Kanada Göçmenlik - Express Entry Vizesi

Son yılların hem iş imkanları hem de yaşam koşulları göz önüne alındığında en çok tercih edilen ülkelerinden biri olan Kanada 2023 yılına kadar alacağını açıkladığı yaklaşık 1 milyonluk göçmen başvurusu ile de yurtdışında yaşama hayali kuran kişilerin bir numaralı başvuru merkezi haline geldi.

Kanada göçmenlik başvurusu için başvuranların uyması gereken bazı kurallar bulunuyor ve bu kurallara uygun yapılmayan göçmenlik başvurular genellikle olumsuz neticeleniyor. Bunun önüne geçmek için yazımızı okuyarak tüm ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Kanada’da göçmenlik alabilmek için farklı yöntemler izlemek mümkündür. Bunlardan biri Kanada’ya eğitim için gidip sonrasında kalıcı oturum iznine başvurmaktır. Bir öğrenci akademik bir eğitim için Kanada’ya gittiğinde minimum 2 yıllık akademik eğitimin ardından 3 yıl kalıp çalışma hakkı elde eder ve bu haktan yararlanırken Kanada’da kalıcı oturum iznine başvurma hakkı elde eder.

Kanada’da göçmenlik için takip edilebilecek bir diğer prosedür ise Express Entry denilen ve belli puanlar karşılığında verilen göçmen vizesine başvurmaktır. Bu vize tipi eğitimli ve kalifiye çalışan ihtiyacını karşılamak amacı ile açılan ve başvuran kişilerin gerekli prosedürleri yerine getirdikleri takdirde rahatça alabilecekleri bir Kanada çalışma ve oturma izni başvurusu olarak da adlandırılabilir.

Kanada Express Entry programı dahilinde başvuranlar eğitim seviyeleri, kariyerleri, İngilizce ve/veya Fransızca bilgileri, yaş aralıkları gibi kriterlere göre belli puanlar almaktadır. Bu puanlama sistemi içerisinde bulunan taban puan aralığının üzerinde kalan kişiler Kanada Express Entry vizesi için başvuru yapmaya hak kazanırlar. Süreç başvuranların puan ortalamalarına göre başvuru havuzuna girmeleri ile başlar. Kanada göçmenlik vizesi birimleri her ay 2 veya 3 kez havuz içerisinde bulunan başvuranlara başvuru daveti göndermektedir. Bu davet tek seferde yaklaşık 2500 3000 kişilik bir kesime gönderilmektedir. Her ayın taban puanları ise bu başvuranlar arasındaki puan ortalamalarına göre belirlenmektedir. Bu süreç içerisinde elenen adayların başvuruları 1 yıl boyunca havuzda beklemeye devam eder ve 1 yıl içerisinde başvurularına hiç bakılmayan adayların başvuruları iptal edilir. Bu kişilerin Express Entry başvurularını tekrar yapmaları gerekmektedir.

Kanada Express Entry programına dahil olup davetiye alan başvuranların 60 gün içerisinde başvurularını tamamlamaları ve talep edilen tüm evraklarını teslim etmeleri gerekmektedir.

Kanada Express Entry programı kapsamında 3 çeşit Nitelikli Çalışan Programı bulunur. Başvuranlar kendi eşitleri arasındda değerlendirilmekte ve evraklarını da buna uygun olarak hazırlamaktadırlar.

Başvuran kategorilerine daha ayrıntılı bakarsak;

  • NOC 0 Kategorisi: Alt grubunda 65 adet meslek grubunun ve ünvanın bulunduğu bu kategori daha çok yönetimsel işlerin olduğu bir kategoridir.
  • NOC A Kategorisi: Minimum lisans mezuniyeti gerektiren meslek gruplarını veya ünvanları kapsayan bu kategoride yaklaşık olarak 238 meslek grubu sayılabilir.
  • NOC B Kategorisi: Belli bir zanaat, mesleki eğitim veya teknik bilgi gerektiren bu grupta 375 meslek grubu veya ünvan bulunmaktadır.

Başvuruları online olarak gerçekleştirilen Express Entry başvuruları kişiye davetiye gönderilmesinin ardından istenen evrakların titizlikle hazırlanıp 60 gün içerisinde sunulması ile devam eder. Bu süreçte başvuranın en büyük önceliği evraklarında herhangi bir yanlışlık yapmaması olmalıdır. Başvuran evraklarında yaptığı küçük bir hata nedeniyle red aldığı takdirde Kanada’ya girişi en az 5 yıl süre ile yasaklanmaktadır.

Kanada Dil Okulları sayfamızı incelemeyi unutmayın.

Kanada Express Entry programı ve göçmenlik koşulları ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bize ulaşın
Yazar
1
Ayça Topal
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
İngilizce denilince hem eğitim koşulları hem de sosyal yaşam koşulları nedeniyle ilk akla gelen ...
İyi bir iş ve kariyer için modern hayatın temel ihtiyacı olan İngilizce, dünyadaki teknoloji, ...

Copyright © 1994 - 2021 Karya Yurtdışı Eğitim