Amerika Yüksek Lisans

Amerika Yüksek Lisans yapmak günümüzün gençlerin en büyük arzusudur. Çünkü burada Amerika’da üniversite öğrenimi görmüş kişiler hem yabancı dili iyi öğrenmekte hem de yurt dışında bulunan iş olanaklarını değerlendirme fırsatı bulmaktadır. Ayrıca Amerika’da eğitim gören öğrencilerin ufku genişleyip, hayata bakış açıları da farklı olmaktadır. Yurtdışı eğitimi denildiğinden de ilk akla gelen ülkelerden birisi olan Amerika yalnızca Türkiye’den değil, aynı zamanda diğer ülkelerden de her yıl yüzlerce öğrenciye eğitim kapıları açıyor.

Amerika ‘da Yüksek Lisans Yapmak İçin Gerekli Şartlar

Eğitim merkezleri denildiğinde ilk akla gelen ülkelerden birisi olan Amerika, yaklaşık 4000 ‘den fazla eğitim alanları ile yüksek lisans ya da ön lisans yapmak isteyenlere ev sahipliği yapıyor. Özellikle Üniversiteleri birden fazla fakülte ve bölüm barındırmasının yanı sıra bu alanda eğitim gören öğrencilere doktora ve araştırma programı gibi birden fazla eğitim olanağı sunuyor. Amerika Üniversiteleri Devlet ve özel olmak üzere iki farklı tipe sahiptir. Özel üniversitelerin eğitim şartları ve öğrencilere sunduğu sosyal ve akademik olanaklarla farklılık göstermektedir. Amerika yüksek lisans yapmak isteyenler her şeyden önce okumak istediği üniversitenin bulunduğu şehir ve öğrencilere sunduğu soyla ve akademik olanakları dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yüksek Lisansın Süresi Ne kadardır?

Yüksek lisans yaklaşık 2 yıl sürse de bu süre bazen öğrencinin iş deneyimine ve eğitim kurumuna sunacağı ek belgelere göre daha kısa sürebiliyor. Kredi sistemi mevcut olduğundan dolayı dönem başı kredinizin yüksek olması üniversiteyi daha kısa zamanda bitirmenize yardımcı olacaktır. Amerika üniversite başvurularında havuz sistemi ile seçim yapmaktadır. Havuz sisteminde en eski başvuru tarihi ile son başvuru tarihleri arasındaki tüm başvurular onaylanır ve başvuru tarih sonra eğitimi programlarını kontenjan sayısı kadar havuzda yer alan bütün başvurular arasında en yüksek krediye sahip olan öğrencileri başvurusu kabul edilir. Bu nedenle başvurularınızı resmi yollarla yapılması sonucu bilmeniz açısından yararlı olacaktır. Ayrıca üniversiteler başvuru sırasında öğrencilerden aşağıdaki belgeleri kesinlikle istemişleridir; Not ortalaması (GPA), Yabancı dil seviyesi (İngilizce), İş tecrübesi, GMAT veya GRE sınav sonucu, Referans ve Niyet mektubu bulunmalıdır.

Amerika yüksek Lisans Bölümleri

Amerika yüksek lisans yapmak içi eğitim almak istediğini bölümü önceden belirlemeniz ve Amerika’da bulunan bütün üniversiteleri inceleyip yeteri bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Arkeoloji, yabancı dil, edebiyat, kültür ve genel çalışmalar, tarih felsefe, bilgisayar ve matematik bilimi, beşerî bilimleri hukuk, Kişisel bakım ve fitness eğitim alınabilecek alanlardır. Bunların yanında mimarlık ve yapı, mühendislik, sağlık ve tıp, seyahat& turizm, tarım ve veteriner, sosyal ve medya çalışmaları, sanat ve tasarım, işletme & yönetim çalışmaları, kurumsal bilimler gibi daha birçok alanda Amerika da master yapabilirsiniz.

Amerika Yüksek Lisans Ücretleri

Amerika yüksek lisans yapmak isteyen öğrencileri en çok ilgilendiren konulardan biri de eğitim ücretleri olmaktadır. Ücretler geniş aralıkta olduğu için buradan belli bir fiyat söylemek doğru olmaz. Burada eğitim almak isteyenler öncelikle lisans iç.in bütçenize bakmanız gerekmektedir. Çünkü ücretleri üniversiteye ve üniversitenin yer aldığı eyalet göre farklılık göstermektedir. Ayrıca eğitim üniversite ve eğitim boyunca ayıracağın harcamalar dışında orada konaklayacağınız yer ce sosyal masraflarınız için de ekstra bütçe ayarlamanız gerekecektir. Ancak burslu okuyacak olanlar biraz daha düşük ücretle yüksek lisans yapma olanağına sahiptirler.

Amerika Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

Amerika yüksek lisans yapan öğrenciler Türkiye’de ya da başka ülkelerde okuyanlara göre biraz daha avantajlı olmakladır. Amerika üniversiteleri öğrencilerine sadece eğitim boyunca değil, hayatı boyunca sahip olacağı birtakım avantajlar sunmaktadır. Özellikle dünyanın neresinde olursanız olun Amerika yüksek lisans yapmış kişilere iş yapısı her zaman açık olmaktadır. Ayrıca Amerika üniversiteleri bir üniversite eğitim veya diploma sahibi yapmakla birlikte sizin özgüveninizi üst seviyeye çıkarma ve kültürel alanda da yeterli bilgi görmenize olanak tanımaktadır.

Yazar
3
Cansu Akkaya
Yurtdışı Eğitim Danışmanı
Soru Sor
Yurtdışı eğitim sektörü ile ilgili olarak ülkemizde en çok merak edilen soruların ...
Kanada, dil öğrenmek için ideal ülkelerden biri. Farklı birçok şehrin alacağınız dil eğitiminin ...
Amerika Yüksek Lisans

Copyright © 1994 - 2020 Karya Yurtdışı Eğitim