma özelliğine ...

Programlarımız

Karya International bünyesinden alabileceğiniz başlıca hizmetlerimiz

Yurtdışında dil öğrenmek, özellikle de yurtdışı İngilizce kursu arayan öğrencilerimiz için sunduğumuz başlangıç düzeyi, ileri düzey ve sınav hazırlık gibi dil kurslarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak istediğiniz, ülke, şehir ve okula göre listelenmiş şekilde sunulmaktadır.
Yurtdışına dil öğrenmek amacıyla gitmek isteyen ve dilini özellikle mesleki İngilizce, mesleki Almanca gibi alanlarda geliştirmek isteyenler için sunduğumuz programlara bu bölümden ulaşabilirsiniz. Aşçılık, Hemşirelik, Hukuk, Turizm ve Pazarlama gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitim programlarımız bulunmaktadır.
3 - 17 Yaş arası çocuk ve gençler için sunduğumuz, tek başına, aile eşliğinde ya da gruplar ile katılabilen Yurtdışı yaz okulu programlarımıza bu bölümden ulaşabilirsiniz. Yurtdışı yaz kampı olarak bilinen programların genellikle İngilizce dil eğitimi temeli ile birleştirilerek çocuk ve gençlerin yaz boyunca hem iyi vakit geçirdiği hem de yabancı dillerini geliştirdiği programlardır.
Lise eğitimini tamamlamış ve lisans düzeyinde eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilerimiz için yurtdışı üniversite programlarımızı bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışı Üniversite arayan öğrencilerimiz bölüm arama motorumuza Tıp, mühendislik gibi popüler bölümlerin adını yazarak ülke ve üniversite bazında arama yapabilir.
Lisans eğitimini tamamlamış öğrencilerimiz için yurtdışında master, yurtdışı MBA, yurtdışında doktora programları konusunda detaylı bilgiler sunan bölümümüz yurtdışında üniversite ve kabul şartları ile ilgili detaylı bilgiler içermektedir. Bölüm arama motorumuz lisans yanında yüksek lisans ve doktora programları için de arama yapabilmektedir.
İlk öğretimini tamamlamış öğrencilerimiz için; Amerika, İngiltere, Kanada lise seçeneklerimizi bu bölümde bulabilirsiniz. Yurtdışında lisans eğitimi düşünen öğrenciler için önemli olan kaliteli lise eğitimini farklı konaklama seçenekleri dahil olarak alabilirsiniz. Amerika Lise, İngiltere Lise, Kanada Lise programı düşünen öğrencilerimiz için pek çok önde gelen yurtdışı lise ile anlaşmalı olarak hizmet vermekteyiz.
Yurtdışında bulunurken çeşitli alanlarda yetkinliğinizi kanıtlayabileceğiniz sertifika programları sunmaktayız. Bu programlardan bazılarında kurs süresi boyunca yasal çalışma hakkınız bulunmakta ve masraflarınızı çıkarmanızda destek olabilmektedir.Dijital Pazarlamadan, Siber Güvenlik, Hukuk, Film Making, İşletme Yönetimi gibi çok geniş alanlarda farklı süre ve içeriklerde yurtdışı sertifika ve yurtdışı diploma programlarına katılmanız konusunda hizmet veriyoruz.
Yurtdışına çıkarken tamamlanması gereken evraklar, konsolosluklara teslim edilmesi gereken formlar, çeviriler ve diğer tüm işlemler konusunda uzman vize danışmanlığı sağlamaktayız. Konusunda yetkin personelimiz ile vize sürecinizin hatasız, hızlı ve zahmetsiz olarak tarafımızdan yürütülmektedir.

Copyright © 1994 - 2019 Karya International Yurtdışı Eğitim